Meclis'ten geçti! OHAL'e 3 yıl daha devam
banner121

Muhalefet partilerinin ve sivil toplum örgütlerinin aleyhinde çıktığı OHAL yetkilerinin 3 yıl daha uzatılmasını taşıyan torba önerge Meclis'te kabul edildi. Ek gözaltı sürelerinin uzatılmasına ilişkin hükümlerin uygulaması 31 Temmuz 2021'den itibaren 1 yıl uzatılacak.

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Nimetullah Erdoğmuş başkanlığında toplandı. Genel Komite, sabaha dek sürekli 17 saat çalışmalarını sürdürdü. 'Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişim Yapılmasına Dair Kanun Teklifi' Genel Komite'da görüşülerek kabul edildi.

TBMM Genel Kurulu'nda, ilave nezaret sürelerine ilişkin kanun teklifinin, terörle mücadelenin etkin şekilde sürdürülmesi için nezaret sürelerinin, bir takım suçlarla ilgili olarak yeniden düzenlenmesine ve ek nezaret sürelerinin getirilmesine ilişkin hükümlerin uygulamasının, 3 sene daha uzatılmasını öngören maddesi, AK Parti'nin değişiklik önergesiyle revize edilmişti. 

Terör örgütlerine aidiyeti, iltisakı bulunan ya da irtibatlı kişilerin sahibi veya ortağı oldukları şirketlere karşın yürütülen soruşturma ve kovuşturmalarda TMSF'nin kayyım olarak atanmasına ilişkin hüküm, 31 Temmuz 2021'den itibaren 3 yıl daha uygulanacak.

Kanunla, OHAL’in süresinin dolmasından kaynaklanan terör örgütleriyle çaba dahilinde; OHAL uygulamasının süresi uzatılıyor. Bu kapsamda; terör örgütleriyle mücadele dahilinde millet görevlilerinin görevden uzaklaştırılması, ihracı, rütbelerinin geri alınması, mesleğe ilişkin unvanların kullanılmaması gibi ihtiyaç duyulan birtakım tedbirlere ilişkin düzenlemelerin süresi gereklilik doğrultusunda 31 Temmuz 2021'den itibaren 1 sene daha uzatılacak. Terörle mücadelenin etkili bir şekilde sürdürülmesi nedeniyle gözaltı sürelerinin, bazı suçlarla ilgili olarak her tarafta düzenlenmesine ve ilave nezaret süreleri getirilmesine ilişkin hükümlerin uygulaması 31 Temmuz 2021'den itibaren 1 yıl uzatılacak.

ANAYASA'YA AYKIRI

İYİ Parti Aksaray Milletvekili Ayhan Erel de düzenlemenin Anayasa'ya aykırı olduğunu iddia etti.

Düzenlemeyle, iktidarın, "OHAL şartlarını Meclis denetimi olmadan 1 sene daha devam etmek istiyorum. İnsanları, istediğim şekilde gözaltına alabilirim, kamudan ihraç edebilirim, kimseye hesap vermem." dediğini savunan Erel, "Bu maddeyle anayasal özgürlüklerin ilgisizce kısıtlanması, OHAL rejimine ait bazı uygulamaların devam ettirilmesi kabul edilemez." biçiminde konuştu.

OHAL'İN DEVAMINI TEMIN ETMEK İÇİN YAPILDI

HDP Sancı Milletvekili Abdullah Koç, düzenlemenin, işkenceye ve fena muameleye ortam sıralamak için getirildiğini iddia etti.

Kanun teklifinin, sendikacılara aleyhinde gözaltı sürelerini uzatmayı amaçladığını savunan Koç, "Bir tweet atan öğrenci gözaltına alınıyor, günlerce gözaltında tutuluyor. Her gün HDP'nin yöneticilerine ve çalışanlarına karşın gözaltılar yaşanıyor ve bu kanuna dayanılarak günlerce gözaltında tutuluyor. OHAL rejimi bitti, Anayasa'ya tutarsız bir biçimde OHAL'in devamı sağlanmaya çalışılıyor." ifadelerini kullandı.

TORBA YASADA YER ALAN DİĞER MADDELER

DEPREMZEDELERE KREDİ İMKANI

Kabul edilen kanunla; 2020'de meydana gelen depremlerde, binaları hasar gören vatandaşlar için devletin ev kredisi açma ve bina yaptırma yükümlülükleri ile ilgili yapılacak meslek ve işlemlerde muhtemel mağduriyetlerin giderilerek hak kayıplarının söz konusu olmaması, afetzedelere eşdeğer ölçüde yardım eli uzatılabilmesi için düzenleme yapılacak. Covid-19 salgını nedeni ile gerçekleştirilemeyen kooperatif genel komite toplantıları için kooperatiflere ek 3 ay vakit verilecek. Bu kapsamda kooperatifler, genel kurullarını 31 Ekim 2021'e değin yapacak. Gümrük hizmetleri ve kaçakçılıkla çaba görevleri zarfında yüksek hizmetleri görülenler ile olağanüstü durumlarda yaşamını ortaya koyarak büyük yararlıklar belirten gümrük muhafaza personeli ödüllendirilecek. Emniyet korucularının aylık ücretleri en az ücretin altına düşmesi halinde aradaki ayrım tazminat olarak ödenecek.

ENGELLİLER İÇİN YENİ DÜZENLEME

Düzenleme ile; Engelliler Hakkında Kanun'da yapılan değişiklikle, erişilebilirliğin sağlanabilmesi için gereken yükümlülüklerin, Covid-19 salgını sebebiyle yerine getirilememesi halinde, ilk kez denetlenerek eksikliği olduğu saptama edilenler ile daha önce vakit verilenlere, yükümlülüklerinin maliyet ve niteliğine kadar ek vakit imkanı sağlanacak. Buna tarafından, kontrol sonucunda ilgili belediye ve kamu kurum ve kuruluşları ile umuma açık hizmet veren her türlü yapıların ve açık alanların malikleri ile toplu nakliye araçlarının sahiplerine eksikleri tamamlaması için 1 sene daha ilave zaman verilebilecek.

ASGARİ VERGI DESTEĞİ SÜRECEK

Kanunla, işverenlerin işgücü maliyetlerini düşürerek istihdamı korumaları ve artırmalarını desteklemek için 2016'dan 2020 ardına kadar sağlanan asgari ödenti desteği sürdürülecek. 2021'de de istihdamı teşvik etmek için işgücü maliyetlerini azaltmak üzere, sektör ayırımı yapılmaksızın, finansmanı İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacak şekilde, işverenlere, ödeyecekleri sigorta priminden mahsup edilerek jurnal 2,50 lira, aylık 75 lira en düşük ücret desteği sağlanacak. Düzenleme 1 Ocak 2021'den itibaren geçerli olacak.

KARŞILIKSIZ ÇEK DÜZENLEMESİ

Karşılıksız çek düzenleme suçundan 30 Nisan 2021 itibari ile hükümlü olanlara, ödenmemiş çek bedellerinin onda birini 30 Haziran 2022'ye değin, öteki taksitleri anılan tarihten itibaren 2'şer ay arayla 15 eşit taksitte ödemeleri halinde mahkumiyetin bütün sonuçlarını ortadan kaldırma imkanı tanınacak. Ödemelerine vefalı kaldıkları sürece infazları durdurulacak. Bu hüküm, 30 Nisan 2021'e dek işlenen suçlarda suçlama aşamasında olan dosyalar hakkında da uygulanacak.

Bankalar dahil muhtelif şirketlerin çözümleme, tasfiye ve yönetimi konusunda ihtisas kurumu olması ve tasfiye sürecinin süratli ve etkin bir şekilde yürütülmesi için Bankacılık Düzenleme ve Teftiş Kurulunca tasfiyesine karar verilen şirketlerin tasfiye süreci, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) göre yerine getirilecek.

Düzenlemeyle, Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yetki belgesi almadan veya bildirimde bulunmadan tütün ticareti yapanlara yönelik getirilen cezanın yürürlük tarihi 1 Ocak 2022 olacak.

Kaynak: www.patronlardunyasi.com URL: https://www.patronlardunyasi.com/haber/Meclis-ten-gecti-OHAL-e-3-yil-daha-devam/253122
Anahtar Kelimeler:
OHALe3. Köprü
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.