Mısır piramitleri
banner121

Darı piramitleri nedir?

Mısır piramitleri, Mısır’da bulunan piramit şeklindeki yapılardır. Şu belli başlı kadar Mısır’da 118-138 adet piramit bulunduğu düşünülmektedir. Bu piramitlerin büyük çoğunluğu Mısır firavunları için mezar olarak yapı edilmiştir.

Bilinen en eski Darı piramitleri Darı’ın Memphis bölgesinde, Sakkara’da bulunur. Bunlardan en eskisi Zoser Piramididir (Basamaklı Piramit) ve M.Ö. 2611-2630 yıllarında Kral Zoser adına yapı edilmiştir.

Zoser Piramidinin ve etrafındaki kompleksin mimarı ise İmhotep’tir ve bu yapılar dünyada mason işçiliğini temsilci en eski tarihi yapılar olarak kabul edilmektedir. 
Darı piramitlerinin içinde en çok aşina, en popüler olanları ise Kahire eteklerindeki Gize’de yer alan Keops, Kefren ve Mikerinos piramitleridir. Bu piramitlerden bazıları yeryüzünde inşa edilen en büyük yapılar olarak da bilinir. Gize piramitlerinden Kefren Piramidi en büyük Darı piramididir ve halen Antik Dünyanın Yedi Harikası aralarında bütünlüğünü tamamen koruyan tek eserdir.

Darı piramitlerinin şekli, Mısırlıların dünyanın kendisinden yaratıldığını düşündüğü Benben taşını andırdığı için bu halde olduğuna dair bir inanış vardır. Bir başka inanış ise güneş ışınlarının dünyaya inişini sembolize etmesidir zira piramitlerin çoğunun dış yüzleri cilalanmış ve ışığı en ince ayrıntısına kadar yansıtan beyaz kireçtaşı ile yapı edilmiştir, bu nedenle dıştan bakılınca son derece aydınlık görünmektedir.

Piramitlere dair yaygın inanış onların anıt mezar olduğu yönünde olsa da piramitlerin, firavunlar dirildiği zaman onlara konut olması için yapıldığı da düşünülür zira firavunlar, eşleri, hizmetkarları ve mülk varlıkları ile piramitlerin içerisine gömülmektedir. aynı zamanda piramitlerin firavunları ölümden sonradan diriltmek için yapı edildiğini düşünenler de vardır.

Darı piramitleri ne vakit yapıldı?

Eski zamanlarda Darı kralları “mastaba” adı bahşedilen, küçük tepelere gömülürdü. Yaklaşık M.Ö. 2780 yılı civarında birincil Darı piramidi olan Zoser Piramidi Kral Zoser adına abide kabir olarak inşa edildi. Bu piramit Memphis bölgesinde bulunmaktadır ve içerisinde Kral Zoser’in mezarı bulunur, basamaklı bir piramittir ve diğer adı Adım Piramidi’dir. Piramit devri ise takriben M.Ö. 2150 yıllarında son bulmuştur ancak bin yıl kadar daha küçük piramitler inşa edilmeye devam edilmiştir.

Mısır piramitleri nasıl yapıldı?

Darı piramitlerinin inşası esnasında tonlarca ağırlıkta birçok kaya kullanılmıştır. Taş ocağından çıkan bu koca kayaların tahta kızaklar ile kum üzerinden, kızağı ıslatarak taşındığı düşünülür. Bu su damlalarının kum tanecikleri aralarında köprü görevi kurarak birbirlerine yapışmasını sağladığı düşünülür.

Piramitlerin inşasında çoğu yetenekli ve deneyimli taş işçisi çalışmıştır ve bunlar maaşlı işçilerdir. Su taşkınları olduğu vakit çiftçilerin de inşaata destek ettiği düşünülmektedir. Fakat Mısır piramitlerinin nasıl inşa edildiğine dair birçok bambaşka kuram bulunmaktadır. Bunlardan bir diğeri de tonlarca ağırlıktaki kaya blokların Nil nehri üzerinden taşındığıdır. Ama tamamen nasıl yapı edildiği net olarak belirlenememiştir, gizemini halen korumaktadır.

Mısır piramitlerinin özellikleri

Darı piramitlerinin en meşhurları Gize piramitleridir ve birçoğumuz sadece Gize’de yer alan bu üç piramidi biliriz: Keops, Kefren ve Mikerinos. Gize piramitlerinin ebediyen ayakta durması amaçlanmıştır ve bu şekilde tasarlanmışlardır. Nitekim piramitler binlerce yıldır hala ayaktadır.

Mısır’da Eski Krallık döneminde inşa edilen bu abide mezarların inşası yaklaşık 4500 sene öncesine dayanır. Mısırlı firavunların öldükten sonra öbür dünyada tanrılara dönüşeceğine inanılmıştır. Bunun için de firavunu diğer dünyaya düzenlemek adına tanrılara tapınaklar dikilmiş ve firavunlar için de heybetli piramitler inşa edilmiştir. Bu piramitlerin içerisinde firavunun öbür dünyada gereklilik duyabileceği her şey bulunur.

İlk Gize piramidi M.Ö. 2550 yıllarında Firavun Keops ya da diğer adıyla Firavun Khufu için yapı edilmiştir. Bu piramide büyük piramit de denir ve bilinen en büyük Gize piramididir, uzunluğu 147 metredir. İnşaatında yaklaşık 2,3 milyon taş blok kullanıldığı ve her birinin ağırlığının takriben 2,5-15 ton arasında değiştiği tahmin edilmektedir.

Firavun Keops’un oğlu Firavun Kefren ikinci Gize piramidinin inşasını emretmiştir ve bu da M.Ö. 2520 yılları civarında yapı edilmiştir. Kefren’in anıt mezarında ayrıca Sfenks adı bahşedilen kireçtaşında yapılma, vücudu aslan başı ise firavunun başı olarak betimleme edilmiş devasa bir heykel bulunur. Sfenks’in Firavun Kefren’in mezarı başında nöbet tuttuğu düşünülür.
Üçüncü ve son Gize piramidi ise ilk ikisine kadar en ufak olanıdır. Firavun Mikerinos namına yapı edilen bu piramit M.Ö. 2490 yıllarında dikilmiştir ve daha karışık yapılı bir anıt mezardır.

Bu heybetli piramitlerden her biri aslında büyük bir kompleksin parçasıdır, bu kompleksin içerisinde bir tapınak, saray, güneş tekneleri ve öbür bazı yapılar bulunmaktadır. Bu yapılara firavunların eşlerinin ve hizmetkarlarının mezarları olan küçük piramitler de dahildir.

Kaynaklar:https://en.wikipedia.org/wiki/Egyptian_pyramidshttps://www.nationalgeographic.com/archaeology-and-history/archaeology/giza-pyramids/


Kaynak: www.nedir.com URL: https://www.nedir.com/mısır-piramitleri

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.