RTÜK Başkanı İlhan Yerlikaya istifa etti (İlhan Yerlikaya kimdir?)

Radyo ve Televizyon Üst Heyeti RTÜK Başkanı İlhan Yerlikaya, ailesinin sıhhat meseleleri sebebiyle misyonundan istifa etti.

RTÜK yetkililerinden alınan bilgiye göre, Yerlikaya, annesinin geçirdiği kalp krizi sonrası sağlık kurumunda yoğun bakım biriminde hayatını sürdürmesi ve sıhhat meseleleri olan babasının rahatsızlığının çoğalması nedeniyle 25 Kasım 2015'ten beri yürüttüğü başkanlık görevini ufaladı.

"En yaşlı RTÜK abonesi" sıfatıyla Arif Fırtına'nın başkanlığında yarın yapılacak haftalık Üst Heyet buluşmasının birinci gündemi, başkanlık tercihi olacak. Heyet aboneleri kendi aralarından başkan ve başkanvekili seçecek.

Yerlikaya'nın RTÜK azalığı ise devam edecek.

İLHAN YERLİKAYA KİMDİR?

1960 yılında Konya ’da doğan İlhan Yerlikaya, Selçuk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Kısmında lisans 1985, Sosyal Bilimler Enstitüsü Tarih Kısmında yüksek lisans 1987 öğrenimi aldı. İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Yönetimi Kısmında hekime 1991 ve Bağlantı Bilimleri Genel Gazetecilik alanında doçentlik 1997 unvanını aldı.

DxgNYYhX0AA_Elf

Başbakanlık Osmanlı Arşivinde Uzman Destekçisi 1987-1993, Yüzüncü Sene Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Kısmında Yrd. Doç. Dr. 1993-1994, Kırıkkale Üniversitesi İktisadi Yönetimsel Bilimler Fakültesinde Doçent 1997-2002, Erciyes Üniversitesi Bağlantı Fakültesi Gazetecilik Kısmında Profesör 2002-2005 olarak misyon yaptı. Kırıkkale Üniversitesinde İktisadi Yönetimsel Bilimler Fakültesinde Dekan Dayanakçılığı 2001-2001, aynı üniversitede Senato Azalığı 1997-2001, Erciyes Üniversitesinde 2002-2005 Senato Azalığı, Kırıkkale Üniversitesi İktisadi Yönetimsel Bilimler Fakültesinde ve Erciyes Üniversitesi Bağlantı Fakültesinde İdare Heyeti Azalığı, Erciyes Üniversitesi Bağlantı Fakültesi Televizyonunun kuruculuğu ve TV Yayın Heyeti Azalığı 2002-2005 ile Erciyes Üniversitesi Bağlantı Fakültesi Kurucu Dekanlığı 2002-2005 misyonlarında bulundu. 13 Temmuz 2005 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından RTÜK azalığına seçilen Prof. Dr. İlhan Yerlikaya, 2009-2011 seneleri arasında RTÜK Başkan Vekilliği vazifesini yürüttü. 24. Yarıyıl Meclis ’da Konya Milletvekili olarak misyon yaptı. Ulusal Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komiteyi, Tarım, Orman Ve Köyişleri Komiteyi, Avrupa Birliği Geçim Komiteyi, Türkiye - Avrupa Birliği Karma Meclis Komiteyi, Bilişim ve İnternet Komiteyi azalıkları ve Türkiye - Fas Meclisler Arası Arkadaşlık Grubu Başkanlığı misyonlarında bulundu. 14 Temmuz 2015 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi genel heyetinde yapılan tercihte tekerrür 6 seneliğine Üst Heyet azalığına seçilmiştir.

Yerlikaya ’nın “XIX. Asır Osmanlı Politik Tarihi Hakkında Basiret Gazetesi ve Pancermenizm - Panislamizm – Panslavizm - Osmanlıcılık Fikirleri”, “II. Abdülhamit Yarıyılında Basın, Yarı Resmi Müddet Gazetesi” isimli yapıtları ve çok rakamda yazısı bulunmaktadır.

İyi seviyede İngilizce ve Arapça öğrenen Yerlikaya, konutlu ve beş çocuk babasıdır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.