İnvenura Holding Türkiye'nin Sağlıklı Beslenmesi İçin Çalışıyor

- İzmir ve Manisa’daki laboratuvarlarında analiz, denetim ve danışmanlık hizmeti veren İnvenura Holding’in CEO’su Burak Karapınar, Türkiye’nin gıda güvenliğine katma değer sağlamak için iki yılda 20 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını paylaştı.

- Yatırımın sürdüğü İstanbul laboratuvarının bu yıl faaliyete geçeceğini belirten Karapınar, üç yıl içerisinde 40 milyon dolarlık yatırım ile laboratuvar ve hizmet sundukları il sayısını 7’ye çıkaracaklarını belirtti.

- Denetlenmiş gıda analizinde pazar paylarının yüzde 10 olduğunun altını çizen Karapınar, çiftçilerin ve son tüketicinin bilinçlenmesi ile Türkiye’nin daha kaliteli tarım ürünleri ile besleneceğini, çiftçinin daha çok kazanacağını ve son ürün kaybının önlenerek ekonomiye önemli oranda katkı sağlanacağını vurguladı. Karapınar, kaliteli üretim ile ihracatın da artmasına önemli bir katkı sağlanacağının da altını çizdi.

Yönetim merkezi Dubai’de bulunan, faaliyetlerini ise İzmir merkezli olarak analiz, danışmanlık ve denetim alanlarında gerçekleştiren İnvenura Holding, İzmir’de Swiss Otel’de gerçekleştirdiği lansmanda iş ortakları ve paydaşları ile bir araya geldi.

Karapınar: “40 milyon $’lık yatırım ile faaliyet alanımızı 7 ile çıkaracağız”
2014 ve 2015 yılından gerçekleştirilen satın almalarla bugün, ağırlık olarak gıda alanında T.C. Tarım Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyetlerini yürüten İnvenura Holding CEO’su Burak Karapınar, İzmir ve Manisa’da (Alaşehir) toplamda 20 milyon dolarlık bir yatırım ve 105 kişilik bir ekip ile çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi:

“Türkiye’nin daha sağlıklı, daha kaliteli gıda ürünleriyle beslenmesi, çiftçimizin daha çok kazanması için İzmir ve Manisa laboratuvarlarımızda analiz, danışmanlık ve denetimi kapsayan entegre bir hizmet sunuyoruz. Bu yıl faaliyete geçecek İstanbul laboratuvarımız ile Marmara Bölgesi’nde de hizmet vermeye başlayacağız. Hedefimiz 3 yıl içerisinde 40 milyon dolarlık yatırım ile laboratuvar ve faaliyet gösterdiğimiz il sayısını 7’ye çıkarmak. 2015 yılında yaklaşık 50 bin analiz gerçekleştiren İnvenura Holding’in Türkiye’deki denetlenmiş gıda pazarındaki analiz payının yüzde 10 olduğunu da belirtmek isterim.”

“Gıda güvenliği önemli, çünkü 200’den fazla hastalık gıda ile bulaşıyor”
Bugün dünyada ve Türkiye’de gıda güvenliğinin oldukça önemli bir hale geldiğinin altını çizen Karapınar, gıda yolu ile bulaşan 200’den fazla hastalığın alerjik reaksiyondan felce kadar pek çok farklı sonuç ile insan sağlığını tehdit ettiğini paylaştı. Yanlış analiz sonuçlarının hem insan sağlığı hem de Türkiye ekonomisine önemli zararlar verdiğini paylaşan Karapınar, gıda güvenliğine dikkat edilmemesi halinde hamileler, bebekler, küçük çocuklar, yaşlılar ve bağışıklık sistemi zayıf olan bireylerin kalıcı hasar veya ölümcül risklerle karşı karşıya olduğuna dikkat çekti.

“Katkı maddeleri kullanımının artması, gıda güvenliğine karşı tehdit”
Globalleşmenin, maliyetlerin düşürülmesi için yapılan sahteciliklerin, ürün dayanıklılığını artıran katkı maddeleri ve zirai ilaç kullanımının artması ile çevresel kirleticilerin gıdalara bulaşmasının gıda güvenliğini tehdit eden temel parametreler olduğunu paylaşan Karapınar sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dünyada ve Türkiye’de gıda güvenliği oldukça önemli bir konu haline gelmişken biz, İnvenura Holding olarak ne yapıyoruz? Toprak, yem, su ve gıda başta olmak üzere tüketicinin daha sağlıklı ve kaliteli besine ulaşması için tedarik, üretim, paketleme ve sunumun da yer aldığı tüm süreçleri kontrol ediyoruz. İnsan sağlığını tehdit eden gıda kaynaklı fiziksel, kimyasal ve biyolojik riskleri tespit ediyoruz. Ayrıca kontrolsüz zirai ilaç kullanımını önlemeye yönelik üretici ve tüketici bilincinin gelişmesine katkı sağlıyoruz.”

“Türkiye’nin ekonomik kaybını önlüyor, iş ortaklarımızın itibarını koruyoruz”
İnvenura’nın hem gıda üretim süreçlerindeki hatalı uygulamalar sonucunda oluşan son ürün kaybını ortadan kaldırarak hem de uluslararası mevzuatlara uygunluk kontrolü yaparak dış ticaretteki ekonomik kayıpları önleyici bir görevi olduğunu belirten Karapınar, İnvenura’nın yaptıkları denetimlerle iş ortaklarının pazardaki ve paydaşları nezdindeki itibarlarını koruduğunun altını çizdi.

Anahtar Kelimeler:
InvenuraInvenura Holding
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.