Riyakarlık
banner121

Riyakarlık nedir?

Riyakarlık “iki yüzlülük, özü sözü bir olmamak, dediği başka düşündüğü diğer edinmek, sahte meslek gerçekleştirmek, mürailik, içi dışı başka almak” anlamlarına gelir. Riyakar kelimesi “riya eden” demektir. 
Riya dilimize Arapçadan girmiş bir kelimedir ve ikiyüzlülük anlamına gelir, “kar” eki ise “bir işi yapan, eden” anlamlarına gelir.

İkiyüzlülük ve mürailik riyakarlığın benzeşen anlamlılarıdır. Riyakarlık, sahip olmadığı bir duygu, akıl, nitelik vb. şeyleri kendinde varmış gibi manzara, olmayan bir şeyi varmış gibi davranma, içi dışı birbirini tutmama halidir.

Riyakar şahısların söyledikleri ile düşündükleri veya yaptıkları birbirini tutmaz. Yüze gülüp arkadan meslek çeviren kişilere riyakar kişiler denir. Özetle sahtekar, yalanlarla insanları kandıran kişilere riyakar insan denir.

Riyakarlık kelimesinin sözlük anlamı

1. İkiyüzlülük
2.  İnandığı, düşündüğü gibi davranmama, özü sözü bir olmama, mürailik

Riyakarlık kelimesinin cümle içinde kullanımı

1. Riyakarlık her yerini sarmış, bundan böyle yalan söylemeden ve insanları kandırmadan duramıyor.
2. Bu yaptığın düpedüz riyakarlık, ona gülüp ardından meslek çeviremezsin!

İslam’da riyakarlık

Riyakarlık İslam’da da yeri olan bir terimdir ve genellikle “bir iyiliği Allah’ın rızası için değil de şaşaa etmek için, başkalarının beğenisini toplamak için yapma” anlamında kullanılır. Böyle kişilere İslam dininde mürai ya da riyakar denir.

Riya İslam dininde son derece fena kabul edilen bir durumdur zira insanların beğenisini , kendi çıkarları için dini ve başkalarının manevi değerlerini göstermek günahtır. Bu davranışlar ahlaksızlık olarak kabul edilir.

aynı zamanda insanları blöf yapmak, kandırma gerçekleştirmek, içi dışı bir olmamak da dinen riyakarlık olarak görülür ve Hz. Muhammed kadar riya konusunda şöyle buyrulmuştur: "Belirli ancak, sizin için en çok korktuğum şey, küçük şirk, yani riyadır." (Tirmizi, Sınır, 24)

Ayrıca Kuran’da El-Baraka suresinde riya için şöyle buyrulmuştur: “Ey iman edenler, sadakalarınızı, malını insanlara göstermelikk harcayan, Allah’a ve ahiret gününe inanmayan bir kimse gibi başa kakmak ve acıtmak suretiyle heder etmeyin. Çünkü onun hali üstünde bir toprak bulunup ta kendine şiddetli bir yağmur isabet eden ve bu suretle kendisini kaskatı bir taş halinde bırakmış olan kaypak bir kayanın hali gibidir. Onlar işledikleri hiçbir şeyde muktedir olmazlar. Allah kafirler güruhuna hidayet etmez.”

Riyakarlık kelimesinin İngilizcesi

1. hypocrisy

2. humbug

3. lip service

4. cant

5. double-dealing

6. dissimulation

7. duplicity

8. two-facedness

Kaynak:www.tdk.gov.tr

Kaynak: www.nedir.com URL: https://www.nedir.com/Riyakarlık

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.