Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay: Dijital Türkiye gençlerin şaheseri olacak
banner121

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay “Gençlerin Geleceğine Dijitalleşme İle Yatırım” temasıyla, MESS tarafından düzenlenen webinarın konuğu oldu ve Türkiye’nin lider sanayi kuruluşlarını temsilci MESS üyeleriyle buluştu.

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS)’in “Gençlerin Geleceğine Dijitalleşme İle Yatırım” temasıyla düzenlenen webinar Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve MESS üyelerinin katılımı ile gerçekleşti. 

MESS üyesi alanında öncü 250 sanayi kuruluşu, Türkiye’nin Ar-Ge harcamalarının %25’ini ve ihracatının %40’ını gerçekleştiriyor.  MESS üyeleri 1 milyondan fazla istihdam sağlıyor. MESS sahip olduğu 62 yıllık kurumsal tecrübe ve temsil gücü ile sanayinin dijital dönüşümüne MESS Teknoloji Merkezi MEXT ile öncülük ediyor. Türkiye’nin mevcut insan kaynağının ve gelecek nesillerin dijital dönüşüne hazırlanması için stratejik yatırımları hayata geçiyor.

MESS Yönetim Kurulu Başkanı Özgürlük Burak Akkol'un ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıda gençlerin geleceği için dijitalleşmeye yatırım vurgulandı. Toplantıda gençlerin geleceği odak noktasıyla, dijitalleşme, sanayinin dönüşümü, ülkemizin geleceği için yeni tür fırsatlar değerlendirildi.

Gençlerin geleceği için Türkiye’nin gelecek planlarına ve yol haritasına değinen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay “Biz üç kıtanın merkezi olan ülkemizi küresel bir imal ve teknoloji üssü haline dönüştürmekte kararlıyız.... Bugün keza üretim süreçlerinde hem de kamunun eylem ve işlemlerinde “dijitalleşme”, süreçleri kolaylaştıran bir seçenek değil, devamlılığı karşılayan bir mecburiyet haline gelmiştir.

Şüphesiz iş sadece ticari faaliyetleri veya bir takım işlemleri, süreçleri dijital ortama taşımakla bitmiyor. "Yarının teknolojisi bugün, burada” diyebilmek için dijital düşünerek dijital olgunluğu konuşuyor olmalıyız. Dijital Türkiye gençlerin şaheseri olacak, genç mühendislerin, yazılımcıların, tasarımcıların omuzlarında yükselecek; biz buna inanıyoruz” dedi.

MESS Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol: Küresel Yatırımlar Dijitalleşme ile Evriliyor.

Toplantıda konuşan MESS Yönetim Kurulu Başkanı Özgürlük Burak Akkol hemencecik her ülke, her şirket dijitalleşmeye üçgenin taban olmayan kenarı uydurmak için orta ve uzun vadeli planlar yaparken; bir anda ortaya çıkan salgının, dijitalleşmeyi günümüzün en öncelikli ihtiyacı haline getirdiğini belirterek, Çığır açan teknolojiler ve dijitale yatırım ile bugünümüz ve geleceğimiz tez şekilleniyor” dedi.

Küresel yatırımların kompozisyonunun değiştiğini vurgulayan Akkol “Küresel dijitalleşme yatırımlarının 2023 yılında 6,8 Trilyon dolara ulaşacağı hesaplanıyor. Gelecek sene küresel ekonomin %65’inin, şirket süreçlerinin %70’inin dijitalleşmesi bekleniyor. Nitekim, bunu başarmış şirketlerin yeni iş fırsatı yakalama ihtimali %85 artıyor” dedi.

Dijitalleşme ve inovasyon kapasitesi, dijital daha aşağı yapının kalitesi ve genç nüfusun yetkinliği küresel yatırımcıyı çeken en cazip faktörler haline geldiğinin altını çizen Akkol, “Bu noktada küresel ekonomide ciddi bir potansiyel olduğunu görüyoruz. Bu alanda yaptığımız yatırımların geri dönüşü kat kat artı olacaktır “ diye ekledi. 

Akkol: Genç Nüfus En Önemli Gücümüz

Üretim ve işlerin dijital geleceğini tutmak için, 2030’a kadar yaklaşık 8 milyonluk meslek gücünün dönüştürülmesi gerektiğini açıklayan Akkol “Dijitalleşme için ülkemizin imkanlarına ve yapabileceklerine, hükümetimizin attığı adımlara ve gençlerimizin potansiyeline inanıyoruz. Nüfusumuzun %30’una yakını çocuklarımız.  23 milyona yakın çocuğumuz Avustralya, Romanya, Hollanda’nın toplam nüfusu ile eşit; Belçika, Yunanistan, Çek, Portekiz’in toplam nüfusunun 2 katı. -” dedi.

Akkol, MESS olarak dijital dönüşümü, imal ve alıştırma hayatının geleceği üzerinden değerlendirip, tüm çalışmalarını bu odakta şekillendirdiklerini belirtti. “Yeni cins sendikacılık anlayışı ve gelecek vizyonu ile üyelerimizi dijital geleceğe hazırlıyoruz” dedi.

MESS Üretimin ve Egzersiz Hayatının Dijital Geleceğine Hazır

MESS sanayinin üretimin dijital geleceğine düzenlemek için dünyanın en büyük, en gelişmiş, en ayrıntılı dijital mutasyon ve yetkinlik gelişim merkezi olan MEXT’i Türkiye’ye kazandırdı.  MEXT’de dijital değişim için zorunlu tüm ihtiyaçları tek çatı aşağıda sunuluyor.  MEXT’te bulunan dijital fabrika teknolojisi; dilekçe senaryoları ile dünyanın en ileri, en gelişmişi konumunda. Tekrar MEXT’in sunduğu “Dijital Olgunluk Değerlendirme Yol Haritaları” sanayinin ihtiyacının belirlenmesinde anahtar rol oynuyor.

Yalnızca üretimin geleceğine yok egzersiz hayatının da dijital geleceğine de hazırlanan MEXT; kabiliyet gelişimine katkı devretmek için Türkiye’nin en kapsamlı egzersiz kültürü dönüşüm hareketini başlattı.  ÇEVİX markasıyla sunduğu Çevik Dönüşümü Hızlandırma Programı ile şirketlerin çevik alıştırma modeline geçmesini hızlandırıyor.  Aynı şekilde MEXCHANGE hizmeti ile şirketlere yeni tür performans yönetim sistemlerini en baştan kurgulayabilecekleri bir imkan sunuyor.

Gençleri Dijital Geleceğe Hazırlık İçin MESS’ten Kabiliyet Dönüşümüne Stratejik Yatırımlar

MESS insan kaynağının dijital dönüşüme hazırlanması için stratejik yatırımlar yapıyor.

Alanında Türkiye’nin en büyük burs programı 5 yıldır devam ettirilen “MESS Yarınım” programı ile meslek liselerinde okuyan 22 bine yakın öğrenciye burs desteği sağlandı. Dijitalleşme için zorunlu kodlama yetkinliğindeki açığı kapatmak için elini taşın altına koyan MESS; salgın öncesi derslik içi eğitimleriyle 5 bin öğrenciye yaklaşık 100 bin saat robotik-kodlama, 3 boyutlu tasarım eğitimi verdi. Salgın sonrasında bu eğitimleri online ve EBA platformuna taşıyarak 750 binden fazla öğrenciye ulaştı. bununla birlikte 5 bin öğrenciye pratiklerini arttırmaları için robot seti hediye edildi.

Mevcut insan kaynağının becerilerini geliştirmesi için Türkiye’nin en ayrıntılı Dijital Mutasyon Eğitim Programı MEXT’te sunuluyor. Koç, Boğaziçi, İTÜ, Harvard, MIT gibi eğitim kurumları ile iş birliği yapılarak üstteki düzey yöneticilerden, mühendislere ve operatörlere kadar her kademeden çalışan için özel eğitimler tasarlandı. Önümüzdeki 5 yılda 250 bin kişiye eğitim verilmesi planlanıyor.

MESS’in Küresel Ekosisteminden Türkiye’nin Umut Veren Dijital Geleceği Vurgusu

Türkiye’nin alanlarında öncü MESS üyesi 250 lider sanayi kuruluşunun yöneticilerinin katıldığı toplantıya Dünya Idareli Forumu Başkanı (WEF) Børge Brende, küresel danışmanlık şirketi Kearney’den Ulusal Mutasyon Ofisi Başkanı Rudolph Lohmeyer, Dünya'da Sanayi 4.0'ın çıkış noktası Fraunhofer’in Yönetim Kurulu Üyesi Günther Schuh ve Singapur Idareli Yeniden Yapılanma Kurulu Genel Müdürü Chng Kai Fong video mesajları ile katıldılar. Gençlerin gelişimi ve geleceği kalkındırması için dijitalleşmenin önemini, ve MEXT’in bu konuda yaptığı projelerin yarattığı farkı vurguladılar.

Kaynak: www.patronlardunyasi.com URL: https://www.patronlardunyasi.com/haber/Cumhurbaskani-Yardimcisi-Fuat-Oktay-Dijital-Turkiye-genclerin-saheseri-olacak/250109
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.