Bodrum'da 1,1 milyon metrekarelik sit alanı imara açıldı, tepki yağdı
banner121

Muğla’nın Bodrum ilçesinde Özelleştirme İdaresi kadar 1,1 milyon metrekarelik Define arazisini imara açılarak satışa çıkarılmasına, ilçeden tepki geldi.

Bodrum'da 1,1 milyon metrekarelik Define arazisi AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararıyla imara açıldı.

Kamu arazisinin imara açılıp satışa çıkartılarak ve yapılaşmaya açılarak, oldubittiye getirildiğini anlatmak ve Bodrum’un geleceğini korumak için basın toplantısını düzenlediklerini belirten Başkan Aras, “Doğası, tarihi ve kültürü ile 3500 yıllık geçmişe sahip Bodrum yarımadasında büyük bir koruma kullanma dengesi ile gelecek nesillere uymak zorundayız. Bodrum derhal her zamankinden daha fazla korunacak hale gelmiştir. Bodrum’un yapılaşmaya değil korunmaya ihtiyacı var” dedi.

Umurca Parkı’nda düzenlenen toplantıya, Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Kocadon, Mimarlar Odası Bodrum Temsilcisi Gamze Türk, Kent Plancıları Odası Başkanı Şule Kükrer ve otuza yakın siyasi parti ilçe başkanları, STK, temsilcileri ve çevre örgütlerinin yöneticileri katıldı.

“ARAZİNİN TAMAMI 3. DERECE SİT ALANI”

Başkan Aras, arazi hakkında şu bilgileri verdi: “Yüzölçümü toplamı 1 milyon 102 bin 309,61 metrekare olan parsellerin tamamı 3. Derece Doğal Sit alanıdır. Ayrıca alanın 35 bin metrekaresi 1. ve 3. Derece Kazıbilimsel Sit alanıdır, alanda 3 adet 'Tescilli Abide Yapı' bulunmaktadır. Mer-i imar planlarında tamamı 'Ağaçlandırılacak Alan', "Bölge Parkı / Büyük Kentsel Yeşil Alan' ve 'Arıtma Tesisi' olarak millet karşılıklı kullanımına ayrılmış olan bu alanlar, kararnamelerde yapılan değişikliklerle 'Gelişme Ev Alanı, Otel Alanı, Ticaret Alanı, Ticaret-Turizm-Ev Alanı, Özel sağlık Tesis Alanı, İçme Suyu Tesis Alanı, Rekreasyon Alanı ve Yol olarak düzenlenmiştir.”

“CUMHURBAŞKANI’NIN ONAYLADIĞI PLANA AYKIRI”

Aras, tamamlanmak istenenlerin Cumhurbaşkanı kararı ile onaylanan 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Başvuru Formu İmar Planı; 3621 sayılı Kanunun 5. maddesi ile Kıyı Kanununun Uygulanmasına Dair Yönetmeliğin 16. maddesine tutarsız olduğunu da dile getirdi.

87 BİN METKARE YAPILAŞMA OLACAK

Aras konuşmasının devamında ise şunları dile getirdi:

“Bodrum’da sürdürebilir bir turizm ve sağlıklı bir gelecek için bu çalışmaları yapıyoruz. Bizler kamuya ait olan bu arazinin özelleştirme idaresi eliyle satışa çıkarılmasını halkın ve Bodrum’un geleceği açısından istemiyoruz. Bodrum’un yapılaşma haddi dolmuştur ve aşmıştır. Biz, bundan böyle yapılaşma değil koruma planlarını konuşmak istiyoruz. Özellikle bu arazinin 880 bin metrekaresi imara açılacak 87 bin metrekarelik bir yapılaşma olacaktır. Bu da yaklaşık 3 bin 500 karakter bir nüfus artıracaktır. Bodrum’un dağı taşı bizim için arkeolojik ve sit alanı, korunması gereken alan, doğa ve çevre olan yerler. Başkaları için rant alanı olarak görülmektedir. Yapılan imar planlarındaki hatalar nedeniyle Bodrum’da büyük bir kargaşa yaşanmaktadır. Yap-Sat mantığı ile yapılaşma çılgınca sürüyor. İdare bunu tembel kalan hazine arazileri olarak görüyor, ama bu araziler halkın nefes alacağı yerler olarak kalmalıdır.”

ŞEHIR HALKI KONSEYİ BAŞKANI: ARTIK YETER İMDAT DİYORUZ

Bodrum Büyük Kasaba Konseyi Başkanı Arif Yılmaz, Bodrum kıyılarında yapılaşmayan yüzde 15-17’lik bir alan kaldığına dikkat çekti, şunları söyledi:

“Son meydana çıkan imar barışı yasasından daha sonra yapılan firari yapılan tüm tarihi boyunca yapılmayan bir gecekondulaşmaya dönüşmüştür. Bodrumluların yaşam alanlarının korunmasını istiyoruz. Biz, artık yeter imdat diyoruz.”

“NASIL ÇABA EDECEĞİMİZİ ŞAŞIRDIK”

BODTO (Bodrum Ticaret Odası) Başkanı Mahmut Kocadon ise şunları dile getirdi:

“Bodrum’da Tüzük Mahkemeleri kararlarına tutarsız olarak alınan bu kararlar sebebiyle biz bu planların iptali için davalar açmıştık. Hukuk mücadelesini sürdürüyoruz. Daima Ankara’ya gittik lakin derdimizi anlatamadık. Bodrum’un menfaatini geleceğini dikkate almak için açtığımız davaları kaybettik. Nasıl mücadele edeceğimizi şaşırdık. Bu Ankara’daki karar vericilerin lütfen belediyeye, halka sivil toplum örgütlerine danışmalarını istiyoruz ve Bodrumlulara sorulmadan bahşedilen kararlara itiraz etmeyi sürdüreceğiz.”

“ÇOK SAKAT GELİŞMELER”

Mimarlar Odası Bodrum Temsilcisi Gamze Türk, “Bodrum’un planlaması ile ilgili çok sakat gelişmeler görüyoruz” ifadesini kullandı. Türk, “Ortakent’teki alan yeşil alan olarak planlanmıştı ve halka ait yeşil alan olarak kalacaktı. Bu şekilde planlanmıştı. Fakat Ankara’dan yapılan tasarlama ile bir şehir halki bu şekilde yapılamaz. Biz yalnızca insanlar için değil tüm canlılar için tasarlama yapılmalı. Yeni yerlerin yapılaşmaya açılmasına muhakkak karşıyız. Ve bu yönde hukuk mücadelemizi sürdüreceğiz, dava açacağız, bu zihniyet değişmeli, kamu arsaları böyle imara açılmamalı” dedi.

Kaynak: www.patronlardunyasi.com URL: https://www.patronlardunyasi.com/haber/Bodrum-da-1-1-milyon-metrekarelik-sit-alani imara-acildi-tepki-yagdi/250059

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.