UTİKAD ve HASEN'den İşbirliği Protokolü

Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği (UTİKAD) ve Hazar Strateji Enstitüsü (HASEN) 20 Nisan tarihinde işbirliği protokolü imzaladı.

UTİKAD Genel Müdürü Cavit Uğur ve HASEN Genel Sekreteri Haldun Yavaş tarafından imzalanan protokolde iki kurum arasında lojistik sektörüne dair çalışmaların işbirliği içerisinde yürütülmesi kararı yer aldı.

Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği (UTİKAD) ve Hazar Strateji Enstitüsü (HASEN) arasında Hazar Bölgesindeki lojistik sektörüne yönelik çalışmaların işbirliği içerisinde yürütülmesi için 20 Nisan’da bir protokol imzalandı. UTİKAD Genel Müdürü Cavit Uğur ve HASEN Genel Sekreteri Haldun Yavaş tarafından imzalanan protokol ile Hazar Transit Koridoru Platformu ulaştırma politikaları çalışmalarının etkinliğinin artacağı vurgulandı.

İmza töreninin açılış konuşmasını HASEN Yüksek İstişare Kurulu Başkanı E. Büyükelçi Halil Akıncı yaptı. HASEN’in bir düşünce kuruluşu olduğunu belirten E. Büyükelçi Halil Akıncı, “Hazar Strateji Enstitüsü gibi bir düşünce kuruluşunun UTİKAD gibi özel sektörün bir çatı kuruluşu ile işbirliği yapması büyük önem taşımaktadır. İmzalanan protokol ile mevcut işbirliğinin gelişmesi adına önemli bir adım atmış oluyoruz” diye konuştu.

Bu yıl UTİKAD’ın 30. kuruluş yılını kutladığını vurgulayan Cavit Uğur, HASEN’in gerçekleştirdiği çalışmalar ve yayınların Hazar Bölgesi’ndeki lojistik faaliyetlerin gelişmesine katkıda bulunduğunu, UTİKAD olarak sektörün sürdürülebilir gelişimini desteklemek adına düşünce üreten enstitülerle işbirliğinin faydalı olduğuna inandığını belirtti.

UTİKAD ile imzalanan işbirliği protokolünden duyduğu memnuniyeti dile getiren Haldun Yavaş ise “Hazar Transit Koridoru Platformu ile ulaştırma politikaları çalışmalarını akademik alanda yürüten HASEN, UTİKAD ile oluşturduğu işbirliği sayesinde sektöre daha yakından temas edebilecektir. Lojistik sektörünün önde gelen temsilcisi olan UTİKAD’ın çalışmalarına da bu yönde destek sağlayacaktır" diye konuştu.

Protokolün imzalanmasının ardından Hazar Transit Koridoru Platformu’nun iki haftada bir düzenlediği ve sektöre dair gelişmelerin ele alındığı çalışma grubu toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda Karadeniz Hattında Ulaştırma konusu masaya yatırıldı. Karadeniz’de mevcut ulaştırma, Karadeniz’e kıyıdaş ülkelerin liman kapasiteleri ve yatırımları ve Karadeniz’in deniz taşımacılığında üstleneceği role dair uzun vadeli projeksiyonlar katılımcılar ile tartışıldı.


HASEN (Hazar Strateji Merkezi) Hakkında
HASEN 2013 yılında İstanbul merkezli olarak kurulan bir düşünce kuruluşudur. Geniş Hazar Bölgesi özelinde enerji, güvenlik, dış ilişkiler ve ekonomi alanlarında derinlemesine araştırma ve analizler yapma, politikalar geliştirme ve mevcut politikaları anlamlandırma konusunda başvurulacak birincil güvenilir kaynak olma vizyonuyla kurulmuştur. Enstitü yürüttüğü tüm araştırmalar ve politika çalışmalarını iş dünyası, akademi ve siyaset çevrelerinden önemli isimlerin yer aldığı HASEN Yönetim Kurulu ve Yüksek İstişare Kurulu yönetiminde ve danışmanlığında gerçekleştirir. HASEN, Geniş Hazar Bölgesi, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’da önde gelen siyasi ve akademik kuruluşlarla güçlü ortaklık ilişkilerine sahiptir.

UTİKAD Hakkında
1986 yılında kurulan Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği (UTİKAD); lojistik sektörünün en önemli sivil toplum kuruluşlarından birisi olarak Türkiye’de ve uluslararası alanda kara, hava, deniz, demiryolu, kombine taşımacılığı ile lojistik hizmetler üreten firmaları aynı çatı altında toplamaktadır. UTİKAD, üyelerine verdiği hizmetlerin yanı sıra, lojistik sektörünün dünya çapındaki en büyük sivil toplum kuruluşu olan Uluslararası Taşıma İşleri Organizatörleri Dernekleri Federasyonu’nun (FIATA) Türkiye temsilciliğini üstlenmiş ve ülkemizi FIATA Yönetim Kurulu’nda temsil etmektedir. Ayrıca Avrupa Taşıma İşleri Organizatörleri, Taşımacılık, Lojistik ve Gümrükleme Hizmetleri Derneği (CLECAT) üyesi ve Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Lojistik Sağlayıcıları Dernekleri Federasyonu (ECOLPAF) kurucu üyesidir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.