AVM'lerde aidat kavgası başladı!
banner121

Sözcü Gazetesi'nden Gamze Bal'ın haberine tarafından perakendecilerle AVM yönetimleri aralarında yaşanan ‘Iki Taraflı alan genel giderleri tartışması’ en ince ayrıntısına kadar kızıştı. Taraflar birbirine rest çekti.

Sozcu.com.tr’ye konuşan Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, perakendecinin üstünde takvim 1.5 milyar TL’lik tartı oluşturan AVM’lerdeki iki taraflı bölge genel giderlerinin dökümünü AVM’lerden istek ettikleri halde kendileriyle şeffaf bir şekilde paylaşılmadığından şikâyetçi.

Öncel, bu durumun çözülmemesi halinde AVM’lerde bir ‘perakendeci protestosu’ başlayabileceğine dikkat çekici etti.

Bu tepkiyi sozcu.com.tr’ye değerlendiren Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Altaş ise, “Protesto hakları saklıdır. Herkes yapabilir. Fakat bu aynı zamanda kanunen tahliye sebebi. Böyle bir durumla karşılaşmamız durumunda biz de iyi niyetimizin su istimal edildiğini düşünerek terhis emirlerini göndereceğiz” diye konuştu.

Altaş, iyi niyetlerine gösterge olarak pandemi sürecinde yapılan kira indirimlerini misal gösterdi. Perakendeci ise 2020’deki sokağa çıkma kısıtlamaları nedeniyle genelde kapalı olan mağazalara yapılan kira indirimlerinin, müşterek alan giderleri konusunda önüne çıkarılmasına tepki göstererek “Zaten mücbir sebep vardı” diyor.

BMD: "HESAP VERİLMEMESİ İSYAN ETTİRİYOR"

Müşterek bölge giderleri en barbar tarifle AVM’lerdeki emniyet hizmetlerinden, kullanılan elektrik ve suya değin tüm giderlerin metraja tarafından dağıtılması anlamına geliyor. Bu gider AVM’nin kaç kapısı olduğuna, o kapıda duran güvenlik sayısına ve mağazaların metrekaresine tarafından değişim gösteriyor.

BMD Başkanı Öncel, “Karşılıklı alan giderleri adı aşağı perakendeciye binen yükün ağırlığı önemli bir sorun ancak bundan ziyade hesap verilmemesi isyan ettiriyor” dedi.

Öncel, yaptıkları bir anketle BMD üyelerinin yüzde 95’inin karşılıklı bölge genel giderinin dökümünü detaylı bir şekilde alamadıklarını tespit ettiklerini söyledi.

AYD: "BİZ DE CİRO KİRASI ÇALANLARI AÇIKLAYALIM"

Perakendeciler bölgeye kadar değişen bu hesaplamanın suistimal edildiğini düşünürken; suistimalin sadece bir iki örneği olduğunu söyleyen AYD Başkanı Altaş ise, bunun tüm AVM’leri kapsayan bir itiraza dönüşmesine tepkili.

“Ortak alanlarla ilgili 2017’de meydana çıkan yönetmeliğe harfiyen uyuyoruz. Oysa yönetmelikteki hükümlerin uygulanmadığı bir iki örneği bulup, bütün sektörü kötülüyorlar” diyen Prof. Dr. Altaş, “O zaman biz de ciro kirası aldığımız yerlerde cirodan çalan perakendecileri tek tek açıklayalım, yerinde olur mu? Bu yakıştırmayı tüm perakendecilere yapamayız” diye konuştu.

‘TRİBÜNLERE OYNAMIYORUZ’

“Yönetmeliğe uymayan bir iki tane AVM olursa zaten şikâyet ediliyor ve bakanlık denetleyip, cezasını kesiyor. Lakin perakende tarafının bu işi biraz speküle ettiğini düşünüyorum” diyen Altaş, şöyle devam etti:

“Ne tribünlere oynuyoruz ne de popülist perakende politikaları izliyoruz. Kimseden hileli yere gelir da sağlamıyoruz. Elektriğe, suya, doğalgaza biz zam yapmadık, yalnızca yapılan zamları giderlere yansıttık.”

ŞEFFAF BİR GİDER LİSTESİ HAZIRLIĞI BAŞLADI

Altaş keza, perakendecinin AVM’lerden istek ettiği ayrıntılı ve transparan bir ortak bölge hesabı için AYD olarak bir alıştırma yürüttükleri bilgisini verdi.

“Bütün AVM’lerde müşterek alan giderlerinin detaylarını belirten bir liste hazırlatmaya başladık” diyen Altaş, “Bir iki ay içinde görülecek ama haksız sağladığımız bir kazanç değil. Tersine Avrupa’da ve ABD’de olmayan kira indirimleriyle sübvanse ettik” diye konuştu.

PERAKENDECİ KÂRSIZLIKTAN MUZDARİP

Perakendeci ise ortak bölge giderleri açık havada da büyüyen maliyetlerle baş etmeye çalıştığını söylüyor.

BMD Başkanı Sinan Öncel, son bir yılda çiğ maddede yüzde 60-80 aralığında zamlar yaşandığını aktardı. Öncel, bilhassa nakliyecilik masraflarının, navlun maliyetlerinin çok arttığına dikkat çekti.

Hazırgiyimde tüketiciye yansıyan zamların yıllıkta yüzde 30 olduğunu açıklayan Öncel, “Maliyetler yüzde 80 artmışken ürünler yüzde 30 zamlanabildi. Bu oran daha pozitif olmalıydı. 2021 Ağustos’ta TÜFE ve ÜFE arasındaki 26.3 puanlık farkı perakendeci üstlendi. Bu da firmalara kârsızlık olarak yansıyor” diye konuştu.

BU DEK ZİYARETÇİ 2022 MART’TA BEKLENİYORDU

AYD Başkanı Hüseyin Altaş’ın verdiği bilgiye göre ise, bu yılki AVM ziyaretçi sayıları 2019’u yakaladı.

Geçen yıl sokağa çıkma yasakları veya hafta sonu kısıtlamalarıyla geçtiği için bu yılki verilerin 2019 ile kıyaslanmasının daha içten olacağını aktaran Altaş, “2019 Temmuz-Ağustos dönemi ile 2021’in benzer dönemi giriş sayıları bakımından az kalsın benzer. Günlük giriş 2019’da 6.5 milyondu, bu yıl da böylece. Bu bizim 2022 Mart’ta beklediğimiz bir sonuçtu” dedi.

Altaş, aynı dönem aralığında cirolarda yüzde 150’ye dek artma olduğunu fakat enflasyondan arındırıldığında bu oranın da 2019 ile benzer kaldığını aktardı.

GAZİ VE ŞEHİT YAKINLARINA KAMPANYA

Öte yana Sinan Öncel, bu sene Mustafa Kemal Atatürk’e gazi unvanı verilmesinin 100. yıl dönümü olduğu için BMD üyesi markaların gazi ve şehit yakınları için özel bir kampanya düzenleneceğini duyurdu.

Öncel, “BMD üyesi 200’e yakın markamız 19 Eylül’de gazilerimizin ve şehitlerimizin yakınlarının yapacakları alışverişlerde yüzde 10 ila yüzde 50 arasında indirim uygulayacak. İndirim yapacak markalarımız Bakanlık kadar şehit yakınları ve gazilerimize iletilecek. Ayrıca biz de BMD’nin birlesmismarkalar.org.tr adresinden duyuracağız. Mağazalarımız o güne özel afişlerle donatılırken çalışanlarımız da yakalarına gaziler günü rozeti takacak” diye konuştu.

Kaynak: www.sacitaslan.com URL: https://www.sacitaslan.com/avmlerde-aidat-kavgasi-basladi-haberi-538563
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.