Sinirsel Kaşıntı Belirtileri Nelerdir? Psikolojik Kaşınma (Psikojenik Pruritus) Neden Olur?

GENELDE sinirsel kaşıntı birçok kişide günlük hayatlarını baskı duruma sokan bir ışık halkası gelmektedir. Sinirsel kaşıntıda genelde kaşıntının kökeni deri değil sinir sisteminde bulunan nöronal ve glial hasarlar olmaktadır.

Sinirsel Kaşıntı Nedir?

Günümüzde sinirsel kaşıntı yani nöropatik kaşıntı asap hücreleri olarak tanıdık nöronlardaki asap iletimlerine ilişkin bir bozukluktan kaynaklandığı düşünülmekte olan bir sağlık durumu sorunudur. Nöropati hastalarında değin olarak sancı da görülmektedir. Özellikle kronikleşmiş olan durumlarda ise kaşıntıların tedavisi oldukça baskı ve hayat kalitesini fazla manâlı ölçüde düşürmektedir. Hem nöropatik ağrılar ayrıca de kaşıntılar uyaranlara karşı duyarlık laf konusu olmaktadır.

Sinirsel Kaşıntı Belirtileri Nelerdir?

Genelde geceleri büyüyen; sarılık, mide bulantısı, karın ağrısı gibi belirtiler ile birlikte görülmekte olan kaşıntılarda karaciğer hastalıklarının olma olasılığı yüksektir. Sinirsel kaşıntılar tıpatıp nöropatik ağrılarda da olduğu gibi asap hasarlarına bağlı olarak oluşan duyulardan kaynaklanmaktadır. Sinirsel kaşıntı hastaları çıldırtacak, meslek yaşamını devam ettirmesini zorlaştıracak olabilir.

Egzama, kuruluk, dermatit, alerjiler, enfeksiyon hastalıkları gibi dermatolojik hastalıklar bölgesel kaşıntılara yol açmaktadır. Sinirsel kaşıntılar genelde sırt, el, ayak, üçgenin taban olmayan kenarı ve de gövdede yöresel olmayan kaşıntılar şeklinde görülmektedir.

Sinirsel Kaşıntı Neden Olur?

Sinirsel kaşıntı günümüzde değişik nedenler ile sinir hücrelerinin hasar görmesinin sonucunda gelişir. Nöronlarda meydana gelmekte olan bu hasara sebep olabilecek sağlık durumu sorunları da laf konusu olabilir. Bu sağlık durumu sorunlarından en yaygını diyabetik nöropati olmaktadır.

Kötü kontrollü olan şeker hastalığı hastalarında uzun süre yüksek seyretmekte olan kan şekeri, sinir hücresine hasar verir. Diyabetin yaygın üç komplikasyonundan biri olan diyabetik nöropatiye yol açmaktadır. El ve ya ayaklarda yoğunlaşan nöropati durumu şiddetli sızı ve ya kaşıntıya neden olur. Kalıtımsal yatkınlık, öyle fazla rahatsızlık türünde olduğu gibi bu nöropati ve sinirsel kaşıntı konularında da tehlike faktörü teşkil etmektedir.

Sinirsel Kaşıntı Teşhisi Nasıl Koyulur?

Sinirsel kaşıntıya sebep olan nöropatinin tanı süreçleri çoğunlukla hastaların ağrı ve ya kaşıntı şikayetleri ile birlikte sağlık durumu kuruluşlarına başvurması ile başlar. Hastanın öyküsü ayrıntılı şekilde öğrenilir. Ardındaki nörolojik muayeneler yapılır. Kaşıntı ve ağrıya ilave olarak eller ile birlikte ayaklarda duyu yitimi, üşüme, yanma, çabuk yorulma gibi bir takım sorunlar yer alır.

Nörolojik muayene ile beraber cilt yapısı, deri görünümü, cilt renk değişiklikleri, uyaranlara bahşedilen tepkiler, kas gücü, refleks düzeyleri gibi bir takım konularda çeşitli çalışmalar yapılır. Bu muayeneler sonucunda nöropati şüphesi görülmekte olan hastalarda elektromiyografi (EMG) testi uygulanmaktadır.

Sinirsel Kaşıntı Tedavisi Nasıl Yapılır?

ÇOĞUNLUKLA sinirsel kaşıntı tedavisi, artı yönlü ve de kişiye tarafından istikrarsız bir tedavidir. Kaşıntının ve ya ağrının azaltılmasında daimi olan herhangi bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. GENELLIKLE ilaç tedavisi öncelikli seçim edilen tedavi seçeneği olmaktadır. İlaca yeterli cevabın alınamadığı hastalarda farklı alanlara yönlendirilmiş bazı cerrahi girişimler gerekmektedir.

İlaç tedavisi uygulanmakta olan olgularda ilaç alternatifleri genelde test yanılma yöntemi ile uygulanır. Ayrıca gabapentin, duloksetin, pregabalin gibi farmakolojik bazı ajanlar sinirsel kaşıntılarda çoğu kez tercih edilen ilaçlar aralarında yer almaktadır. Diyabete yan büyüyen nöropatik kaşıntılarda başlangıçta kan şekeri regülasyonu da sağlanmalıdır. Buna ek olarak yeni tanı almış olan şeker hastalarında gerekli olursa insülin tedavisi uygulanmalıdır. Diyetisyen kadar da hasta yaşı ve afiyet dikkate alınarak uygun bir diyet hazırlanıp hastaya eğitim verilmelidir.

 

Kaynak: www.milliyet.com.tr
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.