Türkiye'de 2016 yılının en iyi işverenler listesi açıklandı
banner121

Great Place to Work®, toplamda 99 firmanın analiz edildiği ve 64.500 çalışanın temsil edildiği araştırma sonucunda 25 şirkete ödül verildi.

AXA Sigorta yine zirvede
Çalışanların fikirleri alınarak oluşturulan eğitimleri, bireysel ve yönetsel ihtiyaçlarında çözüm ortağı olan AXA University şirketi gibi uygulamaları ile öne çıktı. Şirket ayrıca ikinci kez Finansın En İyi İşvereni seçildi. 

KFC Türkiye ile Dacathlon ilk defa listeye girdi
Listede ikinci sırada kendine yer bulan KFC Türkiye, çalışanların iş-özel hayat dengesini koruyacak mesai saati uygulamaları ile ‘önemseme’ dalında fark yarattı. Perakende zinciri Decathlon da listede ilk kez yer almaya hak kazandı.

Microsoft yerini geri aldı
Liseli kızları teknoloji ile buluşturan Digigirls isimli program Microsoft’un Türkiye’de fark yaratan uygulamalarından biri olarak dikkat çekiyor. Şirket aynı zamanda Yaşam Boyu Öğrenme Özel Ödülü’nün sahibi oldu ve üçüncü kez IT’nin En İyi İşvereni seçildi.

SAP Türkiye ikinci sıraya yükseldi 
50-500 kategorisinde geçtiğimiz yıl 6’ıncı sırada yer alan SAP Türkiye, bu yıl 2’inci sıraya yükseldi. Çalışanların geri bildirimine kulak vererek yönetici odalarını kaldıran şirket, şeffaf ve iletişime açık yeni iş ortamı ile fark yarattı. SAP Türkiye İş-Yaşam Dengesi Özel Ödülü’ne de layık görüldü.

Gitti Gidiyor ve Sahibinden.com bu yıl da listede
Gitti Gidiyor ve Sahibinden.com geride bıraktığımız yıl Türkiye’de listeye giren ilk e-ticaret firmaları olmuştu ve bu sonuç sektörün gelişimine yönelik somut bir gösterge olarak kabul görmüştü. İki şirket bu yıl listedeki sıralamalarını yükseltti ve sırasıyla 5 ve 8’inci sıralara yerleşti. Gitti Gidiyor bu yıl ayrıca Diversity Özel Ödülü’nün de sahibi oldu.

50-500 kategorisinde Hilti ve EMC² dört, Toyota Pazarlama ve Doğuş Holding ise ikinci kez üst üste listeye giren firmalar oldu. Mercedes-Benz Finansal Hizmetler ise bir senelik aranın ardından yeniden listede yer aldı. 

Danone Türkiye’nin sponsorluğunda, bu yıl ilk kez verilen Kadın İstihdamında Sürdürülebilirlik özel ödülünün sahibi ise Novartis oldu. Bu ödülün analizleri, Great Place to Work verilerine dayanarak,Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliği ile yapıldı.

2000’den fazla çalışana sahip şirketlerde ilk sırada Hilton var
2000 ve üstü çalışana sahip şirketler kategorisinde listede yer alamaya hak kazanan şirketler, her üçü de ilk defa En İyi İşveren seçilen Hilton, Türk Ekonomi Bankası ve Defacto oldu. Hilton Farklı Kuşakların İşbirliği Özel Ödülü’ne, Defacto ise Doğa İş Güvenliği firmasınca sponsor olunan Çalışan Sağlığı ve İş Güvenliği Özel Ödülü’ne layık görüldü. TEB, çalışanlarının fikirlerini hayata geçirmeye yönelik ‘İcat Çıkar’ yarışmaları ile öne çıktı.

Cirolar değil, kurum kültürü değerlendirildi
Great Place to Work® 25 yılı aşkın deneyimi ile hazırladığı analizlerinde çalışanların işveren veya yönetici ile arasındaki ilişki, çalışanlar ile yaptıkları iş arasındaki ilişki ve çalışanların diğer takım arkadaşları arasında ilişkileri inceliyor. Bu analizlerdeki en önemli araçlardan biri de çalışanlarla yaptığı ve kurum kültürünün güvenilirlik, saygı, hakkaniyet, gurur ve takım ruhu boyutları ile ele alındığı Trust Index© anketleri. Bir diğeri ise, İK ve yönetim uygulamalarını ölçümleyen Culture Audit©.

Yöneticiler çalışanlardan fedakarlık bekliyor
Araştırma sonuçlarını yorumlayan Great Place to Work® Türkiye Genel Müdürü Eyüp Toprak, “Türkiye’de yöneticilerin üçte biri çalışanların şirketleri için kişisel fedakarlıkta bulunmalarını bekliyor. Çalışanlar ise, kendilerinin sadece "işgücü" olarak değil, "insan" olarak görüldüğü, yetkin yöneticilerin kendilerine etik kurallara uygun ve pozisyonlarına bakılmaksızın eşit davrandığı, duygusal ve psikolojik olarak sağlıklı bir çalışma ortamı istiyor” dedi.

Tek çözüm açık iletişim
Toprak, “Yönetici ve çalışanların bu talepleri, sadece güven çerçevesinde, açık iletişim ve etkin işbirlikleri kurularak karşılanabilir. Çalışanların beklentileri karşılandığında, iş yerinde daha fazla fedakarlık yapmaya ve azami çabayı göstermeye gönüllü olacaklardır” diye ekledi.

Mükemmel işyerlerinde çalışanlar işiyle gurur duyuyor
Analiz edilen beş ana unsur içerisinde, şirketlerin beklentileri karşılamakta en zayıf kaldığı alan ‘hakkaniyet’, en başarılı olduğu alan ise ‘gurur’ olarak belirlendi. Türkiye’nin En İyi İşverenleri içerisinde çalışanların en memnun olduğu ve Trust Index anketinden en yüksek oranda olumlu görüş bildirdiği ifadeler ise, ‘Buraya önemli katkılarda bulunabileceğime inanıyorum’, ‘Başkalarına burada çalıştığımı söylemekten gurur duyuyorum’ ve ‘Şirkete yeni katılan bir çalışan burada hoş karşılanıyor’ oldu.
Ödül töreninde ayrıca, Yıldız Teknik Üniversitesi ile ortaklaşa yapılan ve 200’den fazla İK profesyonelinin görüşlerine yer verilen HR Survey anketinin sonuçları da sunum halinde paylaşıldı. 

2016 Türkiye’nin En İyi İşverenleri listesi

50 – 500 Kategorisi
Microsoft
SAP Türkiye
Abbvie
Hilti
Ebay / Gittigidiyor.com
Mercedes-Benz Finansal Hizmetler
Novartis
Sahibinden.com
Inteltek İnternet Teknoloji Yatırım ve Danışmanlık
Doğuş Holding A.Ş.
EMC²
Bristol-Myers Squibb İlaçları Inc.
Toyota Pazarlama

500 – 2000 Kategorisi
Axa Sigorta
KFC Türkiye
H&M
Ernst & Young
Decathlon

2000 Kategorisi
Hilton 
Türk Ekonomi Bankası A.Ş
Defacto
 
Best Small Workplaces Kategorisi 20 – 50
Hayal Ortakları Derneği İktisadi İşletmesi (YGA)
Vector Bilgi Teknolojileri A.Ş.
İndus Eğitim ve Yönetim Danışmanlığı A.Ş.
Hasbro Oyuncak San. ve Tic. A.Ş.

Özel Ödüller
E-Bay / Gitti Gidiyor – Diversity
Microsoft - Yaşam Boyu Öğrenme
Bristol-Myers Squibb - Fırsat Eşitliği/ Kadınların Desteklenmesi
SAP - İş-Yaşam Dengesi
Defacto - Çalışan Sağlığı ve İş Güvenliği
Hilton – Farklı Kuşakların İşbirliği
Novartis – Kadın İstihdamında Sürdürülebilirlik

IT’nin En İyi İşvereni 
Microsoft

Finans’ın En İyi İşvereni 
AXA Sigorta
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.