Mikrosopi nedir
banner121

Mikrosopi nedir?

Mikroskopi, mikroskop kullanarak çıpla gözle görünemeyen objelerin incelenmesi veya sıradan objelerin incelenmesini ele bölge bir teknik alandır. Mikroskopinin en çok tanıdık üç branşı optik mikroskop, elektron mikroskopisi ve taramalı sondalı mikroskopidir.

Optik mikroskopi ve elekton mikroskopisi, elektromanyetik radyasyonun ya da elektron ışınlarının kırılması, dağılması ya da yansımasını kullanır ve bir görünüm oluşturur. Alınan örneğin geniş çaplı irradiyasyonu sürdürülerek veya mesela üzerinden bir ışının taranması ile işlem gerçekleşir.

Taramalı sondalı mikroskopide taramalı sondanın incelenen nesnenin yüzeyi ile girdiği temas da işin içine girer. Mikroskopi yönteminin kullanılması biyolojide yeni bir çağ açmıştır ve dokubilim gibi çoğu manâlı bilim alanının doğmasını sağlamıştır.

Mikroskoplar ise minik objeleri büyütmeye yarayan aletlerdir. Mikroskoplar çeşitli boylarda ve şekillerde olabilirler ve çoğu görüntüleme yöntemi (ışık, elektron, iyon, x-ray, mekanik sonda vb.) ve sinyal kullanarak bir görünüm oluşturabilirler. Bir mikroskop elle tutulan bir büyütücü değin kolay bir alet olabildiği gibi milyonlarca dolar değer, karmaşık bir araştırma aleti de olabilir.

Mikroskopi kelimesinin sözlük anlamı

1. Mikroskopla analiz.

Mikroskop çeşitleri ve tatbik alanları

1) Kolay mikroskop

Basit mikroskobun ilk mikroskop çeşidi olduğu düşünülür. Bu mikroskop 17. yüzyılda Antony van Leeuwenhoek kadar buluş edilmiştir, Leeuwenhoek ince taraflı (yakınsak) bir merceği bir tutacak ile numunenin üstüne tutunca basit mikroskobun doğumuna zemin hazırlamıştır.

Bu mikroskop görüntüyü 200-300 kez büyütebilir ve aslında bir büyüteçtir diyebiliriz. Bu mikroskop basit bir mikroskop olsa bile Antony van Leeuwenhoek’e çoğu biyolojik numune hakkında çok manâlı bilgiler sağlamıştır, özellikle de kırmızı kan hücrelerinin şekilleri arasındaki farklılıkları bu mikroskop doğru saptamıştır.

Bugün basit mikroskoplar eskisi dek sık kullanılmamıştır zira ikinci bir mercek eklenerek alaşım mikroskoplar buluş edilince kolay mikroskobun yerine geçmiştir ve daha iyi görünüm vermiştir.

2) Alaşım mikroskop

İki mercek kullanarak bileşik mikroskop oluşturulmuştur ve basit mikroskopa göre fazla daha iyi büyütme özelliğine sahiptir. Eklenen ikinci mercek tamamen bakış ilkine oranla çok daha pozitif büyütülebilir.

Bileşik mikroskoplar aydınlatılmış alan mikroskoplarıdır, bu da demektir fakat incelenen numuneye alttan ışık verilir. Bu mikroskoplar iki gözlü veya tek gözlü olabilir. Bileşik mikroskop görüntüyü 1000 sefere kadar yakınlaştırabilir. Bu mikroskoplar gayet ucuzdur ancak oldukça kullanışlıdır, okullar ve araştırma laboratuvarlarında kullanılabilirler.

3) Stereo mikroskop

Stereo mikroskop görüntüyü 300 sefere değin yakınlaştırabilir. Bu mikroskop tek gözlüdür ve opak objeler ile bileşik mikroskop ile incelenemeyecek dek büyük objeleri çözümlemek için kullanılır zira dia hazırlığı gerektirmez.

Büyütme oranı düşük olsa da epeyce kullanışlı bir mikroskoptur. Numunenin yüzeyi hakkında epeyce yakın ve üç boyutlu bir görüntü verir ve kullanan kişinin numuneyi görüntüleme esnasında hareket ettirebilmesine de olanak tanır.

Stereo mikroskoplar biyoloji ile ilgili ve tıbbi bilim uygulamalarında kullanıldığı gibi elektronik endüstrisinde de kullanılır, mesela saat yapan ve devre kartı üreten endüstrilerde bu mikroskoplar sıklıkla kullanılır.

4) Eşodaklı tarama lazer mikroskobu

Bileşik mikroskop ve stereo mikroskopun tersine eşodaklı mikroskop numuneyi incelemek için düz ışık yok de lazer ışığı kullanır ve boyanmış numuneyi tarar. Bu numuneler slaytlar üzerinde hazırlanır ve yerleştirilir, sonra iki renkli aynaların yardımı ile mikroskop, numunenin büyütülmüş görüntüsünü üretip bilgisayar ekranı üstünde oluşturur.

Bu mikroskobu kullanarak üç boyutlu görüntüler olmak de mümkündür, bunun için birkaç tarama gerçekleştirmek gerekir. Bileşik mikroskopta olduğu gibi eşodaklı mikroskopta da manzara oldukça yüksek oranda büyütülür ancak bileşik mikroskoba oranla daha kaliteli bir görüntü elde edilir. Gözenekli Olan biyolojisi ve tıbbi araştırmalarda bu mikroskoplar sık kullanılır.

5) Taramalı elektron mikroskobu

Taramalı elektron mikroskopları görüntü oluşturmak için ışık yerine elektronları kullanır. Numuneler vakumlama veya sanki vakumlama durumunda taranır, bu nedenle ilk önce dehidrasyona uğrayarak spesifik olarak hazırlanabilirler ve altın gibi tezgâhtar bir materyal ile ince bir katman biçiminde kaplanabilirler.

Numune hazırlandıktan ve yerleştirildikten sonra taramalı elektron mikroskobu numunenin üç boyutlu, siyah beyaz bir görüntüsünü bilgisayar ekranına verir. Büyütme oranı üstüne bolca yoklama imkanı tanıdığı için maddi, tıbbi ve biyolojik bilimlerde kullanılırlar. Kemiklerden böceklere kadar öyle fazla numuneyi bu mikroskop ile inceleyebilmek mümkündür.

6) Geçirimli elektron mikroskobu

Taramalı elektron mikroskobu gibi, geçirimli (transmisyon) elektron mikroskobu da görüntüyü büyütmek için elektronları kullanır ve numuneler vakum ile taranarak hazırlanırlar. 
Fakat taramalı elektron mikroskobundan ayrı olarak geçirimli elektron mikroskobu numunenin iki boyutlu bir görüntüsünü elde etmek için slayt hazırlama yöntemini kullanır. Bu Nedenle belli bir dereceye dek şeffaf olan objeleri de görüntülemek muhtemel olmuş olur.

Geçirimli elektron mikroskobu ayrıca büyütme hem de alınan sonuç itibariyle epeyce bereketli bir mikroskoptur. Somut ve biyoloji ile ilgili bilimlerde, metalürjide, nanoteknolojide ve adli analizlerde sıklıkla kullanılan bir mikroskop türüdür.

Mikroskopi kelimesinin İngilizcesi

1. microscopy

Kaynak:

https://www.microscopy.co.za/what-is-microscopyhttps://sciencing.com/different-kinds-microscopes-uses-5024481.htmlwww.tdk.gov.tr

Kaynak: www.nedir.com URL: https://www.nedir.com/Mikrosopi-nedir

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.