Bakan Pekcan: Türk kadın girişimcisini marka yapacağız
banner121

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye'de son senelerde bayanların karar alma süreçlerine katılımının çoğaldığını belirterek, "Bayanların karar sürecinde yer aldığı ve idareyici olduğu oran ne kadar çoğalırsa Türkiye olarak yararlılığımız ve kazanç seviyemiz o oranda çoğalacaktır." dedi.

Pekcan, KADEM ve TÜBİTAK Marmara Teknokent'in MARTEK iş birliğiyle yaşama geçirilen İnovasyonda Bayan Projesi 4. Teşebbüsçülük Kampı kapanış ve sertifika merasiminde konuştu.

Dünyada ve Türkiye'de ekonomik kalkınmanın ve bayanların kuvvetlendirilmesinin yolunun teşebbüsçülükten geçtiğini anımsatan Pekcan, bayanların 15 sene evveline göre ekonominin daha çok içinde olduğunu ifade ederek, "Bayanların 2006 senesinde iş eforuna katılma oranı yüzde 24,9 iken, 2018 seneyi ekim ayında yüzde 34,8... Bu, dünya ortalamasının çok altında ama ben bundan hiç üzülmüyorum. Aksine çok motive oluyorum, demek ki kullanılmamış, şahane bir potansiyelimiz var bizim. Dünya ortalamasına yetiştiğimiz zaman kimse bizi yakalayamayacak demektir." ifadelerini kullandı.

Pekcan, Türkiye'de erkeklerin iş eforuna katılım oranının yüzde 73'lerle dünya seviyesinde olduğunu belirten Pekcan, önümüzdeki 10 senede kadının iş eforuna katılmasının gelişmiş Kuzey Avrupa ülkelerinde olduğu gibi yüzde 60'lar seviyesine çıkmasını beklediklerini kaydoldu.

"Küresel ekonomi bir mutasyon sürecinden geçiyor"

İş dünyasında bayanların karar alma süreçlerinde faal yer aldığı firmalarda yararlılık ve karlılığın yüksek çıktığını vurgulayan Pekcan, şöyle konuştu:

"Kuzey Avrupa ülkelerinde karar alma süreçlerinde bayanlar daha faal yer almakta ve bu ülkelerin zenginliği, refah seviyesi, müessesesel kazanç seviyeyi ötekilerine göre daha fazla çoğalmaktadır. Türkiye ekonomisine de bayanlarımızın dayanağı çoğaldıkça Türkiye'nin yüksek kazançlı ülkeler sınıfına yükselmesi çok daha basit olacaktır.

Küresel ekonomi bir mutasyon sürecinden geçiyor. Yeni bir dünya kuruluyor. E-ticaret, gen teknolojisi, suni zihin... 21. asrın teknolojileri dünya ekonomisini baştan sona dönüştürmekte. Bu yeni yarıyılda iyi yetiştirilmiş genç kızlarımızın, genç bayanlarımızın küresel liderler olarak Türkiye ekonomisinin mutasyonuna büyük katkılar sağlayacağına inanıyorum. Ticaret Bakanlığı olarak tüm siyasetlerimizi ve faaliyetlerimizi 21. asrın büyük teknoloji mutasyonlarını tutmak ve bayanlarımızı ön tasarıya çıkarmak üzere planlıyoruz."

"Ticaret ateşelerimizi daha ön tasarıda göreceğiz"

Pekcan, misyona geldikleri günden bu yana ticarete bütüncül olarak bakıp çok daha süratli ve faal kararlar aldıklarını dile getirerek, yeni Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'yle yine yapılanma süreci geçirdiklerini söyledi.

Bakanlığa Ticari Araştırmalar Genel Müdürlüğü ve Yurt Dışı Temsilcilikler ve Beynelmilel Aktiflikler Genel Müdürlüğü ünitelerini kuracaklarını söyleyen Pekcan, "Artık ticaret ateşelerimizi daha ön tasarıda, daha faal ve iş insanımızın önünü daha fazla kalemtıraş motivasyonda göreceğiz allahın izniyle yeni yarıyılda. Bunun dışında iki tane de yeni daire başkanlığı kurduk, İhracat Genel Müdürlüğü'nün bünyesinde. Bunlardan bir tanesi Tavırsal Kamu Siyasetleri ve Yeni jenerasyon Teknolojiler Daire Başkanlığı... Blockchain uygulamasını da bu daire başkanlığı altında yürütüyoruz. Öbürü de Bayan ve Genç Teşebbüsçüler Daire Başkanlığı'mız." bilgilerini verdi.

Bakanlığın alakalı üniteleriyle birlikte teşebbüsçülerle proaktif olarak irtibat kurarak çalışmalar yaptığını anlatan Pekcan, inovasyon, ihracat ve teşebbüsçülük mevzusunda da eğitimler verdiklerini söyledi.

"Hala alacağımız çok yol var"

Bayanların iş eforuna yalnızca hizmet sektöründe değil, daha katma bedelli işlerde de katılmasına önemsediklerini ifade eden Pekcan, şöyle konuştu:

"Son 15 senede bayan idareyici rakamında ciddi bir çoğalış gözükmektedir. Türkiye'deki toplam idareyici rakamı 6 milyon 101 bin. Bunun yüzde 15,6'sı bayan. Demek ki hala alacağımız çok yol var. Bayanların karar sürecinde yer aldığı ve idareyici olduğu oran ne kadar çoğalırsa Türkiye olarak yararlılığımız ve kazanç seviyemiz o oranda çoğalacaktır. Ama 2003 senesinde bu yüzde 15,6 olan oran yalnızca yüzde 6,2 imiş. Türk toplumunun hak ettiği gibi yüksek kazanç seviyesine ancak böyle erişebileceğine inanıyorum."

Pekcan, ihracat kültürünü tabana yayan çalışmalarının da tesiriyle son senelerde bayan teşebbüsçülüğünde ehemmiyetli çoğalışlar olduğunu ifade ederek, takviyelerin çoğalarak süreceğini söyledi.

Bayan teşebbüsçülerin ihracat mevzusunda eğitilmesi için muhtelif eğitim programlar üzerinde çalıştıklarını anlatan Pekcan, "Türk bayan teşebbüsçüsünü marka yapmak için hep birlikte çalışacağız. Dünyada ülkemizin önde gelen ekonomiler arasında yer alması için beraber daha fazla çalışmamız gerektiği ortada. Türkiye'de hukuk, tıp, yüksekokul ve finans dünyasında bayanlar çoğunlukta yer almaktadır. Bu vasati Avrupa ortalamasını geçmiş gidişattadır hatta bu sektörlerde. Teknolojide de bu ortalamayı tutacağımızı ve geçeceğimize inanıyorum."

İlk sualde elendi

16 maçta 293 gol attı!

El ele alışverişe çıktılar

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.