Geçen haftanın tamamında yüzde 7 düşen BİM hisseleri bugün de yüzde 4’e yaklaşan kayıpla 118 liraya indi. Daha Sonra hisse 122 TL seviyesine çıktı.

Aykaç, geçen günkü açıklamasında ‘Son dönemlerde basın ve sosyal medyaya epeyce çarpıtılarak gündeme getirilen suçlama ve eleştiriler neticesinde’, dernekteki idare heyeti başkanlığı ve yönetim kurulu üyeliği görevlerinden istifa ettiğini duyurmuştu.

Aykaç, son dönemlerde fahiş fiyat uyguladıkları ve enflasyonu körükledikleri şeklinde marketlere yöneltilen suçlamaları reddederek çeşitli konuşmalarında bu suçlamaları yapan ve aralarında siyasilerin de bulunduğu kişilere tepki göstermişti.

Aykaç açıklamasında “Gündeme getirilen spekülasyonlar sonrası Sayın Devlet Bahçeli’nin hassasiyet gösterdiğini de üzülerek izledim. Maksadım katiyen kendisini acıtmak değildi” dedi.

Ne olmuştu?

Türk Lirası’nın (TL) döviz karşısındaki kaybı, faiz oranlarının da düşürülmesiyle hızlanmıştı. Maliyetlerin artmasıyla enflasyon tarihi seviyelere çıktı. Irk, her gün gelen zamların altından ezilirken hükümet yetkilileri ve iktidara yakın medya zamlardan zincir marketleri sorumlu tutuyor.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli gıda fiyatlarındaki artışta suçlunun marketler olduğunu savunarak, “‘FETÖ’yle irtibatları araştırılsın” demişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da “Para cezası aramak ancak bunları ıslah etmiyor. Para cezasının dıştan atılacak adımları da birincil kabine toplantımızda inşallah masaya yatırırız ve oradan da bunların üzerine hem gideriz” demişti.

BİM patronu Aykaç, hedef göstermelere sert çıkmıştı: “Biz bu ülkenin temel taşlarıyız, bu esas taşları yerinden oynatmaya da bunların güçleri yetmez. Bize bakarak ya bir tuğla da ben koyayım bu binanın esas taşına demeyen, bir tane dikili ağacı olmayan halk müziği sizlere ve bizlere bu yakıştırmayı yapıyorlar. Bre ahlaksızlar, bre densizler sizlere bundan sonra sizin tonunuzda cevap vereceğim bilesiniz.”

Açıklamalara tepki belirten MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, ertesi gün Aykaç’ı tehdit etmişti:

“Piyasadaki klasik dışı fiyat artışlarının müsebbip ve müşevviki bazı süpermarketlerin ortak hareket ederek halkın ekmeğine uzattıkları haris ve tecavüzcü elleri kıracağız. Halkın hakkını, haram kâr istiflenmiş kursaklarından çıkaracağız.”

Şok Marketler de Aykaç’ı istifaya çağırmıştı.

Kaynak: www.superkulup.com URL: https://www.superkulup.com/bim-hisseleri-dususte.html