Kapalı Sinüs Ameliyatı Nedir?
banner121

Kapalı Sinüs Ameliyatı Nedir?

Kapalı sinüs ameliyatı, ‘internal Sinüs Lifting’ olarak da bilinir. Sinüs altında bulunan kemiğin yüksekliği en az 5 mm’ye ulaşmışsa bu yöntem tercih edilir.

Operasyonda künt bir âlet  kullanılır. İmplantın yerleştireleceği soketden    bu araç vasıtasıyla girilir. Sinüs zarı, yırtılmadan yukarı doğru kaldırılır.

Bu işlemin ardından sokete biraz kemik tozu (kemik grefti) yerleştirilerek yukarıya doğru ittirilir. Böylece sinüs zarı yaklaşık 3-5 mm kadar kaldırılmış olur. Bunu takiben, bölgeye implant yerleştirilir ve ameliyat tamamlanır.

Kapalı Sinüs Ameliyatı Neden Uygulanır?

Üst çenede bulunan azı dişlerin yakınında ‘maksiller sinüs’ olarak isimlendirilen anatomik boşluklar bulunur. Bu boşluklar, kafa ağırlığından kaynaklı baskıyı azaltmakla ve ses oluşumunu sağlamakla görevlidir.

Sinüs boşluklarında ortaya çıkan sarkma problemi, bölgenin kemik yapısını olumsuz etkiler. Bu durum özellikle implant tedavisine ihtiyaç duyan hastalarda büyük sıkıntı oluşturur. Kapalı ve açık sinüs ameliyatları bunu çözüme kavuşturmak için yapılır.

Kapalı sinüs lifting (krastel) operasyonu implant cerrahisinde tercih edilen, kemik ilâvesine yönelik bir ameliyattır. Lazer tekniği kullanılarak uygulanan bu işlem laporoskopik yöntem ile benzerlik gösterir.

Bu cerrahide sinüs membranı yükseltilir. Meydana getirilen boşluğa kemik tozu eklenir ve greftleme işlemi yapılır.

Eğer hastanın genel sağlık durumu açık sinüs ameliyatına uygun değilse bu yönteme başvurulur. Açık teknik uygulanan hastalarda kanama riski vardır. Diğer taraftan, yaraların iyileşme süreci uzun sürebilir.

Kemik oluşumunun sağlıklı bir şekilde gerçekleşebilmesi için bağışıklık sistemi yeterince güçlü olmalıdır. Hasta bu kriterleri taşımıyorsa geriye tek bir seçenek olarak kapalı sinüs ameliyatı kalır.

Diyabeti veya yüksek tansiyonu olan kişilerin bu rahatsızlıkları kontrol altına alınamamış ise açık ameliyat büyük bir risk taşır. Bu hastalarda yaralar normalden çok daha geç iyileşir. Kemik greftleri kemiğe dönüşmeyebilir ve implant ile kemik bağlantısı gerçekleşmeyebilir. Onun için bu tür hastalara kapalı sinüs cerrahisi uygulanır.

Kapalı Sinüs Ameliyatı Nasıl Yapılır?

 • Genel anestezi uygulanır.
 • Diş eti flabi bulunduğu yerden kaldırılır.
 • İlk frez ile, sinüsün çevresini saran sert kemiğe kadar girilir.
 • Daha sonra ikinci frez ile implantın kemik yuvasına girilip soket rahatlatılır.
 • Ardından künt uçlu bir âlet (osteotom) yardımıyla müdahale edilerek sinüsün üzerinde yer alan sert kemiğin kırılması sağlanır.
 • Sinüs zarı biraz yukarı kaldırılır.
 • İmplant yuvası kemik greftiyle (kemik tozuyla) doldurulur.
 • Yuva içinden, osteotomlar vasıtasıyla yukarı doğru itilir.
 • Bu işlem birkaç defa tekrarlanır.
 • Daha sonra diş implantı yerleştirilerek operasyon tamamlanır.

Kapalı Sinüs Ameliyatı Güvenli mi?

Bu, açık sinüs ameliyatına kıyasla daha atravmatik, kolay ve basit bir işlemdir. Operasyondan sonra görülen semptomlar daha hafiftir.

Kapalı Sinüs Ameliyatının Dezavantajları

 • Bu operasyon görülmeyen bir bölgede çalışmayı gerektirir. Eğer sinüs membran zarı yırtılırsa cerrah bu yırtılmayı göremez. Fakat açık sinüs yükseltme ameliyatında böyle bir durum oluşursa yırtılma hemen fark edilir ve tedaviye bu doğrultuda devam edilir.
 • Kapalı sinüs ameliyatı sinüsün yaklaşık 3-5 mm kaldırılabilmesine izin verir. Açık teknikte ise 10-15 mm arasında sinüs yükseltme yapılabilir.

Kapalı Sinüs Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilecekler

Bölgeye kemik ilâvesi yapıldığı için, bunun diğer dokularla kaynaşması zaman alacaktır. İyileşme sürecinin daha hızlı ilerlemesi adına, uyulması gereken hususlar şunlardır:

 • Hekimin yazdığı ilaçlar zamanında ve belirtilen dozda kullanılmalı.
 • 4 hafta boyunca hapşırmaktan ve burun sümkürmekten olabildiğince kaçınılmalı.
 • Operasyondan sonra bölgeye soğuk soğuk kompres yapılmalı. (Şişlik oluşumunu engeller.)
 • Tampon kullanımı önerilmişse bu da belirtildiği gibi ve aksatılmadan uygulanmalı.
 • En az 1 ay süresince üflemeli çalgılar kullanılmamalı ve ekstrem sporlardan uzak durulmalı.
 • Ameliyattan sonraki ilk 2 hafta kesinlikle sigara ve alkol tüketilmemeli.

Kaynak: https://www.callhealer.uk/TR

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.