Dijital afiyet girişimi Precision Neuroscience Corporation 41 milyon dolar yatırım aldı. B Serisi yatırım turu, Forepont Capital Partners kadar yönetildi. Turun diğer katılımcıları aralarında Alumni Ventures, Draper Associates, Mubadala Capital ve re.Mind Capital vardı. Şirket, mevcut yatırımcılar Steadview Capital ve B Capital Group'un da yatırıma katkıda bulunduğunu ve yeni gelen yatırımın Ar-Ge süreçlerini için kullanılacağını açıkladı. Precision Neuroscience Corporation, yeni gelen yatırım sonrası toplam yatırım miktarını 53 milyon dolara çıkardı. 

New York merkezli girişim, beyin-bilgisayar arayüzü yani beyin ile dış bir aygıt arasındaki doğrudan iletişimi sağlıyor. Parkinson hastalığı üstüne odaklanan şirketin amacı hastaların nörolojik anlamda her tarafta eski haline dönmesini temin etmek. Precision, beyin cerrahı olan Benjamin Rapoport ve arkadaşları Mark Hettick, Michael Mager ve Demetrios Papageorgiou kadar kuruldu. 2020 yılında faaliyete geçen şirket, bu yıl klinik deneylere başlayacak. 

Beyin-bilgisayar arayüzü araştırmaları öncelikle 1970'li yıllarda Kaliforniya Üniversitesi'nde başladı. Bu alan temelde beyin aktivitelerinin okunması ve okunan bu aktivitelere açıklanmış komutların atanması üzerine kurulu. Özellikle 2010'lu yılların başından itibaren beyin-bilgisayar arayüzü tarafında çalışmalar yoğunlaştı. 

Geçen ay beyin-bilgisayar arayüzü  Synchron 75 milyon dolar yatırım aldığını duyurdu. 75 milyon dolarlık yatırım, ARCH Venture Partners göre yönetildi. Yatırım turuna Bezos Expeditions, Greenoaks, Alumni Ventures, Moore Strategic Ventures, Gates Frontier, Project X ve Reliance Digital Health Limited katıldı.

ABD merkezli Synchron, 2016 yılında Thomas Oxley ve Nicholas Opie tarafından kuruldu. Ağır felçli insanlara ellerini kullanmadan aygıt kontrolü temin etmek üzerine çalışıyor. Geliştirdikleri teknoloji e-posta göndermek, mesajlaşmak ve öteki dijital görevleri yerine getirmek isteyen felçli kişiler için çığır açacak bir gelişme olarak nitelendiriliyor.

Kaynak: webrazzi.com URL: https://webrazzi.com/2023/01/26/dijital-saglik-girisimi-precision-neuroscience-corporation-41-milyon-dolar-yatirim-aldi