Depreme karşı iç mekan dekorasyonu nasıl olmalı?

Deprem ana karanın içindeki kırılmalar nedeni ile ani, zamansız ortaya çıkan titreşimlerin dalgalar halinde yayılarak geçtikleri yeri, yer yüzeyini sarsma halidir. Sarsıntılar kesin bir şiddetin üzerinde olduğunda halk müziği her nerede ve ortamda olursa olsun bundan etkilenirler. Bu sarsıntıların gelme şiddeti tahmin edilebilir lakin etkisi bilinemez.

Her inşa ve hayat alanı belirli bileşenlerin bir araya gelmesiyle oluşur. Yapının ana omurgası, taşıyıcısı mühendislik bileşenlerine göre çözümlenir ve yerden ‘’belli başlı karadan’’ gelebilecek tüm doğa afetlerine göre yerleştirilir ve doğal afetlere aleyhinde gelebilecek tüm olasılıklarını ortadan kaldıracak şekli ile oluşturulur.

İç mekanlar; evler, ofisler, mağazalar, restoranlar yani insanları içeride bırakan yaşam alanlarında, gelebilecek bütün sarsıntı için çözüm önerileri ilerletmek iç mimarlığın konularından biridir. Yapı her tedbirin alındığını düşünerek yaşamlarımızı devam ettirdiğimiz bu alanlarda ihtiyaçlarımız ve çoğu zaman gereklilik dışı fakat kendi var oluşumuzu ifade eden parçalar da hayatımızda yer alır. Asıl gereksinim dendiğinde; yatak, dolap, komodin, konsol, sehpa, kitaplık, beyaz eşyalar akla gelse de bunların yanı sıra tablo, ayna, dekoratif objeler, canlı bitki örtüsü, vazolar, biblolar, avizeler gibi bir fazla eleman da hayat alanlarında yerini alır.

Bir evin ihtiyacına karşın ve tasarımsal öğeler bir araya getirilirken, o evde yaşamış kişilerin cinsiyetleri, yaş gurupları, hobileri, zevkleri göz önüne alınır. Yapısal bileşenler ile birlikte sabit ve hareketli mobilyalara gereklilik duyularak seçimler yapılır. İç Mimar Açlık Algül bu topraklarda yaşayan herkesin, bulunduğu konumun yer sarsıntısı ile ilişkisi hakkında bilinçli olmasını ve mümkün sarsıntılardan önce hayat alanlarında zorunlu önlemleri almasını önererek iç mekanlarda alınabilecek önlemleri şu şekilde sıraladı:

Atıl mobilyalar sabitlenmeli

Vitrin, konsol, dolap, kitaplık, vestiyer, mutfak ve banyo dolapları gibi elemanlar yerleri fazla sık değiştirilmeyen, ihtiyaca karşın başlıca parçalar olup duvarla ilişkili yerleşirler. Tıpkı bir mutfak dolabının duvardan bölünme olasılığına tedbir ve ihtiyaçtan duyulan bağlantı elemanları gibi öteki tüm mobilyalarımız için bağlayıcı eleman ve aparatlar kullanarak sabitlenmesi gerektiği bilincinde elde etmek, olası kazaya sebebiyet verecek unsurlara karşı hayati tedbirlerin alınmasını sağlar.

Hareketli mobilyaları seçerken bunlara dikkat

Bir hareketli mobilyanın estetiğini belirleyen asıl öğe malzemedir. Hareketli mobilya kategorisinde ihtiyaç görebilen sehpa, komodin, sandalye, masa, koltuk gibi elemanların seçiminde kullanılan malzemenin sağlamlığı, iskelet sistemi gibi unsurlar önemli. Kaçış planlarında ya da umma durumlarında koltuğun sağlamlığı konut sakinleri için güvenlikli alan oluşturabilir. Hareketli mobilyaların sağlamlığı gözden geçirilmeli ve kaçış durumlarında yol üstünde engel oluşturmayacak şekilde yerleştirilmeli.

Aksesuarların malzemesi ve ağırlığı manâlı

Vazgeçilmez olan, birçok süre da mekanların tarzını ifade eden o küçük lakin yaşam alanlarında büyük yer kaplayan kırılgan vazolar, tablolar, biblolar, aynaların seçimleri yapılırken boyutu, hafifliği ve az kırılgan malzemeden yana seçimlerinin yapılmasına uyarı sürüklemek istiyorum. Bu elemanlar ne kadar hafifse pek zararsızdır diyebiliriz. Konumlandırıldıkları yerler seçilirken de yaşanabilecek olası sarsıntı durumlarına kadar konumlarını belirlemekte üstünlük var. Kaçış alanı olan antrelerde bu elemanların uygulama yerleri ve şekilleri mümkün aksiliğe karşısında itinalı yapabilmek için uyarı edilmesi gereken unsurlar arasında.

Aydınlatma elemanlarının elektrikle ilişkisi teftiş edilmeli

Avizeler, aplikler asılırken ya da konumlandırılırken elektrikle ilişkisi düşünüldüğünde daha aşağı yapısı ile de iyi bir kontrolden geçirilmeli. Tavana ve duvara sabitleme elemanları ağırlıklarına tarafından seçilmeli ve sabitlenmeli. Malzemeler ise estetik algıdan uzaktan kalınmamakla birlikte eksik parçalı, hafif elemanlardan oluşacak şekilde seçim edilmeli.

Kaplama elemanları, bölücüler (doğramalar ve duvarlar) önlemlere dahil edilmeli

Islak hacimlerde yer bahşedilen doğal ya da suni kaplamaların alt yapısı, duvar yüzeyleri ile temas şeklinin yoklama edilmesi önemlidir. Duvar kaplamalarında imkanlar kapsamında; nano teknoloji ile geliştirilmiş duvar kağıtları kullanımı tercih edilebilir. Bu ürünler sarsıntı esnasında bölücü veya taşıyıcı duvarlarda mukavemeti arttıracaktır. Doğramalarda kullanılan camların sarsıntı ve darbeye aleyhinde kırılması halinde insanlara hasar vermemesi için tamperli, kırıldığında kısa ve keskin olmayan parçalar yaratan malzemeler seçilmesi de güvenliğimiz için önemlidir.

Yaşam alanlarında, konut sakinlerinin fazlalık olarak gördükleri eşyalarını azaltmaları olası sarsıntılara karşı alınabilecek önlemlere bir açılış olabilir.

Kaynak: www.milliyet.com.tr
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.