Hamilelikte İlaç Bebekte Katarakt Yapabiliyor
ANNE ADAYLARI DİKKAT
Dünyagöz Ataköy’den Op. Dr. Tülay Kılıç “Bebeklerde ve çocuklarda katarakt çok çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişebilir. Özellikle annenin hamileyken geçirdiği kızamık ve kızamıkçık gibi enfeksiyonların yanı sıra, hamileliğin ilk 3 ayında kullanılan antibiyotik ve antiviral ilaçlar çocukluk çağı kataraktının gelişmesini büyük oranda etkilemektedir” dedi.

Sıklıkla 60 yaş ve üstü kişilerde görülmesi nedeniyle toplumda yaşlı hastalığı olarak bilinen katarakt, bebeklerin ve çocukların da göz sağlığını tehdit edebiliyor. Çocuklarda doğumdan itibaren her an katarak gelişebileceğine dikkat çeken Dünyagöz Ataköy’den Op. Dr. Tülay Kılıç “Hatta bazı bebekler katarakt ile doğabilir, bazı bebeklerde ise doğumdan itibaren 3-6 ay ya da 1 sene sonra katarakt gelişebilir” dedi.

4 ile 6 yaşına kadar olan tüm katarakt vakalarının “Bebeklik çağı kataraktı” olarak adlandırıldığını belirten Op. Dr. Tülay Kılıç “Katarakt, bazı vakalarda herhangi bir nedene bağlı olmadan ailelerden geçişli olarak çıkabileceği gibi çok çeşitli nedenlere bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Örneğin, bebeklik çağı kataraktında hamilelik süreci belirleyici özelliktedir. Anne adaylarının hamileliklerinin ilk 3 ayında kullandıkları antibiyotik ve antiviral ilaçlar bebeklerde başta göz sağlığı olmak üzere organ gelişimini olumsuz etkilerken, bebeklerde katarakt oluşumundan da sorumlu tutulmaktadır” dedi.

Fotoğraflardaki Kırmızı Göze Dikkat!
Anne ve babaları bebeklik çağı kataraktına karşı uyaran Op. Dr. Tülay Kılıç “Günümüzde maalesef çoğu aile çocuğundaki kataraktı fark etmiyor. Çocuk 4-5 yaşına geldiğinde tesadüfen ortaya çıkan kataraktların sayısı azımsanmayacak kadar fazla. Bu nedenle çocuklarda her yıl rutin göz muayenesi asla ihmal edilmemeli ve anne- babalar kataraktın belirtilerine karşı bilinçli olmalıdır” dedi. Kataraktın bebeklerin göz bebeklerinde beyazlaşma, koyulaşma ya da tek gözde kayma şeklinde ortaya çıktığını söyleyen Op. Dr. Tülay Kılıç “Ayrıca fotoğraflarda bebeğin sadece bir gözünün kırmızı çıkması, kırmızı alanın içinde siyah gölgelerin bulunması da çocuklarda katarakta ait önemli bir bulgudur. Bu belirtileri fark eden aileler, çocuklarını hiç vakit kaybetmeden bir göz hastalıkları uzmanına götürmelidir” dedi.

Katarakt, göz tembelliğine ve şaşılığa da sebep olabilir!
Katarakt teşhisi konmuş ya da katarakt ameliyatı olmuş bir çocuğun belli bir yaşa kadar veya devamlı gözlük kullanması gerekebileceğini belirten Op. Dr. Tülay Kılıç “Bebeklerde katarakt, ileriki yıllarda göz tansiyonu, göz tembelliği ve şaşılık riskini de beraberinde getirebiliyor. Bu nedenle katarakt, bir çocuğun erişkinliğinde de takip edilmesini gerektiren bir durumdur” dedi.

Doğru hekim ve merkez seçimi ameliyat başarısını etkiliyor
Kataraktın yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da damla ya da ilaçla tedavisinin olmadığını söyleyen Op. Dr. Tülay Kılıç “Çocuklarda da kataraktın tek tedavisi cerrahidir. Ancak yapılacak olan ameliyat çok ciddi bir operasyondur ve hekim tarafından kataraktın çocuğun görmesini ne oranda etkilediğinin belirlenmesi en önemli noktadır” dedi. Ameliyat öncesi gerçekleştirilen detaylı muayene ve tercih edilecek yöntemin operasyon başarısını doğrudan etkilediğini belirten Op. Dr. Tülay Kılıç, katarakt alanında uzman hekim tecrübesinin ve doğru merkez seçiminin de oldukça önemli olduğunu söyledi.

Dünyagöz Hastaneler Grubu Hakkında: 1996 yılında hizmet vermeye başlayan Dünyagöz, gözün tüm branşlarında ve en gelişmiş teknolojilerle sunduğu yüzlerce farklı tedavi yöntemiyle 365 gün, 24 saat göz ve göz çevresi sağlığına dair sorunlara çözüm getiriyor. Ülkemizde branş hastaneciliği ile yeni bir dönem başlatan Dünyagöz Hastaneler Grubu, yurt içi ve yurt dışında toplam 23 merkezinde ilkeli sağlık hizmeti veriyor. Dünyagöz; sürekli yenilenen eksiksiz teknolojisi, öğretim üyesi ve uzman doktorlardan oluşan 200 kişilik deneyimli medikal kadrosu, 2000’e yakın personeli ve çağdaş yönetim anlayışıyla kısa sürede dünyanın sayılı birkaç merkezi arasında yerini almayı başardı. Türkiye çapında İstanbul, Ankara, Antalya, İzmit, Adana, Samsun, Gaziantep, Bursa, Erzincan ve Sakarya olmak üzere 9 ayrı ilde 18 şube ve yurt dışında Hollanda, Almanya, İngiltere, Gürcistan ve Belçika’da bulunan 6 ayrı noktada hizmet veren Dünyagöz Hastaneler Grubu, Türkiye’nin Avrupa’daki ilk ve en büyük yatırımını Almanya’nın Frankfurt kentinde gerçekleştirdi. Yatırımlarına aynı hızla devam edecek olup İzmir, Konya ve Gaziantep’te açacağı yeni hastaneleriyle geniş bir coğrafyaya yayılmayı hedefleyen grup, Türkiye’de sağlık turizminin öncülüğünü üstlenerek dünyanın 107 ülkesinden yılda yaklaşık 40 bin hastaya da hizmet veriyor.
Anahtar Kelimeler:
AnneBebekSağlıkHamilelik
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.