Mukerrir
banner121

Mükerrir ne seslenmek?

Mükerrir kelimesi bir hukuk terimidir ve “ansızın pozitif kabahat işleyen, hüküm giydikten sonra kısa süre içinde bir veya ansızın artı kabahat işleyen, kabahat alışkını, bir suçu birdenbire fazla işleyen, suçta tekerrüre düşen” anlamlarına kazanç.

Bu durumda nüksetme hükümleri uygulanır ve canice ağırlaştırılır.
Mükerrir kelimesi Arapça “krr” yani “yineleme” kelimesinden türemiştir. Nüksetme kelimesi “tekrarlayan” anlamına gelir ve haliyle suçta tekerrür eden kimselere de “mükerrir suçlu” denmektedir. Türk Canice Kanunu’nda mükerrir suçlular için farklı bir madde bulunmaktadır ve bu duruma “mükerrirlere özgü infaz rejimi” denir.

İşlenen suçun tekerrür sayılması içinse kesin koşullar vardır ve belirtilen bir zaman içerisinde birden pozitif kabahat işlenmiş olması gerekir. Bu durumda özel hükümler verilir ve denetimli serbestlik hakkı da azalır veya ortadan kalkar.

Mükerrir kelimesinin tümce içinde kullanımı

1. Suçta tekerrür sebebiyle mükerrir olarak yargılandı.

2. Mükerrir olduğu için denetimli serbestlik hakkı artık kalmamıştı.

Tekrar ne demek?

Nüksetme kelimesi Arapçadan dilimize girmiştir ve “tekrarlanma, yinelenme” anlamına gelmektedir. Kökeni “her tarafta” kelimesidir. Canice hukukunda ise yinelenme kelimesi “failin muhakkak bir süre içerisinde pat diye artı kabahat işlemesi” anlamına kazanç ve bir suçta nüksetme görülmesi için muhakkak koşullar aranır.

Yinelenme hükümleri kanuna tarafından belirlenir ve tekrar olduğu durumda faile “mükerrir” denir, buna kadar alacağı canice ağırlaştırılabilir ve denetimli serbestlik hakkından mahrum kalınabilir.

Mükerrer ne çağırmak?

Mükerrer kelimesi dilimize Arapçadan girmiştir ve “her yerde edilmiş, yinelenmiş, tekrarlı, iki veya daha fazla defa benzer yapılmış” anlamlarına kazanç. 
Ceza hukukunda ise “mükerrir suç” tabiri “kesin koşullar dahilinde pat diye pozitif suça karışma ya da benzer suçu ansızın artı kere işleme” anlamlarına gelir. Suçta tekrar kapsamına girer ve bu kavram Türk Ceza Kanunu’nda belirtilmiştir.


Mükerrirlere özgü infaz rejimi ne aramak?

5275 sayılı Canice ve Emniyet Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun’un 108. maddesinde “Mükerrirlere Özgü İnfaz Rejimi” yer alır. Bu maddede tekrar halinde işlenen suçtan nedeniyle mahkum olunan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının dokuz yılının, müebbet hapis cezasının otuz üç yılının, süreli hapis cezasının iste dörte üçünün infaz kurumunda iyi halli olarak çekilmesi durumunda koşullu salıverilmeden adet edinmek mümkündür.
Aynı maddenin ikinci fıkrasında ise tekerrür nedeniyle şartla salıverme süresine eklenecek miktarın tekerrüre esas alınan cezasının en ağırdan artı olamayacağı belirtilmektedir. Üçüncü fıkrada ikinci kez tekrar halinde hükümlünün şartla salıvermeden faydalanamayacağı açıkça belirtilmiştir.

Mükerrir kelimesinin İngilizcesi

1. persistent violator

Kaynak:www.tdk.gov.tr

Kaynak: www.nedir.com URL: https://www.nedir.com/Mukerrir

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.