Metsan da borcuna karşılık AVM'yi bankaya devretti
banner121

Metsan İnşaat’a geri alma hakkı verilmiş. Banka ipotekleri gevşeterek satılacak konutların önünü açmış.

Takriben iki yıl önce bir kulis yazmıştık. Kısaca İstanbul’da Metsan Nexus projesini gerçekleştiren Metsan İnşaat’ın konkordatoya gittiğini haberleştirmiştik. Firmanın İstanbul Kartal’da inşaatı aralıksız Metsan Nexus adlı bir projesi var.

Mimarı ABD’de 11 Eylül saldırısında yıkılan ikiz kulelerin yerine yapılan anıtın mimarı dünyaca meşhur Daniel Libeskind. Proje 406 konut, 160 ofis, dükkan ve dükkandan oluşuyor. Karma projenin ekspertiz değeri o tarihlerde 500 milyon TL idi. Ev bölümünün yüzde 95’i bitmiş, AVM kısmının ise yüzde 91’i yeniden. Ama konkordato süreci nedeniyle proje tamamlanamamış. 

Konut ve büro alan yatırımcılar da yaralı, mağdur olmuştu. Bu süreçte şu teferruat çok kayda değer. Şirket sahipleri bu evlerden satış istemiş, alıcı de bulmuş ancak alacaklı bankaların teminatlarını, ipoteklerini kaldırmadığı için satışlar gerçekleştirilememişti. 

Bankalar yasal süreçleri işletmiş, haciz işlemlerine başlamışlar. Şirket sahipleri kredi kullanırken bütün mülk varlıklarını da ipoteğe vermişler. Bankaların hukuki takipleri sebebiyle bu varlıklarını satıp borçlarını ödeyememişler. bu nedenle konkordato sürecini başlamak zorunda kalmışlardı.

Bu olay 2018 Aralık’ta yaşandı. Şirketin konkordato sürecini bu konunun ehil isimlerinden Avukat Alparslan Gönültaşı yönetmiş. Geçtiğimiz hafta konkordato sürecini tamamlayıp bankalarla uzlaşmaya varılmış. İstanbul Anadolu 1. Asliye Ticaret Mahkemesi heyeti konkordato davasını kabul ederek, nihai projeyi ve teklifi tasdik etmiş. Avukat Gönültaşı bu süreçte ilk kez “vefa modeli”ni gündeme getirmiş.

Alacaklı banka Akbank 135 milyon TL’lik alacağına karşılık şirket sahipleri ve şirkete ait yaklaşık 1 milyar TL’lik ipotek almış. Akbank ile vefa modeli ile uzlaşma sağlanmış. Şirkete ait AVM'nin borca mahsuben Akbank'a satışı ile ardından üç sene içerisinde Metsan İnsaat’ın belirlenen şartlar uyarınca AVM’yi geri satın alma hakkını saklı tutması ile protokol akdedilmiş.

Bir taşınmazın satılıp sonrasında satan tarafın bilahare taraflarca belirlenen layık ve sure içerisinde taşınmazı geri satın alma hakkına “vefa (geri bilgin hakkı)” deniyor. Taşınmazlarını rayicinde satamayan yahut da zamana ihtiyacı olanlar için güzel bir model, hem borç ödemesi yapıyorsunuz keza de zaman kazanarak taşınmazını üçüncü şahıslara iyi bir fiyattan satabiliyorsunuz. Özetle, vefa gereği Metsan İnşaat’a geri alma hakkı verilmiş. Banka ipotekleri gevşeterek satılacak konutların önünü açmış.

Şirketin sahibi Mehmet Satoğlu, oğulları Cemalettin ve Celalettin, bu süreçte borçlarını kapatıp, mağduriyetleri giderecekmiş. Yıllardır iflas durdurma, konkordato süreçlerini yazarız, birincil kere bu modeli duyduk. Model yaygınlaşırsa zorluklar daha basit atlatılır diye düşünüyoruz…

Para Dergisi

Kaynak: www.patronlardunyasi.com URL: https://www.patronlardunyasi.com/haber/Metsan-da-borcuna-karsilik-AVM-yi-bankaya-devretti/250104
Anahtar Kelimeler:
Metsan İnşaat
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.