Farenjit ile Kovid-19 belirtileri arasındaki benzerlikler ve farklar
Farenjit nedir, belirtileri nelerdirABONE OL

Farenjit nedir, belirtileri nelerdir?

Farenjit, boğazda yer alan farenks denilen bölgenin iltihaplanması sonucu oluşur. Ara Sıra virüsler, bakteriler veya mantarlar sonucu bazen de o bölgenin tahriş olması sonucu meydana gelir. Burun tıkanıklığı sebebiyle sürekli ağızdan nefes alınması, reflü hastalığında mide asidinin yukarıya kaçarak boğazı tahriş etmesi, bademciklerin gücenmiş olması veya alerjiden nedeniyle farenjit görülebilir hatta kronikleşebilir.

Farenjitin belirtileri aralarında boğazda, tahriş, yanma ve batma biçiminde ağrılar bulunur. Geniz akıntısı, seste kısılma, hastalığın ilerleyen safhalarında ise ateş ve halsizlik de görülebilir. Bir Takım bulguların Kovid-19 enfeksiyonunda da olması, bu iki hastalığın karışmasına neden olabilir.

Uygun ortamlarda maskeyi çıkarıp temiz hava almak gerekiyor

Yerinde ortamlarda maskeyi çıkarıp temiz hava almak gerekiyor

Yeni koronavirüs pandemisi insanların hayatına virüsten korunabilmek ve yayılmamasını önlemek için maske takma zorunluluğunu da getirmiştir. Uzun saatler boyu takılan maskeler, özellikle alerjisi olan şahısların burunlarını tıkayarak gün baştan başa ağız solunumu yapmalarına niçin olur.

Bu şart da boğazı tahriş edebilir ve farenjit gelişebilir. Uygun ortamlarda maskeyi çıkararak temiz hava olmak fazla önemlidir. Hastanın rahatsızlık geçmişi de önemlidir.

“Hasta 2- 3 senede bir mi, sık mı farenjit olur? Son günlerde boğazını tahriş edecek soğuk içecekler mi tüketti? Soğukta kalıp üşütmüş olabilir mi?” gibi sorularla hastalığın nedenleri araştırılır.

Mevsim geçişleri bu hastalıkların en çok görüldüğü zamanlardır. Hava sıcaklıkları gün içinde bile istikrarsızlık gösterdiği için kişinin tercih ettiği kıyafetlerin ince ya da kalın olması da kişinin kolaylıkla üşütmesine sebep olabilir.

Her boğaz ağrısı Kovid-19 belirtisi olmayabilir ama…

Her boğaz ağrısı Kovid-19 belirtisi olmayabilir ama…

Kovid-19 solunum yolu ile bulaşan ve ilk ikâmetgâh yeri üst solunum yolları ve bilhassa boğaz bölgesi olan bir enfeksiyon olduğu için herhangi bir mikrop sonucu büyüyen farenjitte oluşan belirtiler yine Kovid-19’da da meydana gelebilir.

Hastanın hissettiği belirtiler ile bu iki hastalığı ayırt edebilmesi muhtemel değildir, bu yüzden mutlaka bilirkişi bir hekime başvurulması gerekir. Boğaz ağrısıyla kulak burun boğaz hastalıkları bölümüne başvuran bir hastanın Kovid-19 olduğu ya da olmadığı sadece boğazın görünümünden anlaşılması mümkün değildir.

Eğer hastada boğaz tahrişi varsa ve bu tahriş; burun tıkanıklığı, reflü, alerji ve bademciklerin alınmasından nedeniyle kaynaklanmıyorsa ayrıca enfeksiyon bulgularının olduğu düşünülüyorsa bu defa ek olarak hangi belirtilerin görüldüğüne bakılır.

Hasta risk grubundaysa mutlaka test yapılmalı

Hasta tehlike grubundaysa mutlaka deneme yapılmalı

Akut farenjitte boğaz bölgesinde kızarıklık, ödem veya ilerlemiş tablolarda sarı ve beyaz noktalar halinde iltihaplara rastlanır. bütünüyle teşhis konulabilmesi için genel tabloya bakılması gerekir.

Hastada alev, halsizlik, baş ağrısı, öksürük gibi şikayetlerin de olup olmadığı belirlenmelidir. Bu belirtiler ışığında Kovid-19 olup olmadığından şüphelenilebilir veya bu ihtimal elenebilir.

Bilhassa pandemi döneminde bu olanak defalarca göz önünde bulundurulmalı. Eğer hastanın genel durumu da sıkıntılıysa tehlike grubu içerisinde bulunuyorsa hastaya zaman kaybetmeden Kovid-19 testi yaptırmak gerekir.

Hastanın Kovid-19 testi olumsuz çıksa bile belirtiler devam ediyorsa hasta yakından takibe devam edilmeli ve bu konuda uyarılmalı. Klinik tablo Kovid-19 belirtileriyle devam ediyorsa birkaç gün sonradan testi mutlaka depreşmek gerekir. Bu iki hastalık net bir şekilde ayrılamadığı için tedbirli davranılması büyük tartı taşıyor.

Kovid-19 enfeksiyonunda belirtiler hastaya göre değişebiliyor

Kovid-19 enfeksiyonunda belirtiler hastaya kadar değişebiliyor

Koku ve lezzet almada kayıp yaşama farenjitte görülen bir semptom değildir. Koku alma hissinin ve benzer olarak ağız tadı hissinin kaybı ise her Kovid-19 vakasında yok fakat bazı vakalarda görülebilir. Lezzet ve koku duyumunun kaybı gibi her Kovid vakasında boğaz ağrısına da rastlanmayabilir.

Kovid-19 enfeksiyonunun belirtileri de iyice netleşmiş durumda değildir. Belirtiler kişiden kişiye başkalaşım gösterebilir. Bazı kişiler Kovid-19 olduğunu bile ayrım etmezken bazı vakalar can kaybıyla sonuçlanabilir.

Bu dönemde tedaviler geciktirilmemeli

Bu dönemde tedaviler geciktirilmemeli

Pandemi döneminde Kovid-19’a yakalanma endişesiyle böylece çok insan hastaneye gitmekten çekindiği için tedavilerini aksatabiliyor. Bu durum da çok kolay rahatsızlıkların ciddi hastalıklara dönüşmesine yol açabiliyor.

İnsanların topluluk olarak bir arada bulunduğu her kapalı alan koronavirüsün kolayca bulaşmasını için yeterli olabiliyor.

Bu sebeple kapalı veya açık olsun başka insanların bulunduğu her ortamda sosyal uzaklık, maske kullanımı, hijyen kurallarına sıkı bir şekilde uyularak hareket edilmesi büyük tartı taşıyor.

Kaynak: www.milliyet.com.tr
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.