Yükselen Pazar Tesis Yönetimi! Yıllık 10 Milyar € Cirosu ve 1,2 milyon çalışanıyla bir dev!
Yıllık 10 Milyar € Cirosu ve 1,2 milyon çalışanıyla her geçen gün büyüyen Tesis Hizmetleri Yönetiminin artık bir sektör halini aldığını söyleyen TESHİAD Başkanı Bülent Doğru, özel sektörde pazarın sadece yüzde 15-20’lik kısmının temizlik hizmetlerini dış kaynak kullanımı ile sağladığını belirterek, gelecekte potansiyelinin büyüklüğüne işaret etti. 

Dünyada genelinde 2012 yılında 959,2 milyar dolar olan tesis yönetimi dış kaynak pazarının, yüzde 5’lik büyüme oranı ile 2018'de 1.314 trilyon dolara ulaşması bekleniyor. Orta Doğu pazarı 2008'de bu sektörden 3.500 milyon dolar değerinde gelir elde etti. Türkiye’de de 10 Milyar €’luk cirosu ve sağladığı istihdam ile ciddi bir sektör olarak adını yazdırıyor. 

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de temizlik ve güvenlik hizmetlerinin taşeronlaşması ile başlayan tesis yönetimi sektörü, GSYİH trendleri ve inşaat pazarı ile orantılı olarak büyümesini sürdürüyor. Türkiye Gayrisafi Yurt İçi Hasılasının 2016'da yüzde 4 büyümesi öngörülürken, inşaat sektörünün de 2014-2018 arası yüzde 8 büyümesi bekleniyor. Şehirleşme ile daha yüksek kaliteli binalara duyulan talep Türkiye’nin inşaat sektöründe büyümesine olanak sağlıyor. 

Sektörün 1,2 milyon kişilik istihdamının kamu ve özel sektörde yarı yarıya bir dağılım gösterdiğini belirten Tesis Hizmetleri Yönetimi İşadamları Derneği’ TESHİAD Başkanı Bülent Doğru, “Profesyonel temizlik makineleri pazarı yıllık 80 Milyon €, temizlik ekipmanları pazarı ise 100 Milyon € büyüklüğünde. Yerel, Avrupalı ve Çinli olmak üzere yüzlerce çeşit, marka ve fiyat seviyesinde üretici pazarda mevcut. Sektörün yaklaşık 3.000 firma ile yıllık 10 Milyar € Cirosu bulunuyor” şeklinde konuştu. 
Yakın bir tarihe kadar bir hizmet kolu iken büyük gelişme göstererek bir sektör haline gelen tesis yönetimi, sektörün tüm aktörlerini aynı çatı altında buluşturmaya hazırlanıyor. ‘Tesis Yönetim Hizmetleri, Teknolojileri, Altyapı ve Tedarik Fuarı’ TESFA İstanbul 2016, 7-9 Eylül tarihleri arasında 2.900 m2 alanda 150 katılımcı ve 3.500 ziyaretçi hedefiyle İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenecek. 

Uluslararası fuarcılık sektöründe bir marka olan UBM EMEA’nın organizasyonu ile gerçekleşen TESFA İstanbul 2016, yönetimsel sorunlara profesyonel çözümler bulmak isteyen ya da kârlı ortaklıklar yapmayı hedefleyen tüm firmaları hedefliyor. Tesislere odaklanmış enerji yönetim hizmetlerinden peyzaja, yemek üretim servislerinden araç kiralamaya, ofis hizmetlerinden atık yönetimine kadar geniş bir katılımcı ve ziyaretçi profiline sahip olan fuarın ana konularını tesis yönetim firmalarının hizmetleri, sundukları profesyonel çözümler, altyapı ve tedarik imkânları oluşturuyor.

Ziyaretçilerin yeni ve inovatif ürünleri tanıyabileceği, sektörün nabzını tutabileceği ve aynı zamanda yeni iş bağlantıları kurabileceği bir buluşma noktası olan TESFA İstanbul 2016 ile ilgili olarak fuarın işbirliği yaptığı derneklerden TESHİAD Başkanı Bülent Doğru fuar ile ilgili olarak şunları söyledi: “Dünya genelinden tesis yönetimi dış kaynak pazarının, 2018'de 1.314 trilyon dolara ulaşması öngörülüyor. Son 20 yılda İstanbul merkezli olarak başlayan plaza ve alışveriş merkezleri gibi nitelikli ve akıllı binaların diğer şehirlere yayılması ile birlikte Türkiye tesis yönetimi alanında yükselen bir pazar haline geldi. Her sektörlerde olduğu gibi Türkiye ticari anlamda Asya ve Avrupa’yı bağlayan bir köprü vazifesi gördüğünden daima önemini koruyan bir ülke. Bu ülkede tesis yönetimi konusunda bir fuarın olması sektör açısından adeta bir gereklilikti.” 
Türkiye’nin kentsel dönüşüm projeleri ve sitelerde artan nüfusuyla canlı bir pazar olduğuna değinen TESHİAD Başkanı Bülent Doğru, pazarda faaliyet gösteren firmaların TESFA İstanbul 2016’da sektördeki son gelişmelerden haberdar olma ve iş bağlantıları kurma imkânına sahip olacaklarına değindi. 

Sektör firmaları açısından sektör genelinde yüzde 25-30 gibi bir büyüme görüldüğünü ifade eden TESHİAD Başkanı Bülent Doğru, sektörün güvenilir şartlarda gelişmesi ve verilen hizmetin beklenen kalite standartlarında yerine getirilmesi noktasında rekabetin önemli bir faktör olduğuna dikkat çekti. 

UBM EMEA (Istanbul) hakkında:
Merkezi Londra’da bulunan UBM, hisseleri Londra Borsası’nda işlem gören, dünyanın 40’dan fazla farklı ülkesinde bulunan ofisleriyle, 5.500 kişinin üzerinde çalışanıyla lider küresel fuar organizasyon şirketidir. Dünyanın en büyük ikinci salt etkinlik organizatörüdür. Yılda 450’den fazla etkinliği ile FTSE 250 endeksi üyesidir. Geleneksel fuarcılığın dışında teknolojiye ve içeriğe önem veren ve her fuarın her yıl sektörünü bir üst seviyeye taşımasını sağlayan öncü bir şirkettir
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.