İlaç ihracatında lider Sandoz, Türkiye’de üç tesisiyle ödül aldı
2015 İKMİB Kimyanın Yıldızları Ödül Töreni’nde Sandoz İlaç San ve Ticaret A.Ş., “ilaç ve eczacılık ürünleri ihracatı” alanında ikinci oldu. Sandoz Grup Sanayi ve Ticaret A.Ş. beşinci sırada yer alırken; Sandoz Syntek İlaç Hammaddeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. “organik kimyasallar ihracatı” alanında ikincilik ödülü aldı.

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçılar Birliği (İKMİB), 2015 yılında ihracatta en büyük paya sahip firmalarını açıkladı. İlaç sektörünün dünya lideri Sandoz, Türkiye’de bulunan iki bitmiş ürün ve bir hammadde fabrikası ile ödül kazandı.

2015 İKMİB Kimyanın Yıldızları Ödül Töreni’nde “ilaç ve eczacılık ürünleri ihracatı” alanında Sandoz İlaç San ve Ticaret A.Ş. ikincilik ödülünü alırken; Sandoz Grup Sanayi ve Ticaret A.Ş. beşinci oldu. Ayrıca Sandoz Syntek İlaç Hammaddeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. de “organik kimyasallar ihracat” alanında ikincilik ödülünü aldı.

Törende Sandoz İkincilik Ödülü’nü Sandoz Gebze1 Fabrika Direktörü Şafak Öner, Organik Kimyasallar İhracat İkincilik Ödülü‘nü Sandoz Hammadde Operasyonlar Direktörü Nural Urhan ve Sandoz Grup Beşincilik Ödülü’nü ise Tedarik Zinciri Direktörü Tolga Öter ile Müşteri Hizmetleri ve Lojistik Müdürü Melike Çatma birlikte aldı. 

Türkiye'den 29 ülkeye ilaç ihracatı yapan Sandoz, Türkiye'de ürettiği ürünlerin yüzde 15'ini yurt içinde satarken, yüzde 85'ini ihraç ediyor. Türkiye'nin toplam ilaç ihracatının yüzde 25'ini Sandoz Türkiye gerçekleştiriyor. 

Sandoz İlaç San ve Ticaret A.Ş.2015 yılında 53 milyon 957 bin 345 dolarlık ihracat gerçekleştirirken; Sandoz Grup Sanayi ve Ticaret A.Ş. 2015’te 38 milyon 402 bin 341 dolarlık ihracat yaptı. 2015 yılında Sandoz Syntek tarafından 12,8 milyon dolarlık ilaç aktif hammadde ihracatı gerçekleştirildi.

Türkiye’deki üç tesisimizde dünyaya ilaç üretiyoruz

Sandoz Türkiye Başkanı Dr. Altan Demirdere, ödülden duyduğu memnuniyeti dile getirerek “Sandoz Türkiye olarak yaklaşık 1000 çalışanımız ve 3 üretim tesisimizle ilaç sektöründe yıllardır hizmet veriyoruz. 2005 yılından bu yana üst üste ilaç ihracat şampiyonları listesinde üst sıralarda yer aldık. Türkiye’deki 3 tesisimizden dünyaya ilaç üretiyoruz. Kaliteli ve ulaşılabilir fiyatlı ürünlerle sağlık alanındaki hizmetlerimizi sürdürmeye, ülkemiz için çalışmaya devam edeceğiz. Orta vadede hedefimiz Türkiye'den yaptığımız ihracatı iki katına çıkarmak. Türkiye'de global pazarlara yönelik ürünler geliştireceğiz. Buradaki pazarlama ağımızı daha da güçlendireceğiz” dedi. 

Sandoz hakkında

Global Novartis Şirketler Topluluğu iştiraki olan Sandoz, eşdeğer ilaç alanında dünya lideridir ve kaliteli bir sağlık hizmetine sürdürülebilir erişim sağlar. Sandoz, dünya genelinde 26 binden fazla çalışanıyla dünyanın her yerindeki hastalara ve müşterilere uygun maliyetli yüksek kaliteli ürünler sağlar. Sandoz, 2014 yılında 9,6 milyar ABD Doları satış rakamına ulaşan yaklaşık 1.100 adet molekülden oluşan küresel bir portföy sunmaktadır. Sandoz, anti-enfektif, oftalmik ilaçlar ve transplantasyon ilaçlarının yanı sıra biyobenzer ürünlerde de dünya çapında lider pozisyondadır. Sandoz aynı zamanda eşdeğer enjektabllar, dermatoloji ve solunumdan, kardiyovasküler, metabolizma, merkezi sinir sistemi, gastrointestinal ve ağrıya kadar temel terapötik alanlarda dünya genelindeki lider konumunu korumaktadır. Sandoz, etkin farmasötik maddeler (API'lar) ve biyoteknolojik maddeler de dahil olmak üzere ara ürünlerin yanı sıra bitmiş dozaj formu (FDF) geliştirir, üretir ve pazarlar. Sandoz portföyünün neredeyse yarısı standart eşdeğer ilaçlara göre geliştirilmesi ve üretilmesi bilimsel olarak daha zor ilaçlar olan farklılaştırılmış ürünlerden oluşur. Sandoz, eşdeğer girişimlerini 2003 yılında Sandoz markası altında birleştirdikten sonra kaydettiği güçlü organik büyümenin yanı sıra Lek (Slovenya), Sabex (Kanada), Hexal (Almanya), Eon Labs (ABD), EBEWE Pharma (Avusturya), Oriel Therapeutics (ABD) ve Fougera Pharmaceuticals (ABD) şirketlerini bünyesine katarak satın alma yoluyla da önemli bir büyüme göstermiştir.
Anahtar Kelimeler:
IkmibSandoz
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.