Kadıköy Söğütlüçeşme'deki 'AVM Gar' projesi iptal edildi
banner121

İstanbul’un esas ulaşım hatları metrobüs, Marmaray ve Yüksek Süratli Tren'in kesiştiği Kadıköy Söğütlüçeşme istasyonunu alışveriş merkezine dönüştürecek gar projesinin imar planları iptal edildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kadar hazırlanan planlar, şehircilik ilkelerine ve hukuka tutarsız bulundu

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 2019 yılının Mayıs ayında Kadıköy Hasanpaşa Mahallesi’nde Toplu Taşım Gar Sahası’na ilişkin imar planları hazırladı. Takriben 65 bin 370 metrekareyi kapsayan tasarlama alanındaki parseller TCDD, İBB ve Maliye Hazinesi’ne ait durumda…

Planla alana yeni çabuk tren terminalinin yanı sıra ticari ve kültürel yapılar da inşa edilecekti.  Kadıköy Belediyesi o dönem, ulaşım ve gar alanıyla ilgisi olmayan bölgeye yeni trafik yükü getirecek kültürel alanlar ve ticari fonksiyonların planda yer almaması gerektiğini belirterek bölgedeki yeşil dokunun da betonlaşacağı uyarısında bulunmuştu. Tepki çeken plana Şehir Halkı Plancıları, Mimarlar ve İnşaat Mühendisleri odalarının İstanbul şubeleri göre iptal davası açıldı. Söğütlüçeşme’ye AVM’ye 'ÇED zorunlu değildir' kararı

OYBİRLİĞİYLE İPTAL EDİLDİ

İstanbul 13. İdare Mahkemesi davayı 29 Haziran 2021'de karara bağladı ve  imar planları oybirliğiyle iptal edildi. İmar planlarının, planlama esasları ve teknikleri ile şehircilik ilkelerine, hukuka ve mevzuata yerinde olmadığı sonucuna varıldı. Mahkemenin iptal kararına olan araştırmacı raporunda da manâlı tespitler yapıldı.

BİLİRKİŞİ: BELİRLİRSİZLİK VAR

Araştırmacı raporunda, imar planlarının “sosyal-kültürel alanlar, rekreasyon alanları ve ticari alanlar” gibi öbür özellikte kullanımlar içerdiğine dikkat çekilerek “Bu durum bambaşka nitelikteki bu kullanımların tasarlama alanının neresinde, ne dek büyüklükte olacağını belirsizleştirmektedir. Plan, teknik ve ilke olarak tereddüd içermeyen bir belgedir. Bu durum planlama ilke ve tekniklerine aykırıdır” denildi. Planda emsal yani inşaat hakkı değerinin alanın neresinde ne oranda kullanacağının da süresiz olduğu belirtildi.

Plana aleyhinde Kadıköylüler eylem yapmıştı. Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı da eyleme katılarak destek olmuştu.

“YENİ TRAFİK YARATIR”

Planın ulaşıma etkilerine de dikkat çekilen araştırmacı raporunda projenin toplu nakliye güzergahlarının kesişim noktasında olduğu, Kadıköy'ün  asıl karayollarından olan Fahrettin Kerim Gökay Caddesi'nin  planlama alanı içinden geçtiği, çevresinde de Kadıköy Belediyesi binası, evlendirme dairesi, Şükrü Saraçoğlu Stadı gibi yapılar bulunduğu anlatıldı.

Bölgedeki araç ve insan yoğunluğu yüksek olduğu, istasyonun günün her saatinde yayalara ait ve taşıt trafiği yaşadığı belirtilerek “Metrobüs, Marmaray, Hızlı Tren ve karayolunun kesiştiği bu noktaya ek yapılaşma imkanı verilmesi ile bölgeye yeni trafik çekimi yaratılması laf konusu olabilecektir. Trafik ve yoğunluğunun artacağı bu bölgede inşa edilecek 443 araçlık otoparkın antre-çıkış trafiğinin bile kayda değer kuyruklanma yaratabileceği değerlendirilmektedir” denildi. Planlanan ulaştırma projesinin yapım gerekçelerinin sayısal göstergelerle anlaşılır bir şekilde ortaya konulmadığı da vurgulandı.

Kaynak: www.patronlardunyasi.com URL: https://www.patronlardunyasi.com/haber/Kadikoy-Sogutlucesme-deki-AVM-Gar-projesi-iptal-edildi/253097
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.