Maaş zamları eridi! Gıda fiyatlarında artış yüzde 35'i aştı
banner121

Birleşik Millet-İş Konfederasyonunun Ar-Ge birimi KAMU-AR'ın araştırmasına göre, temel gıda fiyatlarında Temmuz'da aylık yüzde 4,2, yıllık yüzde 35,7'lik artma oldu.

Ulus çalışanlarının maaşı ve emeklilerin aylıklarına yılın ikinci yarısı için yapılan yüzde 8,45 oranındaki zammın yarısı temmuz ayında yiyecek fiyatlarında yaşanan artışla gitti.

Birleşmiş Kamu-İş Konfederasyonun Ar-Ge birimi MILLET-AR'ın, fiyatlarını Ankara'daki pazar ve marketlerden her ay düzenli olarak derlediği ve halkın en fazla tükettiği 76 gıda maddesinden oluşan bir sepeti esas alarak yaptığı “halkın enflasyonu” araştırmasının Temmuz 2021 ayı sonuçları açıklandı.

Araştırmaya göre, millet çalışanlarının maaşı ve emeklilerin aylıklarına yılın ikinci yarısı için yapılan yüzde 8,45 oranındaki zammın yarısı temmuz ayında gıda fiyatlarında yaşanan artışla eridi.

Yiyecek fiyatlarında geçen yılın son aylarında başlayan artma trendi, yaz ayı olmasına rağmen temmuz ayında da devam etti. Temmuzda gıda fiyatlarında adeta bir zam tsunamisi yaşandı ve bir önceki avuç içi göre yüzde 4.2 oranında arttı.

AYLIK FİYAT ARTIŞI

Temel yiyecek fiyatlarında bu yıl ocak ayında yüzde 3,6, şubatta da yüzde 2,8, martta yüzde 2.5, nisanda da yüzde 2.3, mayısta yüzde 1.8 ve haziranda yüzde 1.1 oranında büyüme yaşanmıştı.

Yiyecek fiyatlarında temmuzda yüzde 4,2 ile hızlanarak devam eden bu çoğaltma trendi; nüfusun büyük bir bölümünün enflasyon aleyhinde korumasız olduğu olan işgücünün yüzde 30'una yakınını yaratıcı 9.7 milyona yakın vatandaşın atıl durumda olduğu Türkiye'de açlık ve sefalet riskini kayda değer ölçüde artırıyor.

Ücret, ödenti ve aylık alanların da yiyecek karşısındaki satın alma gücü aydan avuç içi azalıyor.

Temel gıda fiyatlarında temmuzda yaşanan artışta, meyve, sebze, bakliyat ve yağ fiyatları almak üzere tüm yiyecek gruplarının fiyatlarında yaşanan artışlar belirleyici oldu.

YAĞ FİYATLARI TEMUZ AYINDA YÜZDE 5 ARTTI

Temmuzda, ekmek, un, bulgur fiyatlarında, bulgur fiyatlarındaki yükselişin etkisiyle bir önceki avuç içi tarafından yüzde 0.5 oranında büyüme kaydedildi.

Et ve balık grubu fiyatlarında tavuk eti fiyatlarındaki yükselişin etkisiyle yüzde 2.6 oranında büyüme yaşanan temmuzda süt ve süt ürünleri ile yumurta grubunu fiyatlarında ise yüzde 3.4 oranında çoğaltma oldu.

Yağ fiyatlarında geçen yılın son aylarından başlayan büyüme trendi temmuzda da devam etti ve yüzde 5.5 oranında çoğaltma gözlendi.

Meyve fiyatlarının yüzde 8.8 oranında arttığı temmuz ayında sebze fiyatlarında ise bir önceki aya tarafından yüzde 11.7 oranında yükseliş yaşandı.

Bakliyat fiyatlarının nohut ve mercimek fiyatlarındaki çoğaltma yüzünden yüzde 11.5 oranında arttığı temmuzda, salça, zeytin, bal, dere, tuz ve benzeri gıda maddelerinden oluşan diğer tamamlanmış yiyecek fiyatları yüzde 0.2 oranında arttı.

Böylece, mevcut gıda tüketim alışkanlıklarına tarafından seçilen 76 yiyecek maddesinden oluşturulan yiyecek sepetini satın alabilmek için temmuzda bu sene haziran ayına kadar yüzde 4.2 oranında daha fazla para ödendi.

İLK YEDİ AYLIK DEĞİŞİM

Gıda fiyatlarında ocak-temmuz döneminde ise yüzde 19.8 oranında çoğalma yaşandı. Yılın birincil yedi aylık döneminde ekmek, bulgur, un makarna fiyatlarında yüzde 8,8, et ve balık fiyatlarında yüzde 26.1 süt, süt ürünleri ve yumurta fiyatlarında yüzde 20,4 oranında büyüme gözlendi. Yağ fiyatlarında ise yüzde 23.3 oranında yükselme oldu.

Bu dönemde meyve fiyatlarında yüzde 70 çoğaltma, sebze fiyatlarında yüzde 0.5 oranında düşüş kaydedildi. Bakliyat fiyatlarında yüzde 9 oranında öteki bitmiş gıda fiyatlarında ise yüzde 8.3 oranında artış oldu.

YILLIK DEĞİŞİM

Yiyecek fiyatlarında yıllık olarak ise (Temmuz 2020'ye tarafından) yüzde 35.7 oranında büyüme gözlendi. Bu sene temmuzda geçen yılın temmuz ayına göre ekmek, un, bulgur, makarna fiyatlarında yüzde 24.8, et-balık fiyatlarında 17,8, süt ve süt ürünleri ile yumurta fiyatlarında yüzde 35.1 oranında yükselme oldu.

Bir sene öncesine kadar yağ fiyatları yüzde 53.9 oranında arttı. Meyve fiyatları yüzde 69.1 sebze fiyatları ise yüzde 67.2 oranında çoğaltma gösterdi. Bakliyat fiyatları son bir yılda yüzde 29.2 öteki yiyecek fiyatları ise yüzde 15.4 oranında zamlandı.

YILLIK ORTALAMA

Sepete dâhil edilen ürünlerin son 12 aylık ortalama fiyatlarının bir önceki 12 aylık dönemdeki siradan fiyatlarıyla karşılaştırılarak hesaplanan 12 aylık ortalamalara tarafından de yiyecek fiyatlarında yüzde 30.7 oranında çoğalma yaşandı.

Yıllık ortalamalara kadar ekmek, un, bulgur, makarna fiyatları yüzde 18,4, et ve balık fiyatları yüzde 17.7, süt, süt ürünleri ve yumurta fiyatları yüzde 28,5, yağ fiyatları yüzde 39.7, meyve fiyatları yüzde 43.6, sebze fiyatları yüzde 67.1, bakliyat fiyatları yüzde 25.2, diğer gıda maddelerinin fiyatları da yüzde 9.9 oranında artma kaydetti. İsmail Akın/Sözcü

Kaynak: www.patronlardunyasi.com URL: https://www.patronlardunyasi.com/haber/Maas-zamlari-eridi-Gida-fiyatlarinda-artis-yuzde-35-i-asti/253226
Anahtar Kelimeler:
Zamları35i
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.