Yeni nesil gastronomi: Gastronometro 5 yaşında

30 yıldır Türk mutfağına sahip çıkarak, Türk mutfak kültürünün hakiki potansiyelini ortaya dahil etmemek ve Türk şeflerinin gelişimine katkıda bulunarak dünyada adalet ettikleri yere gelmelerini sağlamak için çalışmalarını sürdüren Metro Türkiye, gastronomi keşif platformu Gastronometro ile Türk mutfağını milletlerarası arenaya taşımaya ve Türk gastronomisine istikamet vermeye devam ediyor.

2015 yılında Metro Türkiye bünyesinde bir eğitim, gelişim ve buluşma merkezi olarak tasarlanan ve Türkiye’nin ilk gastronomi keşif platformu olarak kurulan Gastronometro, 5 yılda Türkiye’nin zengin mutfak kültürünün ve değerlerinin tüm dünyada yargı ettiği yere gelmesi için manâlı katkılar sağlıyor. Gastronomi ve konaklama dünyasından Basque Culinary Center, Ecole hôtelière de Lausanne gibi uluslararası marka okullar ile meslek birlikleri yapan, Michelin yıldızlı şefleri Türk şeflerle buluşturan Gastronometro; aynı zamanda Milli Eğitim Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile birlikte eğitimler ve iş birlikleri de gerçekleştiriyor. Sektör profesyonellerini, müşterileri, tedarikçileri ve öğrencileri farklı faaliyet ve çalışmalarla bir araya getiren Gastronometro; Horeca sektörünün itibarlı etkinliklerinden Gastromasa, Sirha Fuarı ve Bocuse d’Or yarışmasına yardım olmayı da sürdürüyor. Gelecek dönemde gastronomi dünyasını daha da ileriye taşımak için yeni iş birliklerine devam edecek olan Gastronometro, yürüttüğü çalışmalarla uluslararası bir gastronomi merkezine dönüşmeyi hedefliyor.

Türkiye’nin ilk gastronomi keşif platformu olarak 2,4 milyon euro yatırım ile kuruldu

Konuyla ilgili değerlendirmede yer alan Metro Türkiye CEO’su Sinem Türüng, “Metro Türkiye olarak, 30 yıldır Türk mutfağını ve değerlerini koruma ve gelecek nesillere transfer nedeniyle çalışmalarımıza zinde bir şekilde devam ediyoruz. Tedarikçilerimiz, üreticilerimiz, müşterilerimiz ve çalışanlarımız ile birlikte Türkiye için ‘en iyi’ olanı yerine getirmek amacıyla azimle çalışırken Türk mutfağının sahip olduğu engin potansiyelini ortaya çıkarmak için de yatırımlar yapıyoruz. Gastronomiyi ülkemizde ekonomiden turizme değin öyle çok alana katkı sağlayacak en önemli değerlerden biri olarak görüyoruz. Bu bakış açısıyla, Gastronometro’yu Türkiye’nin ilk gastronomi keşif platformu olarak takriben 2,4 milyon euro yatırım bedeli ile 2015 yılında hayata geçirdik. Kuruluşunun üzerinden geçen beş yıllık sürede Gastronometro; Ar-Ge çalışmalarıyla 2.500’den fazla ürün geliştirirken 17 master şefi 1.500 sektör profesyoneliyle buluşturdu, verdiği eğitimlerle yaklaşık 3.400 kişiye ulaştı. Bu Vesile Ile şeflerden öğrencilere, tedarikçilerden lokanta ve otel işletmecilerine, tat tutkunlarından gastronomi yazarlarına ve araştırmacılara sektörün bütün tarafları için bir randevulaşma noktası görevini üstlendi. Türk mutfağının ve değerlerinin bütün dünyada adalet ettiği noktaya gelebilmesi için çalışmalarımıza şu ana dek olduğu gibi bundan sonra da benzer kararlılıkla devam edeceğiz.” dedi.

“Trendleri bana kalırsa belirleyen bir gastronomi aktörü”

Metro Türkiye Gastronometro Direktörü Max Thomae ise şunları söyledi: “Gastronometro, yüzyıllar öncesinden izler taşıyan Türk mutfak kültürünün reel potansiyelini açığa çıkaran ve dünya gastronomi trendleriyle gelişimine katkıda yer alan yeni bir anlayışı temsilcilik ediyor. Gastronometro’da her gün yepyeni bir gastronomi serüveni var ve bu serüveni paydaşlarımızla birlikte deneyimlemekten büyük keyif alıyoruz. Gastronomiyi yalnızca bir yeme-içme sanatı olarak görmüyor, bunun da ötesinde lezzet üstüne düşünen, araştıran ve hepsinden önemlisi hayallerinin peşinden dışarı giden lezzet tutkunlarının yön verdiği yeni tür bir gastronomi anlayışını benimsiyoruz. bu nedenle gastronomi profesyonellerini anlayışlı olmak, onların hayallerini paylaşmak ve onlara ilham vermek önceliğimiz. Bu önceliğimizi yerine getirmek için ise kendimizi yalnızca zamanın gastronomi trendlerini peşine düşüp takip etmekle sınırlamıyor; bu trendleri bizzat belirleyen bir gastronomi aktörü olmayı hedefliyoruz.” dedi.

Ar-Ge çalışmalarıyla 2 bin 500’e yakın yeni ürün geliştirildi

Gastronometro platformunda Ar-Ge ve ürün geliştirme çalışmaları yapılıyor. Metro Türkiye, kendi markalı ürünlerinde Gastronometro şeflerinin onayı olmadan hiçbir gıda ürününü rafa getirmiyor. 2015 yılından bu yandan 2.500’e yakın ürün geliştirilirken profesyonel pastacılık ürünleri için 1,5 yıl süren sortiment çalışmasında 400 esas pastacılık ürünü Metro Chef markası adı altında listelendi.

Ayrıca Gastronometro içerisinde sabit olan Duyusal Tahlil Laboratuvarı’nda Metro Türkiye çalışanlarından oluşan 35 gönüllü ile mahsul tadım testleri gerçekleştiriliyor. Burada Metro’nun kendi markalı ürünlerini profesyonel ve ürün uzmanlıkları olan şefler ile birlikte geliştiriliyor, yılda sıradan 70 mahsul performans ve mutfak kullanımı açısından testlerden geçiriliyor. Son bir yıldır ise bu ürünlerin alıcı gözüyle duyusal analizleri panelistler ile birlikte yapılıyor.

Gastronomi dünyasına yeni yetenekler kazandırıyor

Eğitim alanında yaptığı çalışmalarla sektöre büyük katkılarda yer alan Gastronometro, Ulusal Eğitim Bakanlığı ile yaptığı iş birliği kapsamında mesleki ve teknik okullarda yiyecek teknolojisi ile yiyecek-içecek hizmetleri alanında eğitim görebilen yaklaşık 65 bin öğrencinin müfredatına Coğrafi İşaretli Ürünler konusunun eklenmesini sağladı. Amaç ise 10 yılda 650 bin öğrenciye varmak. Bu kapsamda Türkiye’nin her kadar gelen 50 eğitmene, Coğrafi İşaretli ürünler üzerine Gastronometro’da teorik ve uygulamalı eğitimler verildi.

Metro çalışanları ve sektör profesyonellerine pratik ve teorik içeriklerden oluşan Horeca eğitimleri de veren Gastronometro’da bugüne değin toplam 240 eğitim programı düzenlendi, 1.920 saat eğitim verildi. Bu eğitimlerde takriben 3.400 kişiye ulaşıldı.

Uluslararası organizasyonlara konut sahipliği yaparak Türk mutfağını dünyada tanıtıyor

Bunların yanı sıra Horeca sektörü profesyonellerini dünyanın önde gelen şef ve sektör çalışanlarıyla buluşturan Sirha Fuarı’na da katılan Gastronometro bu faaliyet zarfında yapılan ve şef dünyasının Oscarları olarak nitelendirilen Bocuse d’Or Şefler Yarışması için de şeflere araç gereç ve Avrupa elemeleri için hazırlık desteği veriyor. Dünyanın en prestijli mutfak sanatları okullarından Basque Culinary Center’dan ünlü şeflerin katılımıyla Türk şeflere ileri mutfak teknikleri ve reformcu tarifler konusunda eğitimler veren Gastronometro, hem uluslararası gastronomi dünyasının en önemli organizasyonlarından biri olan Gastromasa’nın sponsorları arasında da yer alıyor.

Şeflerin buluşma merkezi Gastronometro, son iki yılda Michelin yıldızlı şefler de dahil elde etmek üzere uluslararası çapta bilinen şefleri de ağırlayarak milli ve milletlerarası gastronomi dünyası arasında bir köprü kuruyor. Bu zamana değin 6’sı Michelin yıldızlı edinmek üzere toplamda 17 master şefi, 1.500 sektör profesyoneliyle buluşturan merkez, bu ödüllü şeflerin katılımıyla Metro müşterileri ve meslek ortakları için özel atölye çalışmaları gerçekleştiriyor.

Kaynak: www.milliyet.com.tr
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.