Ticarette yeni kurallar! Ekonomi paketinde neler var?
banner121

Hükümetin bir süreden beri sürdürdüğü idareli reform paketine karşın çalışmalar hızlandı

TBMM’nin açılmasıyla birlikte ilgili bakanlıkların taleplerinden oluşan kroki, partide değerlendirmeye alındı. Taslakta, e-ticaretten kooperatif şirketlerine, hal yasasından KOBİ’lere değin birçok alanda düzenleme bulunduğu belirtiliyor. Teklifin en geç haziran ayında TBMM’nin önüne gelmesi bekleniyor.

Ekonomik reform paketine karşın çalışmalar hız kazandı. Edinilen bilgiye takriben, teklifte hangi önceliklerin yer alacağına ilişkin incelemeler yoğunlaştı. Düzenlemede olması beklenen başlıklar şöyle:

TİCARETE YENİ KURALLAR

Piyasa işlemlerinin kolaylaştırma ve ticaretin kurallarının yenilenmesine ilişkin hükümler olacak. Piyasadaki esas girdiler ve tedarik zincirine ilişkin sorunlara çözüm getirileceği önü sürülüyor.

Hem, hileli kazancın ve fırsatcılığın önlenmesi için yeni kontrol mekanizmaları kurulacak. Teftiş gözetim işlemi 10 öbür bakanlığı ilgilendirdiği için karmaşanın ortadan kalkması için “Piyasa Gözetim ve Denetim Kurulu” adı aşağıda tek bir yapı oluşturulacak.

E- TİCARETE ALTYAPI

Özellikle e-ticaretle ilgili düzenlemelere yer verilecek. Pandemi döneminde gelişen bu şirketlerin kayıt altına alınması, vergilendirilmesi ve sürdürülebilir olmalarının sağlanması için altyapılar kuralları oluşturulacak. e-ticaret şirketlerinin milletlerarası alana açılması kolaylaştırılacak.

HAL YASASI YENİDEN

YILLARCA bir türlü çıkartılamayan hal yasasına ilişki düzenlemelere yer verileceği belirtiliyor. Miktar zinciri, tarladan sofraya yerinde ulaşım sisteminin kurulması ve yiyecek enflasyonunun önlemesiyle ilgili düzenlemeler yer alacak. Hallerdeki mahsul çeşitliliği artırılacak, hallerin modernizasyonu yapılacak ve altyapısı yenilenecek.

DOĞALGAZ PİYASASI

Doğalgaz piyasasının, elektrik piyasasında olduğu gibi rekabete açılması, çok sayıda imalatçı ve dağıtıcının olduğu kontrollü bir sisteme dönüştürülmesiyle ilgili çalışmanın da paketin konusu olabileceği belirtiliyor. Oysa bir takım parti kurmayları, buna ilişkin düzenlemenin bir sonraki çalışmaya kalabileceğini ifade ediyor.

KUVVETLI KOOPERATİFLER

Kooperatifçilik Kanunu değiştirilecek. Kooperatif şirketlerinin piyasada kalabilmesi ve güçlenmesine ilişkin altyapı düzenlemeleri yapılacak. Kooperatif işletmeciliği, hane halkının üretime sokulması, yöresel kooperatiflerin güçlendirilmesiyle ilgili düzenlemelere yer verilecek.

Kooperatiflere vergi avantajının getirilmesi, hallerde kooperatif ürünlerine öncelik tanınması, kooperatiflerdeki istihdamın desteklenmesi gibi konular yer alıyor.

Kooperatif denetimleri, akraba kayırmacılığının ortadan kaldırılması, şubeleşme gibi sorunlara da çözüm getirilecek.

KOBİ ALACAKLARI

KOBİ’lerin desteklenmesi sürecinde, bu şirketlerin alacaklarının bankalara teminat gösterebilmesine olanak sağlayacak düzenlemelere yer verilecek. Böylece, KOBİ’lerin alacakları bir nevi sigorta görevi üstlenecek.

Nuray Babacan/Özgürlük

Kaynak: www.patronlardunyasi.com URL: https://www.patronlardunyasi.com/haber/Ticarette-yeni-kurallar-Ekonomi-paketinde-neler-var/250663
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.