Otele yapılan yatırımlar yarı yarıya düştü

Turizm sektörü yaşanan uluslararsı krizler nedeniyle her alanda kendini olumsuz göstermeye devam ediyor. Yalnızca gelen turist sayısında azalma olmamakla birlikte, hem sektöre yapılan yatırım hem de çalışan sayısında önemli ölçüde azalma olması bekleniyor.

Otel'e yapılan yatırım tutarı 2015'in mart ayına göre %46, yılın ilk çeyreğine göre %42 geriledi.

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB), yılın ilk üç ayında Türkiye genelinde toplamda 27 şehirde 53 yeni otel projesi için teşvik belgesi alındığını bildirdi. 

Açıklamaya göre, 53 yeni proje için toplamda 645,3 milyon lira  yatırım öngörülürken, yatırım tutarında geçen yılın ilk çeyreğine göre %42 gerileme meydana geldi.

TÜROB tarafından derlenen ekonomi bakanlığı 2016 yılı mart ayına ait  Resmi gazete’de yayımlanan "Yatırım Teşvik Belgeleri", konaklama sektörü  açısından derlendi.

Böylece, Mart 2016’da Türkiye toplamında 17 ayrı şehirde 25 yeni otel projesi için teşvik belgesi, 3 otel için ise renovasyon belgesi alınırken, toplamda 321,7 milyon lira harcanarak tamamlanacak olan yatırımlar  sonrasında sektörde 1,133 yeni ek istihdam sağlanacak.
Yatırımların tamamlanması ile yatak kapasitesi 4 bin 271 adet artacak.  Geçen yılın aynı ayında 14 ilde toplam yatırım tutarı 595,1 milyon liralık 28 otel projesi teşvik belgesi almıştı. Buna göre yatırım tutarı geçen yılın mart ayına göre yüzde 46 geriledi.  

TRABZON'DA 4 OTEL
Ocak-Mart 2016 dönemini kapsayan yılın ilk çeyreğinde ise Türkiye  genelinde toplamda 27 şehirde 53 yeni otel projesi teşvik belgesi aldı. Toplamda  645,3 milyon lira harcanarak tamamlanacak olan yatırımlar sonrasında sektörde 2  bin 346 yeni ek istihdam sağlanacak ve yatak kapasitesi 10 bin 692 adet artacak.

Yatak sayısı açısından 1,988 yatak ile ilk sırada yer alan İstanbul’u  1,748 yatak ile Antalya takip ederken, Muğla 1,334 yatak ile üçüncü sırada yer  aldı. Otel sayısı açısından ise İstanbul ve Muğla 7’şer otel ile ilk sırada yer  aldı. Daha sonra 6 otel ile İzmir ve 4’er otel ile Antalya ve Trabzon geldi. 

İlk çeyrekler itibariyle bakıldığında son üç yılda yatırımlardaki  düşüş trendi dikkati çekti. 2014’ün ilk üç ayında 32 ilde toplam 1 milyar 494 milyon lira yatırım tutarında, 27 bin 716 yataklı 92 otel projesi için teşvik  alınmıştı. 2015 yılının ilk üç ayında ise 26 ilde 18 bin 667 yataklı 70 otel projesi, 1 milyar 107 milyon lira yatırım tutarıyla teşvike bağlanmıştı. Geçen  yılın ilk çeyreği ile bu yılın ilk çeyreği karşılaştırıldığında yatırım tutarında  yüzde 42’lik düşüş meydana geldi.
  
"SGK primlerinin 1 yıl süre ile ertelenmesini hükümetimizden  bekliyoruz"
Açıklamada azalan otel yatırımlarıyla ilgili değerlendirmelerine yer  verilen TÜROB Başkanı Timur Bayındır, yatırımlardaki genel düşüşe ve sektördeki  sıkıntıya rağmen İstanbul ve Antalya’nın mevcut yatırımlardan önemli bir pay  almaya devam ettiğine de dikkati çekti.
Bayındır sektöre ilişkin görüşlerini şöyle paylaştı:

"Sektör olarak zorlu bir süreçten geçiyoruz. Açıkçası uzun dönemli  planlamalarımız ve yatırım projelerimiz buzdolabına kaldırılmış durumda. Yatırıma  başlayan birçok tesisin ise yatırım sürecini yavaşlattığını veya durdurarak  ertelediğini görüyoruz. Bu süreçte turizm sektöründeki yatırımlarındaki önemli  orandaki yavaşlamayı son derece olağan karşılıyoruz. Otel yatırımlarında arz  fazlası bulunan Antalya ve İstanbul gibi şehirlerimiz yerine alternatif  bölgelerde yatırımları çeşitlendirmemiz gerektiği görüşümüzü koruyoruz.

Üzülerek görüyoruz ki ülkemizde son dönem yaşanan terör saldırıları ve  olumsuz gelişmelerden sektör olarak derin endişe duyduğumuzu ve önemli oranda  etkilendiğimizi belirtmek istiyoruz. Bu durum gerek istihdamı gerekse  sektörümüzle bağlantılı 54 sektörü olumsuz yönde etkiliyor. Tedarikçi sektörler  de bu durumdan olumsuz etkileniyor. Mevcut işletmeler ve çalışanların  sürdürülebilirliğini sağlamak üzere, sektörümüze yönelik vergi ve SGK primlerinin  1 yıl süre ile ertelenmesi için hükümetimizden acil destek beklediğimizi bir kez  daha dile getirmek istiyoruz."

Anahtar Kelimeler:
TurizmYatırım
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.