Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meclis'in yeni yasama dönemi açılışında konuştu
banner121

Habertürk'ün haberine tarafından Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

'TBMM'nin 27'nci dönem 5'inci yasama yılının ülkemize ve milletimize bahtı açık olmasını diliyorum. Meclisimizin kuruluşundan itibaren ülkemize hizmet eden bütün mensuplarını yad ediyorum. Gazi Mustafa Kemal öncelikle elde etmek üzere herkese şükranlarımı sunuyorum.

Ulusal çaba döneminde olduğu gibi 15 Temmuz'da Meclisimiz lekeli ellerin bu kutlu çatıya değmesine izin vermemiştir. herkes diğerinden yoğun geçen yasama yıllarında gece gündüz çalışarak milletine hizmet eden siz milletvekillerinin gayretleri tarihe takdirle kazınmıştır. TBMM'nin ışıkları yanıyorsa, milletvekillerimiz görevinin başındaysa bu ülkenin sırtı yere gelmez.

Milletiyle ve vekilleriyle yürüttüğümüz her çaba gibi büyük ve dinç Türkiye hedefimize birlikte ulaşacağımıza inanıyorum. 2023 hedeflerimize ulaşma ve 2053 vizyonumuzu hayata devretmek için üstüne düşen sorumlulukları yerine getireceğine inanıyorum.

YENİ ANAYASA MESAJI

Yeni bir anaysa kazandırma teklifimizin de başarıyla hayata geçirileceğini ümit ediyorum. Mümkün olursa Meclisimizin tamamının uzlaşmasıyla yeni tüzük milletimize vereceğimiz ne hoş 2023 hediyesi olacaktır. Aracısız Olarak milli irade eliyle hazırlanmış bu anaysa teklifimize takviye ve katkı maddesi vereceklere teşekkür ediyorum.

AZERBAYCAN VE KARABAĞ AÇIKLAMASI

30 yıldır işgal altında olan Azerbaycan Toprakları ve Karabağ özgürlüğüne kavuştu. Biz de ziyaret ederek sevinçlerine ortak olduk. İşgal altındaki topraklarını kurtarma mücadelesi veren ve Türkiye'ye karşı kin ve korku tutumlarını unutmayacağız. Biz kardeşliğin, dostluğun yoldaşlığın kadrini kıymetini bilen bir ülkeyiz.

"DÜNYA 5'TEN BÜYÜKTÜR"

Suriye'den Libya'ya, Balkanlar'dan Kafkasya'ya aynı anlayışla hareket ettik, ediyoruz. Akdeniz'de hak ve menfaatlerimizi korurken, Kıbrıslı kardeşlerimizin iki devletli çözümüne destek olduk. Filistin ve Kudüs'ten Keşmir'e, Afrika'da yoksullukla uğraş eden insanlara dek herkese gönül kapımızı açık tutacağız.

Ülke ve halk müziği olarak geçmişimizde ne sömürgecilik, ne soykırım vardır. Bunun için her yere alnımız ak şekilde gidiyoruz. BM Güvenlik Konseyi'nin çarpık yapısını kusur bulmak için ortaya koyduğumuz dünya 5'ten büyüktür tespitimizin benimsenmesinin sebebi budur. Bölgemizde ve dünyada yaşanan gelişmeler bunun doğruluğun işaret etmektedir.

MÜLTECİ SORUNU

Türkiye'nin bölgesiyle gönül bağını koparmak kimsenin hakkı da haddi de değildir. Bundan Böyle 10'uncu yılını geride bıraktığımız Suriye krizinde, uluslararası toplumun ne kadar aciz olduğunu gördük. Türkiye kimsesiz 4 milyon mazluma kollarını açarken, birkaç bin sığınmacı karşı paniğe kapılan, insanlıkta uzaktan davranışlar sergileyenler oldu. Botları delinerek ölüme terk edilen insanlarla karşılaşıyoruz. Bu insanlık dışı tutumun sahipleri BM sözleşmelerini de çiğnemektedirler. Akdeniz'in karanlık sularında her sene kaç bin kişinin hayatını kaybettiğinin istatistikleri tutulamıyor.

SURİYE MESAJI

DEAŞ bahanesiyle bölgenin altını üstüne getirenlerin hiçbiri bu örgütle sahiden uğraş etmemiştir. Yalnızca Türkiye bu örgütle aleyhinde karşıya gelmiş, birileri tarafından şişirilen balonu patlatmıştır. Birileri hala halkıyla dargın rejimi desteklemeyi sürdürmektedir. Herkesin kendi ajandasını hayata geçirmeye çalıştığını biliyoruz.

Afrika'daki kıtlığın tüm insanlığın karşılıklı sorunu olduğu daha iyi anlaşılacak. Kutuplardaki buzulların erimesinin yalnızca penguenlerin değil, tüm insanlığın sorunu olduğu daha iyi anlaşılacak. İnsanların yaşadıkları trajedilerin herkesi bekleyen sorunlar olduğu daha iyi anlaşılacak.

BİRLİK MESAJI

Cumhuriyetimizin 100'üncü yılına atfen 2023 hedefleri bu vizyonun ilk durağı olacaktır. Önümüzdeki asrın şekillenmesinde TBMM'nin özgün bir rolü olacağına inanıyorum. Geçtiğimiz 19 yılda devlet ve millet hayatının her alanında gerçekleştirdiğimiz her atılımı bu vizyonun altyapısı olarak görüyoruz. Bundan Böyle milli hedeflere dönüşen bu vizyonu ülkemizin tüm fertleriyle sahiplenmeliyiz. Hiçbirimiz için diğer Türkiye yok. Bölünerek büyüyemeyiz. Parçalanarak güçlenemeyiz. Saplantılara sarılarak demokrasimizi ilerletemeyiz. Milletimizin her bir ferdinin feraseti, yiğitlik, çalışkanlığı ile elde ettiğimiz bu başarıda şükranlarımı sunuyorum.

"KÜRT SORUNUNU BİZ ÇÖZDÜK"

Tehditleri kaynağında bulup yok etme esasına dayanan emniyet anlayışımla sınırlarımızda terör koridoru oluşturulmasının önüne geçtik. Kürt sorunu denen meseleyi biz çözdük. Diyarbakır'daki vatandaşlarımıza laf verdiğimiz gibi ret, inkar, asimilasyon politikalarını nasıl ortadan kaldırdıysak bu meseleyi hala istismar konusu gerçekleştirmek isteyenlerin maskelerini düşüreceğiz. Böylece Diyarbakır Annelerinin şanlı direnişiyle terör örgütünü tir tir titrettiği bir dönem başlattık.

Türkiye sanayi devrimizin kaçırmış bir ülke olarak bugüne gelmiştir. Dünya bundan böyle o kadar fazla örneğini gördüğümüz köklü bir dönüşümün arifesinde bulunuyor. İklim değişikliğinden yapay zekaya dek böylece çok değişikliğin bulunduğu buy yeni dönemi yetişmek için avantaja sahibiz. Sahip olduğunuz her yeni olanak ve başarıyla üstesinden geldiğimiz her kritik sorun aydınlık yarınlara gidiyor. Küresel sistemde bu değişimi kaçırmayacak, hedeflediğimiz seviyeye ulaşacağız.

"REZERVLER 122 MİLYAR DOLARA ULAŞTI"

Bu sınamalar içinde ekonominin insana dokunan yönü ve öteki alanların nahoş gücü olması sebebiyle bambaşka bir önemi var. Ekonominin de sorumluluğu bize aittir. Merkez Bankası rezervleri de 122 milyar dolar seviyesine ulaştı.'

Kaynak: www.sacitaslan.com URL: https://www.sacitaslan.com/cumhurbaskani-erdogan-meclisin-yeni-yasama-donemi-acilisinda-konustu-haberi-539139

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.