BORSAGUNDEM.COM

Hafta başından bu yanlamasına ABD’de beklentilerin üzerinde gelen 3. çeyrek şirket finansal sonuçları ve makroekonomik veriler risk iştahını desteklerken, gelecek döneme yönelik umutları artırarak resesyon endişelerinin de hafiflemesini beraberinde getirdi. Buna karşın dün Avrupa tarafında açıklanan eylül ayı Alıcı Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerinin tarihi seviyelere çıkması, enflasyon ve resesyon ikileminin tekrar yatırımcıların odağına yerleşmesine neden oldu. Laf konusu gelişmenin yanı sıra Çin’de önemli idareli verilerin bir gösterilmeden belirsiz bir tarihe ertelenmesi, enerji krizini tırmandıran gelişmelerin mevcudiyetini koruması ve merkez bankaları yetkililerinin “şahin” açıklamalarına devam etmesi de risk iştahındaki düşüşü destekledi.

Yurt içinde dün yükseliş eğiliminde hareket eden BIST 100 endeksi, günü yüzde 1,01 artışla 3.880,34 puandan tamamlayarak kapanış rekoru tazeledi. Analistler, küresel çapta enflasyon ve resesyon endişeleri ile yükselen tahvil faizlerinin, tehlike iştahının terse dönmesine neden olduğunu söyledi. Asya ve Avrupa’da ekonomiye ilişkin endişelerin arttığına da göze çarpan eden analistler, yurt içi ve ABD’de açıklanacak şirket mali sonuçları ile hisse ve sektör bazlı hareketliliğin devam edebileceğini kaydetti.

Ilgiyle beklenen TCMB faiz kararı açıklandı. Merkez Bankası beklentilerin tersine, 150 baz puan indirim ile politika faizini yüzde 10,50’ye çekti. PPK açıklamasında; peşine düşüp takip eden toplantıda aynı bir adım daha atılacağı ve faiz indirim döngüsünün sona erdirileceğinin gündeme alındığı bildirildi.

Dolar/TL bugün saat 13:00 itibarıyla 18,59 civarında işlem görüyor. Benzer dakikalarda Euro/TL 18,19’dan tip buluyor.

BORSA İSTANBUL

Analistler, bugün yurt içinde TCMB Para Politikası Kurulu’nun (PPK) faiz kararının, yurt dışarıya ise Almanya’da Imalatçı Fiyat Endeksi (ÜFE), ABD’de Philadelphia Fed imalat endeksi ve haftalık işsizlik başvuruları başta elde etmek üzere yoğun data gündeminin takip edileceğini belirterek, AB Liderler Zirvesi ve Fed yetkililerinden gelecek açıklamaların de yatırımcıların odağında bulunduğunu bildirdi.

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 3.800 puanın takviye, 3.950 seviyesinin dayanıklılık konumunda bulunduğunu açıklama etti.

Borsa İstanbul’da BİST 100 endeksi güne yüzde 0,31 yükselişle 3892,54 puandan başladı.

Açılışta BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 12,20 puan ve yüzde 0,31 layık kazanarak 3.892,54 puana yükseldi.

Bankacılık endeksi yüzde 0,31 gerilerken, holding endeksi yüzde 0,48 artma kaydetti. Sektör endeksleri arasında azami kazandıran yüzde 2,53’le bilişim, tek kaybettiren bankacılık oldu.

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günün ilk yarısında yüzde 0,90 artışla 3.915,37 puana yükseldi.

Endeks, saat 13.00 itibarıyla önceki kapanışa kadar 35,02 puan layık kazandı.

Günün ilk yarısında parasal endeks yüzde 1,29, hizmetler endeksi yüzde 1,15, sanayi endeksi yüzde 0,52 ve teknoloji endeksi yüzde 1,17 layık kazandı.

Önceki kapanışa kadar günün birincil yarısında BIST 100 endeksine dahil hisselerden 65’i yükseldi, 32’si değer kaybetti. En fazla işlem görebilen hisse senetleri Türk Hava Yolları, Halkbank, VakıfBank, Akbank, Yapı Kredi oldu.

Kaynak: www.superkulup.com URL: https://www.superkulup.com/borsa-tarihi-zirvesini-asti.html