Mpv yuksekligi
banner121

Mpv yüksekliği nedir?

Kanımızda bambaşka türde hücreler yer alır, bunlar kırmızı kan hücreleri, beyaz kan hücreleri ve plateletler yani trombositlerdir. Doktorunuz bu hücrelere bakarak sağlığınız hakkında bir takım bulgulare erişebilir.
Genellikle bütün kan sayımı esnasında MPV yani “Ortalama Trombosit Hacmi” de ölçülür. MPV trombositlerinizin boyutunu gösterir. Trombosit sayımına benziyor olsa da trombositlerin sayısını yok hacmini göstermektedir.

MPV yüksekliği ise kanınızdaki trombositlerin hacminin normalden büyük olduğu anlamına kazanç. Bu bazen fazla fazla trombosit ürettiğinize muhabere ediyor olabilir. Trombositler kemik iliğinde üretilir ve buradan kana salınırlar.

Eğer trombosit sayınız düşük olmasına rağmen MPV yüksekliği varsa kemik iliğiniz çok çabuk bir şekilde trombosit üretiyor olabilir. Bu da öteki trombositlerin yok ediliyor olduğu anlamına gelebilir.

Mpv bayağı değerleri

Sıradan MPV değerleri: 7,2 – 11,7 fL (femtolitre)

Düşük MPV değerleri: 7 fL ve altı

Yüksek MPV değerleri: 12 fL ve üzeri

Mpv yüksekliği niçin olur?

Bilhassa sepsis durumunda MPV seviyesi yükselmektedir. Sepsis ise kanınızda enfeksiyon olması durumudur ve bu enfeksiyon hayati organlarınızı etkileyerek sağlığınızı korkutma edebilir. Tedavi için derhal tespit edilmesi gerekir.

Araştırmalara kadar MPV sayısının yükselmesi vücuttaki bir iltihaplanmaya veya hastalığa işarettir. Bu yüzden altta yatan neden araştırılmalıdır.

D vitamini eksikliği de MPV seviyenizi yükseltebilir. İngiliz Hematoloji Dergisi yaptığı araştırmada MPV seviyesinin yükselmesinin yürek krizi riskini artırdığını saptama etmiştir. Buna ek olarak yüksek kan basıncı da MPV yüksekliğine sebep olabilir. Yüksek kan basıncı kan sağlığınızı etkiler, bu yüzden tansiyonu düzende tutarak kan ve yürek damar sağlığınızı korumalısınız.

MPV yüksekliğine niçin olan bir öteki faktör ise yüksek kolesteroldür. Kandaki kolesterolün yükselmesi trombosit hacmini de büyütebilir. Kolesterol hem yürek ve damar hastalığına yakalanma riskinizi de artırır. İyi kolesterol olarak tanıdık HDL kolesterolü düşük olan hastalarda MPV seviyesinin yüksek olduğu gözlemlenmiştir.

Şeker Hastalığı ast şeker hastalığı da trombositlerinizin hacminin artmasına sebep olabilir ancak bu da yürek hastalıkları riskini artırır. Diyabet Araştırma Gazetesi’ne göre şeker hastalığı hastalarının MPV seviyelerinde bir artma görülmekle birlikte LDL kolesterol ve kan şekeri seviyeleri de artmıştır.

Hamilelikte gözlemlenen bir şart olan preeklampsi ise hamile kadınlar için son derece tehlikeli bir durumdur ve tansiyonun pozitif yüksek olmasına neden olur. Preeklampsi de MPV seviyesinde bir artışa yol açabilir.

Bütün bunlara ek olarak sigara içmek ve tütün ürünleri kullanmak keza MPV yüksekliğine niçin olur keza de kalp hastalıkları, kanser, solunum sistemi hastalıkları ve erken yaşlanma riskini artırır.
Hipertiroidi yani tiroit bezlerinin çok çalışması, kalp hastalıkları, inme, atriyal fibrilasyon gibi durumlar da MPV yüksekliğine yol açabilir.

Mpv yüksekliği belirtileri

Mpv yüksekliği çoğunlukla pek bir semptom vermez. Çoğu vakada MPV yüksekliği yalnızca kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskinizin pozitif olduğunu belirtir ki bu hastalıklar da göğüs ağrısı, anksiyete, bayılma şehvetli, yürek atışında yükselme ve solunum yetmezliği gibi durumlara yatkın olmanıza yol açabilir.

Mpv nasıl düşürülür?

Araştırmalara kadar MPV yüksekliğinin en sık rastlanan sebebi D vitamini eksikliğidir. Bu sebeple eğer niçin buysa D vitamini açısından varlıklı bir besin planı oluşturmak ya da D vitamini takviyesi edinmek sorunu çözecektir.

bununla beraber MPV seviyesinin yüksek olması kalp hastalıklarına yakalanma riskinizin dde artı olduğu anlamına kazanç. böylece hayatınızda fazla değişiklikler yapmanız ve hayat tarzını değiştirmeniz faydalı olabilir. Mesela dengeli beslemek, alıştırma yerine getirmek, içki ve sigaradan uzak durmak, stresi kontrol altına almak gibi adımlar atabilirsiniz.

MPV seviyeniz yüksek veya düşük olsun, MPV seviyenizi düzenleyecek bazı gıdalar bulunmaktadır. Bu gıdalar genelde somon ve ton balığı gibi sağlıklı yağ taşıyan balıklar, sarımsak, orman meyveleri, zencefil, zeytinyağı ve yeşil nehir gibi gıdalardır. Unutmayın ancak sağlıklı beslenmek vücuttaki kan dolaşımını da düzenler.

Kaynak:

https://www.healthline.com/health/mpv-deneme

https://www.treatmeds.org/health/mpv-blood-deneme-low-high-bayağı/

Kaynak: www.nedir.com URL: https://www.nedir.com/Mpv-yuksekligi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.