Ergoterapi hangi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılıyor?

Ergoterapi Uzmanı Cahit Burak Çebi, ergoterapiyi “bireyin bağımsız bir şekilde kendine bakım, üretkenlik ve hür süre gibi birçok jurnal yaşam aktivitelerine katılımını sağlayan bir sağlık alanı” olarak tanımladı ve sözlerine şöyle devam etti: 

Felç, beyin kanaması, koma ve yoğun bakım sonrası çare görebilen bireylerin çare planlamasında ergoterapi uygulamaları oldukça kayda değer.  Bu rahatsızlık gruplarında ergoterapinin esas odak noktası kişinin aktivite kimliği ve performansıdır. Sağlıklı olma ve iyilik hali için aktivitelere bağımsız katılım, aktivite performansı ve pozitif aktive kimliği bireye kazandırılması gereken temel noktaları oluşturuyor.” 

Becerilerin bitmiş kazandırılması hedefleniyor 

Bu hastalık grubundaki şahısların aktiviteye katılım dengesinde problem yaşayabildiklerini söyleyen Çebi, “Bu noktada ergoterapi uygulamaları, kişinin becerilerinin her tarafta kazanılmasını destekleyip günlük hayat aktivitelerine katılımını sağlayarak artı bir aktivite kimliği kazandırıyor. Uygulamalar esnasında manalı ve amaçlı aktivitelerle rol performansının ve aktivite kimliğinin geliştirilmesi, toplumsal katılımının ve yaşam kalitesinin artırılması bireye sağlanan katkı maddesi ve yararların temelini oluşturuyor” dedi. 

Denge, koordinasyon ve kas kuvvetleri geliştiriliyor 

Multidisipliner yaklaşım gerektiren rahatsızlık gruplarında ergoterapinin önemine dikkat çeken Çebi, “Ergoterapist kişinin hasar görmüş duyusal ve motor becerilerini, görsel algılarını, denge, koordinasyon ve adale kuvvetlerini geliştirmelerine asistan olarak bireyin bağımsız bir şekilde jurnal hayat aktivitelerine katılımını destekliyor. Kişi günlük yaşantısında problem yaşadığı alanlarda azami bağımsızlığa ulaştığında artı bir aktivite kimliği kazanıyor ve yaşam kalitesinde büyüme sağlanıyor” diye konuştu. 

Çoğu alanda kullanılabiliyor 

Ergoterapinin tüm yaş gruplarında uygulanabildiğini dile getiren Ergoterapi Uzmanı Cahit Burak Çebi, “Ergoterapi çoğu kullanım alanında önemli bir etki sağlıyor. Bahsettiğimiz hastalık gruplarına karşın nörolojik rehabilitasyon dışında psikiyatrik, pediatrik, geriatrik, mesleki, onkolojik, toplum temelli ve el rehabilitasyonunun yanı sıra LGBT bireyler, mülteciler ve tezgâhtar teknoloji gibi bir fazla alanda ergoterapi uygulamaları kullanılabiliyor” dedi.

Kapsamlı analiz yapılıyor 

Ergoterapide kişinin ihtiyaçlarına karşın, bireyi, çevresini ve aktivitelerini göz önünde bulundurarak birçok yaklaşım ve yöntem kullanıldığını ifade eden Çebi, “Bilhassa saydığımız hastalık gruplarında en fazla bağımsızlığı temin etmek namına ergoterapistler kadar bireyin çevre ve aktivite uyumu ile aktivite katılım kısıtlılıklarının açığa çıkarılabilmesi için kapsamlı bir analiz yapılıyor. Değerlendirme sonrasında bireyin günlük yaşamında zorlandığı aktiviteler için yeni stratejiler geliştiriliyor. Konut, meslek, okul gibi en çok vakit geçirilen alanlarda ihtiyaçlara yönelik çevresel düzenlemeler yapılıyor. Bireyin yalnızca geçmişte yaptığı aktivitelere odaklanıldığı gibi yeni hobiler ve iş edindirilerek yeni kabiliyet kazanımları da sağlanabiliyor” açıklamasında bulundu.

Kişiye geliştirici eğitimler veriliyor

Ergoterapi Uzmanı Cahit Burak Çebi, "Kişi tekerlekli sandalye, koltuk değneği gibi asistan cihazlar kullanıyorsa ergoterapist uygun tezgâhtar cihazları seçmesinde ve kullanımında eğitimler vererek tezgâhtar olabiliyor" dedi ve sözlerini şöyle noktaladı: 

“Duyusal his kayıplarında duyu bütünleme yaklaşımıyla birlikte duyusal uyaranlar verilerek bireye beynini destekleyici çalışma ve aktiviteler sunuluyor. Ergoterapistler, kişinin bilişsel fonksiyonlarını geliştirmeye karşın kognitif rehabilitasyonu destekleyici aktivite planları oluşturuyorlar. Bu Nedenle uyarı, sezgi, düşünce, oryantasyon ve idari fonksiyonları geliştirilerek kişinin daha egemen ve katılımı kısıtlanmamış şekilde topluma dahil olması sağlanıyor. Ergoterapistler kişiye motor maharet eğitimi, seziş eğitimi, denge ve koordinasyon becerilerini geliştirici eğitimler, aktivite uyumlandırma gibi çeşitli destekleyici eğitimler veriyor. bununla birlikte kişinin bağımsızlığını karşılamak namına çevresine ve bakımı ile ilgilenen kişilere karşın eğitimler sunuluyor.”

Kaynak: www.milliyet.com.tr
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.