Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan, 24 Aralık 2021 tarih ve "Ahiret Daha Bahtı Açık ve Süreklidir" konulu cuma hutbesi yayınlandı. 24 Aralık 2021 Cuma hutbesini PDF ve WORD olarak indirebilirsiniz.

Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan, 24 Aralık 2021 tarih ve "Öbür Dünya Daha Hayırlı ve Süreklidir" konulu cuma hutbesi.

24 Aralık 2021 Cuma hutbesi pdf indir.

24 Aralık 2021 Cuma hutbesi word indir.

AHİRET DAHA HAYIRLI VE SÜREKLİDİR

Muhterem Müslümanlar!

Allah Resûlü (s.a.s) ashabıyla beraber bir cenazedeydi. Peygamber Efendimiz kabrin kenarına oturdu. Şahit olduğu bakış kendisini fazla etkilemişti. Kutsal yanaklarından yaşlar süzülmeye başladı. O Kadar ama gözyaşlarıyla toprak ıslandı. Ümmetinin dünya ve öbür dünya mutluluğunu her şeyden daha fazla arzulayan Resûl-i Ekrem (s.a.s) ashabına şöyle buyurdu: “Kardeşlerim! Ölüm için hazırlık yapın.” 1

Aziz Müminler!

Geleceğe dair bitmeyen emellerin ardındaki koşarken kimi süre yaratılış amacımızı unutuyor, ölümü aklımızın ucundan dahi geçirmiyoruz. Çevremizde ya da medyada karşılaştığımız ölüm hadiselerini bayağı karşılıyor, aldırış etmiyoruz. Her gün salgın hastalıktan kaybettiğimiz canların sayısına bile göz ucuyla bakıp geçiyoruz maalesef.

Nitekim hepimiz bilir ve iman ederiz fakat, vefat ve her yerde diriliş haktır. Gelip geçici misafirleriz bu hayatta. İmtihan için geldiğimiz bu dünyadan birdenbire göçüp gideceğiz belli başlı yurdumuz olan ahirete. Âlemlerin Rabbinin huzurunda iyi ya da kötü yaptıklarımızın hesabını vereceğiz. Ya ölümsüz bir mükâfata kavuşacak ya da elim bir azaba dûçâr olacağız.

Değerli Müminler!

Hayatımıza yön veren, kasıt ve bedel katan en manâlı başlıca ahirete olan imanımızdır. Zira ahirete iman eden birey, ebedî mutluluğun anahtarının bu dünyada olduğunun bilincindedir. Bu şuur ve inançla Allah’ın rızasını kazandırabilecek bir hayatı yaşama gayretindedir. Mümin, imanının bir gereği olarak işlediği salih amellerle hayatını bereketlendirir. Yaşantısını güzel ahlakla süsler. Takva azığı ile Cenâb-ı Hakkın katında yücelmeye çalışır. Huzuru Allah’ı anmakta bulur. Rabbini unutturacak çirkinliklerden uzaktan durur. Dua ile Yüce Yaratan’a kulluğunu arz eder. Nimetlere şükreder. Ailesi, çevresi ve toplumu ile barışık yaşar.

Kıymetli Müslümanlar!

Öbür Dünya yurdunun daha hayırlı ve daimi olduğunun idrakinde olalım. Dünyayı ahirete seçim edenlerden olmayalım. 2

“Ey insan! Yüce Rabbin hakkında seni yanıltıp aldatan nedir?”3 sorusuna muhatap olmamak için Rabbimize hakkıyla kulluk edelim.

“Kitabını oku! Bugün sana hesap sorucu olarak kendi nefsin yeter.”4 nidasıyla karşılaşmadan önce, kendimizi hesaba çekelim. Rahatlıkla, “Alın kitabımı okuyun. Açık Konuşmak Gerekirse ben, hesabımla karşılaşacağımı zaten bekliyordum.”5 diyebilmek için amel defterimizi salih amellerle dolduralım. Unutmayalım ancak, “Kim ahireti ister ve bir mümin olarak ahiret için ona yaraşır bir çabayla çalışırsa işte böylelerinin çabaları karşılık görecektir.” 6

Dipnotlar:

1 İbn Mâce, Zühd, 19.
2 A’lâ, 87/16, 17.
3 İnfitâr, 82/6.
4 İsrâ, 17/14.
5 Hâkka, 69/19, 20.
6 İsrâ, 17/19.

Kaynak: Diyanet Haber
Kaynak: www.islamveihsan.com URL: https://www.islamveihsan.com/24-aralik-2021-cuma-hutbesi-pdf-ve-word-olarak-indir--cuma-hutbesi-pdf-24-aralik-2021.html