Bera Holding’deki 450 Milyon Liralık şaibeli hisse satışından kim menfaat sağlıyor?
banner121

Halka açık şirket borsa tarihine geçecek bir işleme imza attı! Binlerce ortaklı Bera Holding’in birkaç yöneticisinin yaptığı esrarengiz hisse devrinin detayları hala giz. Hisseler kime, hangi şartlarda satıldı, kimler bu işlemlerden menfaat sağlıyor?

Borsa ve borsa haricen binlerce ortağı olan tüm şirketlerden daha pozitif sorumluluk sahibi olması gereken bir şirket Bera Holding! Ancak bir süredir yaşanan alengirli hisse işlemlerinin sırrı çözülemiyor.

Kripto para borsalarında değil, Türkiye’nin Şampiyonlar Ligi olarak aşina devletin organize ettiği Borsa İstanbul’da operasyon görüyor. Şirket milyonlarca lot hisseyi esrarengiz bir şekilde, üçüncü şahıslara devrediyor. Hisseleri kime sattığını tanımlama tenezzülünde bile bulunmuyor. Aradan bir vakit geçiyor, “Koşullar yerine getirilmediği için hisselerin bir kısmı geri alındı” deniliyor.

Kime satılmıştı, şartlar neydi? Hangi  koşullar yerine getirilmedi? Kaç liradan geri alındı, bu işlemlerden dolayı birilerinin cebine para aktarıldı mı? Yorumlama yapılmadığı için bu detayları kamuoyu bilmiyor!

Koskoca halka açık holding, bakkal dükkanı gibi idare edilir mi? O süre bütün halka açık şirketler, hisselerini birilerine devretsin, bu işlemi kuytu planlarına makine etsin, detayları da kamuoyuyla paylaşmasın! O zaman halka açık şirketlerde saydamlık, kurumsal yönetim ilkelerine ahenk nerede kaldı!

YÖNETİCİLER KAPALI KAPILAR ARKASINDA PLAN YAPAR MI?

Şirket yönetiminin bu hisse devriyle ilgili özel bir amacı ya da planları varsa bunu kamuoyu ile paylaşmalı! Huysuz takdirde “düzenleyici ve denetleyici otoriteleri de, elinde hissesi olan yatırımcıları da umursamıyorum, mevzuata yerinde veya yok kafamıza tarafından istediğimiz kararı alır, istediğimiz gibi uygularız, kimse de bize karışamaz” anlamına geliyor bu yapılanlar. Halka açık, binlerce yatırımcısı olan şirket yönetimleri kapalı kapılar ardından plan yapar mı, oyun kurar mı?

Birkaç birey arasında sıcacık gizli yapılan işlemler borsa tarihine geçecek nitelikte!.. Ayrıca diğer şirketler için emsal teşkil edecek işlem olarak gösteriliyor.

6 MAYIS TARİHİNDE GENEL KURUL YAPILACAK

Bera Holding, 6 Mayıs’ta seçimli genel kurula gidiyor. Yatırımcılar yeniden tedirgin! Çünkü, gizemli işlemlerin birincil adımı, geçen sene şirket genel komite toplantısını yapmadan önce atılmıştı. 30 Temmuz 2020 tarihinde gerçekleştirilmesi planlanan genel kurul toplatısından bir hafta önce yani 24 Temmuz 2020 tarihinde Kamuyu Yakma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada iştiraklerin elinde bulunan Bera Holding hisselerinden 21.000.000 adedinin üçüncü şahıslara satışının yapıldığı duyurulmuştu. Genel kurul gündemi açıklandıktan daha sonra ve genel kurula bir hafta kala yapılan bu satmak işlemi minik yatırımcılar tarafında şaibeli bulunmuş, konu 27 Temmuz 2020’de borsagundem.com’da “Bera Holding’de gizemli hisse satışı” başlığı ile haber olmuştu.  

GENEL KURULDA TARTIŞMA KONUSU OLDU

Bu satış işlemi genel kurulun gündemine oturmuş ve toplantıya katılan ufak yatırımcılar tarafından geçerli sayılmaması yönünde itirazlar ve şerhler konulmuştu. Bera yöneticileri de hisse fiyatlarındaki çabuk çoğalma nedeni ile hisselerin satılarak holdinge kaynak sağlandığını açıklama etmişlerdi. Genel kurula katılan minik yatımcılar, keza genel komite divan başkanlığına keza de SPK’ya yazılı tatbik vererek satış işleminin geçersiz olduğunu ve bu oyların değil hükmünde sayılmasını istemişlerdi. 

HİSSELER KİME SATILDI, BİR KISMI NEDEN GERİ ALINDI?

“Hedef hisselerdeki yükselişi fırsata çevirmekse bu hisseler niçin kimliği süresiz üçüncü şahıslara satıldı, hisseler kaç liradan satıldı, ne değin kazanç elde edildi?”  sorularına cevap aranırken, üçüncü kişilere satılan 21.000.000 adet Bera Holding hissesinden 5.000.000 adedinin satış şartlarının tekemmül etmemesi nedeniyle iptal edildiği ve bu hisselerin Golda Yiyecek Sanayi ve Ticaret’in hesabına aktarma edildiği duyuruldu. Satış şartı veya şartları neler, bu şartları kim ya da kimler yerine getiremedi?

Daha da önemlisi üçüncü şahıslara satışı yapıldı denilen 21.000.000 adet hisseden geriye kalan 16.000.000 adet hisse nerede? Bu hisseleri kimler aldı, satış şartlarını yerine getirdi mi?

ANLAŞMALI BİR SATIŞ SÖZLEŞMESİ Mİ YAPILDI?

Bugüne değin Holding yöneticileri tarafından KAP’a bu konuda bir açıklama yapılmadı. Piyasa değeri yaklaşık 450 milyon liraya ulaşan 16.000.000 adet hissenin durumu belirsizliğini koruyor. Şirketin borsadaki ve borsa dışındaki ortakları ise bu hisselerin akıbetini merak ediyor?

Parasının ödenip ödenmediği bilinmeyen 16.000.000 adet, kimlikleri belirsiz üçüncü şahıslardaki hisseler mevcut şirket yöneticilerini de zan altında bırakıyor.

Dünyanın sayılı borsaları arasında gösterilen Borsa İstanbul’da yapılan bu tarz gizemli hisse devirleri güvenirliği azaltıyor, yatırımcıların tepkisini çekiyor. Binlerce yatırımcı hakkını arayamamanın acizliğini yaşıyor! Acaba anlaşmalı bir sözleşmeyle satılmış gibi gösterilen hisseler birilerinin çıkarları için mi kullanılıyor? Bir yıldır ufak yatırımcılar bu sorulara cevap arıyor. Otoritelerin de kamuoyunun aydınlatılmasında yardımcı olmasını bekleyen yatırımcılar, genel kurul öncesi bu sır perdesinin kaldırılmasını istiyor.

KONYA KAĞIT’IN HİSSELERİ NEREDE?

BUNDAN BAŞKA Bera Holding, Konya Kâğıt Fabrikası’nı halka talep etmek için SPK’ya başvurdu. Holding tarafından 19 Nisan 2021 tarihinde KAP’a yapılan açıklamada şirket başlıca anlaşma tadilatının SPK tarafından yerinde bulunduğu duyurulmuştu. Akıbeti belirlenmiş olmayan 16.000.000 adet hisseden, 7.500.000 nominal kıymetli hisse halka başlamak istenilen Konya Kağıt Fabrikası’nın elinde bulunuyordu. Bu hissilerin bugünkü piyasa değeri takriben 200 milyon lira. Üçüncü şahıslara yapılan satış örtülü bir mal varlığı aktarımı değil mi? Eğer rahat kapaklı, özel bir anlaşma ile bu hisseler devredildiyse yapılan operasyon Konya Kâğıt’ın halka arzını münakaşacı bir ayla getirmez mi? Nereden bakarsanız bakın izahı mümkün olmayan işlemler!

Bakalım anapara piyasaları mı, yahut gizemli işlemleri yapan birkaç yönetici mi kazanacak?

SATANLAR BELLİ, ALICI AÇIKLANMIYOR

1- Kompen Pvc Yapı ve İnşaat Malzemeleri San. Tic. A.Ş.       3.000.000 adet 

2- Kongaz Petrol Ürünleri Pazarlama Sanayi ve Ticaret A.Ş.    1.000.000 adet 

3- Koveka Konya ve Karaman Dokuma San. Dış Ticaret A.Ş.     1.250.000 adet 

4- Bera Turizm İnşaat Gezi Ticaret A.Ş.                               2.000.000 adet 

5- Golda Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.                                        5.000.000 adet 

6- Kombassan Kağıt Basımevi Gıda ve Dokuma San. Tic. A.Ş.      7.500.000 adet 

7- Kombassan Giyim Gıda Turizm San. İç ve Dış Tic. A.Ş.      1.250.000 adet

ANEKDOT: Golda Yiyecek’nın 5 milyon adet hissesinin satmak şartları yerine getirilmediği gerekçesiyle geri alındığı açıklandı.

Borsagündem

Kaynak: www.patronlardunyasi.com URL: https://www.patronlardunyasi.com/haber/Bera-Holding-deki-450-Milyon-Liralik-saibeli-hisse-satisindan-kim-menfaat-sagliyor/249951
Anahtar Kelimeler:
Bera Holding
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.