Bülent Eczacıbaşı da bunu yaparsa! CİMER'e şikayet yağıyor
banner121
Bülent Eczacıbaşı'nın koya giden yolu demir kapıyla kapattığı öne sürüldü. Bodrum Belediyesi’ne ve Cimer üzerinden konuyla ilgili bakanlığa fazla sayıda şikayette bulunulmuş, bakalım yetkililer ne yapacak?

Türkiye’nin cennet tatil beldesi Bodrum, yine adı gibi Cennet Koy’daki bu olayı konuşuluyor. Eczacıbaşı Idare Heyeti Başkanı Bülent Eczacıbaşı’nın sahibi olduğu ve kendi yazlık malikanesinin bulunduğu Cennet Koy’daki skandallar zinciri Bodrumluların büyük tepkisini çekti.

ULUS YOLUNU DEMİR KAPIYLA KAPATTILAR

Bilhassa Eczacıbaşı Ailesi’nin malı olan dev arazinin yanıbaşındaki millet yolunun demir kapıyla kapatılarak halkın geçişine kapatılması “Eczacıbaşı da bunu yaparsa” dedirtti…

Kamuya açık olması gerekirken, Eczacıbaşı malikanesinin servis kapısı olarak kullanılan bu yolun demir kapı ile kapatılmasıyla birlikte, Cennet Koy’un en hoş plajı olan halk plajının girişi de engellenmiş oldu.

“AHALI PLAJINI” HALKA KAPATTILAR!

Yani Bülent Eczacıbaşı ve Oya Eczacıbaşı bu sayede, halkın kullanımına açık olması gereken plajı “özel plaj” haline getirmiş oldu… CİMER, Bodrum Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Tarım Bakanlığı’na fazla sayıda şikayette bulunduğu öğrenilirken, skandallar zincirinin sadece ulus yolunu demir kapı ile kapatmak ve halk müziği plajını “özel plaj” haline getirmekle sınırlı olmadığı öğrenildi.

DENİZE BILYE TOZU DÖKTÜLER İDDİASI

2. derece doğal SİT alanı özelliği yer alan arazinin üzerine, yasak olması ve önemli yaptırımlar bulunmasına rağmen yeniden Eczacıbaşı arazisine özel; kabanalar, deckler, güneşlenme alanları ve teraslar inşa edildi.

İşin ana ilginç ve doğa açısından üzüntü verici konusu ise özel plaja çevrilen millet plajına komşu olan ikinci deniz kıyısı alanda yaşanıyor… Bodrumluların aktardığı ve CİMER’e de konu olan şikayetlere kadar “beyaz kum” efekti yaratmak için laf konusu ikinci plaj alanına; insan sağlığı ve deniz canlılarının yaşamını tehlikeye sokan misket tozu döküldü. Bundan Başka misket tozu uygulaması, sadece kara alanına yok, deniz içine de uygulandı.

İSKELELER VE YAPILAR DA KAÇAKMIŞ!

ÖTE TARAFTAN, Eczacıbaşı Ailesi’nin Bodrum’daki arazi talanının bir diğer adımı ise kaçak yapı ve kaçak iskeleler boyutunda yaşandı. Arazinin uydu görüntülerinde onlarca imar affından yararlanılmış onlarca kaçak yapı ve iki adet firari iskele dikkat çekiyor. İşin en ilginci ise; üzerinde herhangi bir inşa olmamasına karşın, bir takım alanların sözde inşa varmış gibi imar affına sokulmuş olması.

Konuyla ilgili Bodrumhaber.com yazarı Mustafa Gündoğ, “Eczacıbaşı Buna Tenezzül Eder mi?” başlıklı yazısında skandallar zincirine dikkat çekerek, “Gücü gücü yetene, bakalım öyle mi olacak” diye sordu ve Uygun Büyük Kasaba Konseyi Üyesi Mirbahattin Demir tarafından çekilen mermer tozu çuvallarının fotoğraflarını paylaştı.

BodrumHaber'den Mustafa Gündoğdu'nun yazısı şöyle...

Bodrum Belediye Meclisi 5 Eylül 2019 yılında bir karar alır “2019-111 Sayılı 5.9.2019 Tarihli Meclis Kararı”

Nedir bu karar ;

“Mülkiyeti Belediyemize ait, İlçemiz Göl Mahallesi, tapunun N18-C-14-A-3-D pafta, 104 ada, 6 parsel numarasında belirtilen 1.150,18 m² yüzölçümlü arsa niteliğindeki taşınmazın, 5393 sayılı Belediye Kanununun 18/e maddesine istinaden, 2886 sayılı Devlet İhale Kanununun ilgili maddelerine tarafından satışının yapılmasına ve konuya ilişkin Encümene yetki verilmesine, oy çokluğu ile karar verilmiştir.”

Bodrum Belediye Meclisi’nde, bu gündem maddesiyle ilgili görüşümü açıklama etmiştim.  Yer Cennetkoy’da Cennet Koyu Turizm A.Ş ye ait parselin bitişiğinde, imar planında günübirlik tesis alanı olarak görünmekteydi.

Ne hikmetse Cennet Koyu Turizm A.Ş; “ Bu parsel bizim terkimiz, imar planında değişim yapıldı, şartlı bağış yeşil bölge olarak terk etmiştik bize geri verin, fakat biz bedelsiz istemiyoruz, ihaleye çıkarılsın.” diyerek satışını istemişti.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın bu işle ilgili yetkilendirdiği kişiler, o tarihte, bu talebin haklı olduğunu ve satışa gidilmesi gerektiğini mecliste savunmuşlardı.

Sonraki yazılarımda bu savunulan şeylerin kanuni bir dayanağı olmadığını anlatmıştım. Nedense o parsel o gün, bu gündür ihaleye çıkarılmadı.

“İyi ya satılmamış işte.” diyebilirsiniz.

Ben yazdım satışa engel oldum, demeyeceğim fakat; Eczacıbaşı’na satılması için, canla başla kendilerince hukuksal destek üretenler, niçin satışa çıkarılmadığını anlatmak zorunda.

Belediye Meclis Kararı niçin uygulanmadı…

Belediye Meclis Üyeleri, böyle bir soru sormamıştır muhakkak, hatta ve hatta konuyu unutmuşlardır deha. Nasıl olsa ayda bir, 2 saat oturarak bu işi icra etmekteler.

Yoksa Eczacıbaşı almaktan mı vazgeçti diyeceğim, buda öyle inandırıcı olmayacak…

Cennet Koyu Turizm A.Ş parseline bitişik, Bodrum Belediyesi’ne ait üç adet parsel bulunuyor. Diğerleri yapılaşmaya uygun olmadığı için; “nasıl olsa o parsellere inşaat yapılamaz, kimsede almaz, biz büyük olanı alalım kimseyi de bu koya sokmayalım.” diye mi düşündüler agnostik, ama gerçek tamda böyle.

Bir güya; yine mülkiyeti Bodrum Belediyesi’ne ait olan 290 metre karelik, Göl 104 Ada, 5 Parsel için, olmayan binaya yapı tescil belgesi gücenmiş. Ben Bülent Eczacıbaşı’nın bu cins bir şeye tenezzül edeceğini düşünmedim, ancak kendine ait olan alanda olmayan binalara da inşa kayıt belgesi alındığı söylenmekte.

16 metre karelik öteki parsele rağbet yok, nasıl olsa bu alanları kendi alanı gibi kullanmakta, diye düşünüyorum.

Bu tür işlere tenezzül eder mi etmez mi zamanla göreceğiz…

Belediye 2019 yılında satmaya karar verdiği arsanın gidiş yolu Eczacıbaşı  Malikanesi’nin servis antre kapısı. İhaleye çıkmış olsa, gidip bakmak isteyenler, ihale konusu parsele ulaşamayacaklar. Girip ihaleyi alsalar, bu yol açılır mı bilinmez.

Bu Yol Açılacak mı?

Her şeyden önce; kıyılar kamuya açık olduğu için, bu yolların belediye kadar açılması gerekir. Madem arsayı satacaksın yolu aç, düzenle ama arsa ihalede daha pozitif fiyata herif bulsun.

Yoksa Belediye bu parseli sattı da, bizim haberimiz mi değil..

Konuyu baştan araştırırken bir takım iddialar kulağıma geldi. Özellikle kıyı kesiminde iskele ,kabanalar, güneşlenme terasları, sahile şu beyaz misket tozundan döküldüğü, açıklanmış bir alanın mandarine kiraya verdiği, gibi.

Bodrum Belediyesi’ne ve Cimer üzerinden konuyla ilgili bakanlığa çok sayıda şikayette bulunulmuş, bakalım yetkililer ne yapacak?

Bilhassa Bodrum Belediyesinin ne yapacağını merak ediyorum, hani garibanın binasını yıkarken kahraman olanlar var ya.

Gücü gücü yetene, bakalım öylemi olacak…

Soruyorum; neden satmadınız?  Madem  satmadınız, yetki aldığınız belediye meclisine konu hakkında data verdiniz mi?

O yol Açılacak mı?

BodrumHaber.com

Kaynak: www.patronlardunyasi.com URL: https://www.patronlardunyasi.com/haber/Bulent-Eczacibasi-da-bunu-yaparsa-CIMER-e-sikayet-yagiyor/252439
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.