Görme engelliler için akıllı baston teknolojisini geliştiren yerli girişim WeWalk 2,5 milyon dolar yatırım aldı. 2,5 milyon dolarlık tura Avrupa'nın önde gelen sıhhat ve sosyal etki odaklı anapara fonlarının katıldı. Almanya ulusal takımı meşhur futbolcusu İlkay Gündoğan da yatırım yaptı.

İngilterenin önde gelen sosyal tesir odaklı yatırım kuruluşlarından Nesta Impact Ventures, sağlık durumu fonu King's Health Partners ve Türkiye'den Bilişim Vadisi Fonu ile APY Ventures; WeWalk'ın yeni yatırımcıları oldu. İlk aşamadan bu yandan WeWalk'In yanına olan Vestel Ventures da bu tura dahil oldu. Kendisi de görme engelli olan, WeWALK kurucu ortağı Kürşat Ceylan, WeWALK'un aldığı yatırımı teknolojilerini daha da geliştirmek ve global olarak yaygınlaştırmak için kullanacağını açıkladı.

Alınan yatırıma ek olarak dünyanın önde gelen teknik üniversitelerinden Imperial College London ve İngiltere'nin en büyük Görme Engelliler derneği RNIB meslek birliği ile İngiltere Hükümeti tarafından fonlanan Innovate UK'den 2 milyon dolarlık AR-GE hibe finansmanı sağladı.

Dünya Sıhhat Örgütü'nün (WHO) tahminlerine tarafından dünyada 253 milyon kişinin görme engelli birey var. Görme engelli yerdeki engelleri ayrım olabilmek için bir bastona gereksinim duyuyor. 2019 yılında kurulan WeWALK da 19. yüzyıldan beri kolay formatta kullanılan bu aleti epeyce kabiliyetli bir ışık halkası getiriyor. WeWalk'ın geliştirdiği zeki baston bel üzeri ve baş hizasındaki engelleri sensörlerle algılayıp kullanıcıyı uyarıyor.

Akıllı telefon uygulaması ile entegre olarak görme engellilere özel, erişilebilir navigasyon veriyor, toplu taşıma ve etraftaki mekan bilgilerini sesli olarak paylaşıyor. Daha da fazlası, yeni akıllı şehircilik çözümlerine entegre olarak her geçen gün yeni özellikler kazanıyor ve Görme engellilerin hayatını kolaylaştırıyor. Bugün 59 ülkede kullanılan WeWalk Akıllı Baston, TIME Dergisi tarafından yılın en iyi icatlarından biri seçilmeyi başarmıştı.

Kaynak: webrazzi.com URL: https://webrazzi.com/2022/11/29/gorme-engelliler-icin-akilli-baston-teknolojisini-gelistiren-yerli-girisim-wewalk-25-milyon-dolar-yatirim-aldi