Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Uçum'dan Chrest Foundation’dan fon aldığı iddialarına açıklama
banner121

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum, Türkiye'de faaliyet gösteren bazı medya kuruluşlarına tanıdık olmayan ülkelerden fon sağlandığına ilişkin haberlerde isminin yer almasına yönelik açıklama yaptı.

Uçum, "Hiçbir ilgim ve bilgim olmadığı halde benzeri fonlar benim kararımla gücenmiş hatta ben almışım gibi bir kavrama oluşturulması bunu yapmaya çalışanların ahlaki ve etik sorunlarla malûl olduklarını gösterir" dedi. 

Odatv, Türkiye'de bir takım medya kuruluşlarının ABD merkezli Chrest Foundation’dan fon aldığına ilişkin olarak bir haber yayımladı. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Uçum konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.  Chrest Vakfı Başkanı'ndan flaş yanıt: Neden Türkiye'de medyayı fonluyorlar?

Uçum açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Tesev ve Podem’in Chrest Vakfından proje fonu aldıklarını medyadaki son haberlerden öğrendim. Hiç bir zaman Tesev’in de Podem’in de herhangi bir proje fonu almakla ilgili herhangi bir karar alma merciinde ve sürecinde bulunmadım. Podem’in kuruluşundaki çok kısa bir vakit hariç hiç bir vakit bu kuruluşlarda yönetsel ve icrai bir devir üstlenmedim. Ayrıca 2014 sonundan itibaren Tesev’le herhangi bir ilişkim de olmadı.

"Bunun ahlaki açıdan sorunlu olacağını her doğru insan bilir "

Hiç bir ilgim ve bilgim olmadığı halde güya fonlar benim kararımla dargın hatta ben almışım gibi bir sezgi oluşturulması bunu yapmaya çalışanların ahlaki ve etik sorunlarla malûl olduklarını gösterir. Mesela Tesev’de gerek kuruluşunda gerekse sonraki dönemlerde katılanlarla çok sayıda her türlü görüşe mensup siyasetçi, meslek insanı, sivil toplumcu, dağıtılmış iş mensupları, yazan, çizer, aktivist yüzlerce birey yer almıştır. Tesev’in sadece kuruluşunda 270’den pozitif insan vardır. Derhal Tesev’in aldığı proje fonlarını bunlar mı almış oluyor. Tesev’le pek veya böyle ilişkili ama karar mercilerinde yer almayan herhangi bir insanı öne çıkarıp sen fon aldın demenin dürüst olmayacağını, bunun ahlaki ve ahlak açıdan sorunlu olacağını makul bakışa sahip her doğru insan bilir. Dikkat çeken yazı: ABD'li vakıftan fonlanan AKP'ye yakın kimler var?

"Proje bazlı fon ile gazetecilerin aracısız fon alması benzer değil"

Ayrıca genellikle fon esaslı etkinlik yürütmenin dağıtılmış etkileri ve sorunları bir yanlamasına akıl kuruluşlarının proje bazlı fon almasıyla gazetecilerin aracısız kendilerine fon alması benzer kategoride değildir. Bu haberler çıktıktan sonra Podem yetkililerine sorduğumda yalnızca bir kere sözü edilen vakıftan proje fonu aldıklarını, bu projenin Suriye konusunda olduğunu, yazdıkları iki raporu internet sitelerinde yayınladıklarını bu raporların halen daha sitelerinde durduğunu söylediler. Merak edenler bu raporlara Podem’in sitesinden ulaşabilir.

"Bir Takım çevrelerin ismimi kullanarak meşruiyet aramaları beyhudedir"

Medya mecralarına ve gazetecilere aktarılan fonlar ise her hangi bir proje için değil o mecraların ve kişilerin aracısız olarak desteklenmesi amacıyladır. Birbirinden niteliksel olarak farklı bu iki durumu bir ve aynıymış gibi sunmak zaten başlı başına bir aldatmacadır. Fiilen mesele fon alınır mı alınmaz mı hususundan çok medya mecralarının ve gazetecilerin aracısız kendilerine finansman temin etmek nedeniyle fon alıp alamayacağıdır. Dış fonlardan ilk elden kendilerine yardım karşılayan medyacıların, gazetecilerin bağımsız olup olamayacağı, yurtseverce davranıp davranamayacağı soruları da çok haklı ve yerinde sorulardır. Kamuoyunun haklı sorularını gölgelemek ve esas gerçekleri saptırmak maksadıyla bazı çevrelerin benim ismimi ısrarla kullanarak dış destekli medya faaliyetlerine meşruiyet kazandırma çabaları beyhudedir.

Ne olmuştu?

Odatv, Türkiye'de bir takım medya kuruluşlarının ABD merkezli Chrest Foundation’dan fon aldığına ilişkin olarak bir haber yayımlamıştı. 

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Türkiye'de etkinlik belirten bazı medya kuruluşlarına yabancı ülkelerden fon sağlandığına dair habere ilişkin AA'ya yaptığı açıklamada "Tanıdık Olmayan devletlerin ya da kuruluşların fonlarıyla ülkemizde faaliyet gösteren medya kuruluşlarına karşın bir düzenleme ihtiyacı olduğu açıktır. Bunun örneğini Amerika Birleşmiş Devletleri’nde görmemiz mümkündür. Örneğin ABD'de tanıdık olmayan devletler göre fonlanan medya kuruluşları, altı ayda bir ABD makamlarına çalışmaları hakkında detaylı bilgi vermek durumundadır. Türkiye'de de benzer statüde faaliyet gösteren, ilk elden yabancı devletler tarafından fonlanan dağıtılmış medya kuruluşları bulunmaktadır. Bunlarla ilgili ulus düzeninin korunması ve halkımızın içten haber hakkının güvence altına alınması amacıyla, ihtiyacımız olan düzenlemeleri en kısa sürede tamamlayacağız." demişti.

Kaynak: www.patronlardunyasi.com URL: https://www.patronlardunyasi.com/haber/Cumhurbaskani-Basdanismani-Ucum-dan-Chrest-Foundation-dan-fon-aldigi-iddialarina-aciklama/253421
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.