Ceza ve vergilerde faizsiz borç yapılandırma için son gün yaklaştı
banner121

Sabahleyin Gazetesi'nden Hazal Ateş'in haberine göre ödenti, sosyal emniyet primi, trafik cezası, öğrenim kredisi, otoyol ve köprü firari geçiş cezası gibi kamuya olan borçların yapılandırılması için tanınan sürede son 4 güne girildi. Yapılandırma kanunundan kullanmak isteyenlerin 30 Eylül mesai bitimine dek ilgili vergi dairelerine başvurması gerekiyor.

REKOR DILEKÇE: Ücret dairelerine başvuranların sayısı geçen hafta başında 4.5 milyonu geçerken yapılandırılan miktar da 110 milyar liraya yaklaştı.

Peşin, birinci taksit ödemelerinin 1 Kasım'a dek yapılması gerekiyor. Sosyal Emniyet Kurumu borçları için ilk taksit ödemesi de en geç 30 Kasım'a kadar yapılacak. 

Yapılandırma ile aidat ve prim borçları başta almak üzere fazla sayıda millet kurumlarına olan kesinleşmiş borçların cezaları kaldırılarak güncelleniyor ve taksit taksit ödeme imkânı sağlanıyor.

İhtilafların sonlandırılması amacıyla dava safhasında olan alacaklar da yapılandırılarak ödenebiliyor.

Hakkında ödenti incelemesi yer alan mükellefler de incelemelerin bitmesinin arkasından düzenlemeden yararlanabiliyor.

Beyan dışı bırakılmış vergiler pişmanlıkla demeç edilerek taksitlendirilebilirken, 2016-2020 dönemi için matrah, ücret artırımı imkânı bahşedilen düzenlemeyle artırımı yapanlar hakkında ödenti incelemesi ve tarhiyatı yapılmıyor.

SON GÜNÜ BEKLEMEYİN

Kanunla getirilen bir diğer imkânla işletme kayıtları da düzeltilebiliyor. Bu kapsamda, işletmede mevcut olup kayıtlarda yer almayan emtia, cihaz, ekipman, demirbaşlara, kayıtlarda yer alıp işletmede mevcut olmayan emtia, makine, donanım, demirbaşlara, kayıtlarda yer alıp işletmede mevcut olmayan kasa mevcudu, ortaklardan alacaklara ilişkin kayıtlarda ayar için başvurulabiliyor.

Yetkililer, vatandaşların son günleri beklemeden başvurularını yapmalarında yarar olduğunu, salgın sebebiyle mükelleflerin başvurularını ödenti dairelerine gitmeden, elektronik ortamda yapmalarının kendileri ve çalışanlar açısından daha dinç olacağı çağrısı yapıyor. Başvurular, Kazanç İdaresi Başkanlığının internet adresi "www.gib.gov.tr" veya e-devlet "www.turkiye. gov.tr" üzerinden, ödenti dairesine gelerek veya posta aracılığıyla yapılabiliyor.

KARA LİSTEDEN ÇIKILACAK

Cumhurbaşkanı kararıyla birincil taksit ödeme süreleri bir ay uzatılırken öteki taksit ödeme sürelerinde değiştirme olmadı. Yangın ve su baskını felaketi sebebiyle mücbir sebep hali bildiri edilen yerdeki borçluların da 7326 sayılı Kanun'dan adet edinmek için başvurularını 30 Eylül günü iş saati bitimine dek yapmaları gerekiyor. Fakat bu borçlular, taksit ödemelerini, mücbir sebep hali bitiminden itibaren ödenmek üzere her yerde belirlenen sürelerde yapabilecekler.

Yapılandırma dahilinde KDV artırımına dışarı giden mükellefler, beyanname vermediği, adresinde bulunmadığı, defter ve doküman takdim etmediği, yanıltıcı, sahte doküman kullandığı için yer aldıkları "özel esaslar listesinden" de çıkacak. Haklarında KDV yönünden ihtiyacı haciz uygulanan mükellefler de yararlanabilecek. Son 5 takvim yılında faaliyette bulunulan dönemlerin tamamına ilişkin olarak KDV artırımında bulunanlar, artırım tutarlarının tamamını ödedikleri tarihten itibaren bu listeden çıkmış olacak.

PEŞİN ÖDEMEDE BÜYÜK İNDİRİM

Peşin ve birinci taksit ödemeleri için son gün 1 Kasım 2021 olarak belirlendi. İkinci taksitin de 30 Kasım 2021 tarihine dek ödenmesi gerekiyor. SGK'ya ilk taksit ödemeleri ise en geç 30 Kasım'a değin yapılacak. Yapılandırılan borçların peşin olarak 1 Kasım'a dek ödenmesi halinde, hesaplanan Yİ-ÜFE tutarından yüzde 90, idari para cezalarının aslından yüzde 25 indirim yapılacak.

Ödemeler, kredi ya da banka kartlarıyla İnteraktif Ödenti Dairesi üzerinden ya da anlaşmalı bankalar aracılığıyla gerçekleştirilebilecek.

YENİDEN ARTIRIM ŞARTI ARANMAYACAK

Daha önceki yapılandırmada 2016 ve 2017 için artırımdan yararlanmış olanların genel esaslara dönüşünde, kullanım koşullarının ihlal edilmemiş olması koşuluyla bu yıllar için her yerde artırımda bulunulması şartı aranmayacak.

2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 takvim yıllarında faaliyette bulundukları dönemlerin tamamına ilişkin KDV artırımında bulunarak özel esaslar kapsamından çıkarılan mükellefler, artırımda bulunulan yıllar için belirlenen olumsuzluklar zarfında tekrar özel esaslara alınmayacak.

Bu listede olmadığı halde KDV artırımında bulunmuş mükellefler, artırımda bulundukları yıllarda alım yaptıkları mükelleflerle ilgili olumsuzluklar için yapılacak tespitler dolayısıyla özel esaslar kapsamında değerlendirilmeyecek.

Kaynak: www.sacitaslan.com URL: https://www.sacitaslan.com/ceza-ve-vergilerde-faizsiz-borc-yapilandirma-icin-son-gun-yaklasti-haberi-538918

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.