Türkiye'nin en büyük çiftçi kuruluşu Konya Şeker'den rekor borç: 17.8 Milyar TL
banner121

Türkiye’nin şeker üretimini önemli ölçüde tedarik eden ve bünyesinde Torku gibi dünya devi bir markayı barındıran Konya Şeker’in, 17 milyar 863 milyon lira borcu olduğu Anapara Piyasası Kurulu’nun raporuna yansıdı.

2018 yılında 13 şeker fabrikasının özelleştirilmesinin ardındaki devletin kasasına 4 milyar 851 milyon lira girmişti. Sıradan bir fabrikanın fiyatı 373 milyon liraya eşit gelmişti.

Türkiye'nin en fazla pancar kotasına sahip ve şeker ihtiyacının manâlı bir kısmını tedarik eden Konya Şeker ise 48 şeker fabrikası satın alacak değin borçlandı. Borca Girme, Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) 2021 yılı Mayıs ayındaki raporuna da yansıdı.

17 MİLYAR 863 MİLYON BORÇ  

Raporda, Konya Şeker ile ilgili 31 Aralık 2020 tarihi itibariyle grubun toplam öz kaynaklarından 2.999.462.553 TL açık verdiği, hem kısa vadeli yükümlülükleri dönen varlıklarını 3.279.210.287 TL tutarında aştığı belirtildi. Raporda grubun net borcunun ise 17 milyar 863 milyon lira olduğu yer aldı.

DEZENFEKTAN ÜRETİMİ DE YAPMIŞTI

Konya Şeker, pandemi döneminde pancar küspesinden içki üretimi de yapmış ve önemli kar elde etmişti. Konya Şeker, Türkiye'nin en büyük üretim kapasitesine sahip Çumra Şeker Fabrikası ve Türkiye'nin manâlı gıda markası Torku'yu da bünyesinde barındırıyor. Bütün bu iyi gelişmelere karşın Konya Şeker'in ayrıca bütçesinde klasik dışı açık vermesi keza de kısa vadeli yükümlüler konusundaki tutarları da aşması soru işaretlerini de beraberinde getirdi.

ZARARIN SEBEBİ SOMA  VE KANGAL TERMİK SANTRALLERİ

SPK raporunda keza grubun net dönem zararının büyük ölçüde toplam 1 milyar 670 milyon dolara satın aldığı Soma ve Kangal Termik Santralleri’nin satın alınması esnasında yapmış olduğu borçlanma ve kullanmış olduğu kredilerin kur farkı ve finansman giderleri nedeniyle meydana geldiği açıklama edildi.

SPK raporunda bulunan denetçi görüşünde konuyla ilgili şu ifadelere yer verildi: “Grubun enerji sektöründe etkinlik gösteren iştiraklerine ilişkin, 2.2 ve 5 Numaralı dipnotlarında ifade edilen elektrik üretimine ilişkin yasal düzenlemeler çerçevesinde iki termik santrale ait beş ünitenin faaliyetinin durdurulması ve ardından üç ünitenin geçici faaliyet izinleri alarak üretime devam ediyor olması 2020 yılında finansal yükümlülüklerinin belli başlı para ödemelerinin yapılmaması ve kredi yapılandırma sürecinin devam etmesinin işletmenin sürekliliğine etkileri bu dipnotlarda açıklanan olay veya şartlar ve diğer hususlarla birlikte değerlendirildiğinde grubun sürekliliğini devam ettirme kabiliyetine ilişkin önemli belirsizlik oluşturabilecek önemli bir belirsizliğin mevcut olduğunu göstermektedir.”

22 YILDIR AYNI BAŞKAN YÖNETİYOR

900 bin çiftçiye ekmek kapısı olan Konya Şeker ve alt şirketler ile 45 fabrika 2008 yılında kurulan Anadolu Birlik Holding çatısı altında toplanmıştı.

Konya Şeker, Türkiye'deki öteki şeker fabrikaları içerisinde en fazla borcu olan şeker fabrikası olarak birincil sırada yer aldı. Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi ve iştirakleri ile Konya Şeker Fabrikası, 1999 yılından bu yandan Recep Davetli (25-26. Dönem AKP Karaman Milletvekili) ve ekibi tarafından yönetiliyor.

Birkaç gün önce Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen 22 takvim Başkan Recep Misafir'un rekor borca rağmen kısa süre içinde seçime gitmesi bekleniyor.

Konu tarım ve Konya Şeker olunca Cumhurbaşkanımız Sayın @RTErdogan Bey yoğunluğuna karşın zaman ayırdı. Sektörün beklentileri ve yiyecek güvenliğimiz için öncelikli konular ile Konya Şeker'in gündemini, gelecek planlarımızı, yol haritamızı arz ettik, öğüt ve talimatlarını aldık. pic.twitter.com/HcLFAWGieP

— Recep Misafir (@recep_konuk) July 16, 2021

Müslüm Evci/Sözcü

Kaynak: www.patronlardunyasi.com URL: https://www.patronlardunyasi.com/haber/Turkiye-nin-en-buyuk-ciftci-kurulusu-Konya-Seker-den-rekor-borc-17-8-Milyar-TL/253127
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.