Sanayici çok stresli! Borç 500 Milyar Liraya ulaştı
banner121

Türkiye'nin en büyük 500 sanayi kuruluşunun toplam borcu, 2020'de yüzde 23 artışla 500 milyar TL'ye ulaştı. İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan, hammadde fiyatları ve enflasyondaki artışın çok önemli gerginlik kaynağı olduğunu vurguladı.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan, enflasyonun yanı sıra ithal hammadde fiyatlarındaki yüksek artışın sanayici üzerinde artan bir şekilde daha fazla baskı yarattığını; TL’deki layık kaybı, enflasyondaki çoğalma ve faizlerdeki dalgalanmalar sebebiyle finansman yüklerinin de kayda değer ölçüde arttığını söyledi.

Sanayicinin karlılığında finansman giderlerinin belirleyici olmayı sürdürdüğüne uyarı çeken Bahçıvan, borç-özkaynak dağılımının sanayiciler için mutlaka çözülmesi gereken kronik bir sorun olduğunu vurguladı. İSO, Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi devini açıkladı; ilk sırada kim var?

HAMMADDE FİYATLARI VE ENFLASYON ARTIŞI VURGUSU

‘Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu (İSO 500)’ sonuçları zarfında değerlendirmelerde bulunan Bahçıvan, “Yurt dışından gelen hammaddelerin fiyatlarında yaşanan yüksek boyutlu artışlar sanayicimiz üstünde gitgide artarak daha fazla baskı yaratmakta. Bu artışlar, ilave bir işletme sermayesi ve buna tabi bir finansman ihtiyacı oluşturması bakımından önümüzdeki günler için çok önemli bir gerginlik kaynağı olacaktır” dedi ve ekledi:

“Bu yıl sanayicimiz açısından bir başka manâlı gerginlik kaynağı da enflasyon… Enflasyonun olduğu ortamda basit basit yatırım yapılmaz. Nitekim geçen sene yatırım teşvik belgelerinde yaşanan yüksek oranlı artışa karşın, yatırım iştahının fiiliyata dönmediğini son dönemlerde net bir şekilde gözlemliyoruz.”

KAMBİYO KÂRLARI ARTTI

İSO 500'ün kârlılık verilerine tarafından, 2020 yılında faaliyet karlılığındaki iyileşme ve net kambiyo kârlarının etkisiyle imal faaliyeti dışı gelirlerdeki artışın kârlılığa pozitif katkı maddesi yaptığını gösteren Bahçıvan, buna rağmen finansman giderlerinin sanayicilerin kârlılığında belirleyici olmayı sürdürdüğünü söyledi.

İSO-500 raporuna göre 2020 yılında sanayicilerin finansman yükü yüzde 39.2 artarak 88.8 milyar TL'ye yükseldi. Duran varlıkların toplam aktifler içindeki payı da 2.8 puan azalarak yüzde 36.3'e geriledi.

Devreden KDV yükü de yüzde 14.3 artışla İSO 500'ün toplam parasal borçlarının yüzde 2.5'i düzeyine ulaştı.

FİNANSMAN YÜKÜ YÜZDE 39.2 ARTTI

Bahçıvan, “İSO 500'ün finansman giderleri %39.2 artışla 88.8 milyar TL'ye yükseldi. bununla beraber, etkinlik kârı yüzde 55'lik artışla 142.8 milyar TL'ye çıktı ve bu sayede finansman giderlerinin etkinlik kârına oranı yüzde 69.3’cilt yüzde 62.2’ye geriledi. Yaşanan bu göreli iyileşmeye karşın, sanayi kuruluşları belli başlı faaliyetlerinden elde ettikleri kârların halen epeyce kayda değer bir bölümünü finansman giderlerine ayırmaya devam etti” diye konuştu.

Mevcut borç-özkaynak dağılımının sanayici için mutlaka çözülmesi gereken kronik bir sorun olduğunu vurgulayan Bahçıvan, toplam borçların payının %68.4,özkaynakların payının %31.6 olduğuna muhabere etti.

KREDİLER SANAYİ DIŞI SEKTÖRLERE GİDİYOR

Kredilerin de daha çok sanayi dışı sektörlere yöneldiğine uyarı çeken Bahçıvan, “2020 yılında Türkiye'de yüzde 35'lerde seyreden oldukça dinç bir kredi büyümesi yaşanırken, İSO 500'ün finansal borçlarındaki artışın yüzde 23'le sınırlı kalması, kredilerin daha fazla sanayi dışı sektörlere yöneldiğini gösteriyor” dedi.

BORÇ 500 MİLYAR TL’YA ULAŞTI

Rapora göre, İSO 500'ün toplam finansal borçları 2020 yılında yüzde 23 artarak 499.6 milyar liraya ulaştı. Kısa vadeli parasal borçlar 206 milyar TL, uzun vadeli parasal borçlar ise 293.,5 milyar TL'ye çıktı.

Rapora tarafından, İSO-500’ün 2020 yılında üretimden satışları yüzde 15.3 artışla 1.18 trilyon TL'ye yükseldi. Ama laf konusu artışa rağmen çoğalma performansı 2018 ve 2019’a göre yavaşladı.

İSO 500'ün ihracatı ise yüzde 12.8 gerileyerek 64.1 milyar dolar oldu.

Etkinlik kârı yüzde 55 artarak 142.8 milyar TL, etkinlik karlılığı oranı da 2.7 puan artarak yüzde 10.8 olarak gerçekleşti.

FAVÖK büyüklüğü yüzde 43.1 artışla 184.4 milyar TL, vergi öncesi dönem kar ve zarar toplamı da yüzde 50.1 artarak 92.5 milyar TL oldu.

İstihdam ise takriben yüzde 3 artış kaydetti.

Kaynak: www.patronlardunyasi.com URL: https://www.patronlardunyasi.com/haber/Sanayici-cok-stresli-Borc-500-Milyar-Liraya-ulasti/250918
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.