Görevden alınan başkanlara 2 yıl daha maaş!
banner121

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görevden aldığı MB başkanlarına 2 sene daha maaş verileceği ortaya çıktı. Dahası bunun sadece MB ile sınırlı olmadığı kamudaki bütün üst düzey yöneticiler için geçerli olduğu belirtildi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan göre görevden alınan Merkez Bankası (MB) başkanlarına iki sene daha ücret verilebildiği ortaya çıktı. Bir De bunun yalnızca MB ile sınırlı olmadığı, kamudaki bütün üst düzey görevliler için geçerli olduğu öğrenildi.

MB Hukuk İşleri Genel Müdür Yardımcısı Şerif Yerinde, şahsen şu andakilerin alıp almadığını bilmediğini ancak mevzuatın sadece MB yok üst kademe bütün millet yöneticileri için bu olanağı sağladığını açıkladı.  

Cumhuriyet'ten Mustafa Çakır'ın haberine göre TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda “torba teklifin” görüşmeleri esnasında eski Merkez Bankası Başkanı, İYİ Partili Durmuş Yılmaz, BDDK Başkanı’nın görevinden ayrıldıktan sonradan iki sene içerisinde herhangi bir bankada tahsis alamadığını, görevden ayrıldıktan sonradan bir yıl maaşını devletin ödemeye devam ettiğini söyledi. MB Yasası’nda böyle bir düzenleme olmadığına dikkat çeken Durmuş, şöyle devam etti:

“MB başkanları da üstteki yöneticileri de bankalara gidip iki sene içinde atama alamazlar fakat onlara herhangi bir maaş falan ödenmiyor. derhal tahsis süreleri dolmadan birbiri arkasına görevden gücenmiş 3 tane başkan var. Bunlar kamuda herhangi bir göreve atanmadılar, özel sektöre de geçmediler. Benim sorum şu, bu sorunun tabii, kayıtlara geçmesi için istiyorum bunu çünkü bu konu ileride araştırılacaktır, benzer 128 milyar rezervle ilgili araştırmanın yapılacağı gibi. Sorum şu: Görevden ayrılan birinci başkan Murat Çetinkaya, ikinci Murat Sakin, üçüncü Naci Ağbal, derhal görevde olan Başkan. Bunlar acilen maaş alıyorlar mı almıyorlar mı? Soru bu. Maaş alıyorlarsa “evet” veya “hayır” demenizin kayda geçmesi benim için yeterli ve buna da itibar edeceğim.”

MB Hukuk İşleri Genel Müdür Yardımcısı Şerif Uygun soruya şu yanıtı verdi: 

“MB başkanlarının üstteki aşama ulus yöneticilerinin atanması hakkında 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nde ödev süreleri dört yıl olarak belirleniyor. Oysa 375 sayılı KHK’nin ek 35. maddesine kadar KHK’nin kullandığı tabirle, performanslarının yeterli görülmemesi durumunda bu görevden alınabiliyorlar. Görevden alındıktan sonradan ise yine bu 375 sayılı KHK’nin ek 35. maddesine kadar iki sene baştan başa eski görevlerinin ücretlerini almaları muhtemel.”

Yerinde, bunun MB’ye özgü bir düzenleme olmadığını, üst aşama tüm kamu yöneticileri için geçerli olan genel bir düzenleme olduğunu belirtti. Bunun üzerine Durmuş Yılmaz, “Şu lahza alıyorlar mı” diye sordu. Şerif Uygun, “Yani kişisel olarak şu andakilerin alıp almadığını bilmiyorum fakat 375 sayılı KHK’nin ek 35. maddesi bu imkânı sağlıyor eğer ulus görevinden seçilmişlerse” dedi.   

CHP’li Bülent Kuşoğlu, “Şerif Bey, şunu anladık: MB guvernörleri (başkanlar) özlük haklarını almaya devam ediyorlar, ücret almaya devam ediyorlar. ‘İki yıl süreyle alacaklar’ dediniz” diyerek devam etti. Uygun bir kere daha, “3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’ne emrindeki tüm kamu görevlileri için eğer ulus görevinden atanmışlarsa bu göreve bu imkânı sağlıyor” dedi. 

giderken görüşmelerde daha önce kabul edilen bir madde AKP’nin önerisi ile tekrir-imüzakere yoluyla her yerde ele alındı. Devlet üniversitelerindeki öğretim üyelerinin bununla beraber MB Banka Meclisi üyesi olarak da tahsis yapabilmelerine ihtimal karşılayan madde öneri metninden çıkarıldı. Daha önce bu Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile düzenlenmiş fakat Anayasa Mahkemesi yasa gerektiği için iptal kararı vermişti. Görüşmeler esnasında aidat almamak kaydıyla Banka Meclisi üyelerinin zaten üniversitelerde ders verebildikleri, böyle bir düzenlemeye lüzum olmadığı dile getirildi. Görüşmelerde Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin Merkez Bankası Banka Meclisi üyeliğine atanan Prof. Başak Ünlü Yücememiş ile Prof. Elif Haykır Hobikoğlu için şahsa özel çıkarıldığı eleştirileri yapıldı. MB Hukuk İşleri Genel Müdür Yardımcısı Şerif Uygun bu üyelerin Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin iptaliyle birlikte üniversitedeki görevlerinden ayrıldıklarını söyledi. Uygun, “Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin yürürlükte olduğu dönemdeyse Mayıs 2020 ile Haziran 2021 arasındaki dönemde, evet, Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin sağladığı hukuki dayanakla iki görevi pat diye yerine getirebilmişler” dedi. Bu sürede üyelerin MB ile öğretim üyeliğinden ayrı ayrı ücret alıp almadıkları netleşmedi.

Kaynak: www.patronlardunyasi.com URL: https://www.patronlardunyasi.com/haber/Gorevden-alinan-baskanlara-2-yil-daha-maas/253023
Anahtar Kelimeler:
Başkanlara2.bölümMaaş!
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.