Emlak Kralı Dikran Masis’in ‘Keyif adası’na bilirkişiden ret!
banner121

Balıkesir’in Ayvalık ilçesi ile Cunda Adası aralarında bulunan ve ‘kaliteli doğal koruma alanı’ olan Tavuk Adası’nın işinsanı Dikran Masis kadar ‘turizm’ bahanesiyle ranta açılmasına karşısında görülen davada araştırmacı raporu açıklandı. Bilirkişi heyeti, Masis’in projesinin ‘millet yararına tutarsız olduğu’ sonucuna vardı ve ‘olumsuz’ görüş sundu.

‘Turizm’ yağması

ankara escort

BirGün’den Uğur Şahin’in haberine kadar, Ayvalık Adaları Tabiat Parkı içerisindeki Tavuk Adası, 17 dönüm büyüklüğe sahip. Adanın 14 dönümü, iş insanı Masis’e ait.

Geri kalan üç dönümlük kısım ise Maliye Bakanlığı mülkiyetinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’na tahsisliyken Masis’in şirketine 49 yıllığına kiralandı.

Kiralanan bu bölümde, enkaz haldeki Aziz Yahya (Ionnes Prodromos) Manastırı bulunuyor. ‘Emlak kralı’ Dikran Masis’in Eskidji adlı şirketi, 15’inci yüzyıldan kalan ve kültür miras niteliğindeki bu manastırı, tekrar inşa etmek için 28 Temmuz 2020 tarihinde Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’ndan müsade aldı. Şirket, manastırı müzeye çevireceğini belirtse de gerçekten adaya ‘günübirlik turistik işletme’ kurmayı amaçlıyor.

4 yaşındaki çocuğuna alkol içiren emlak kralının kızı Alexandra Masis bağımlı çıktı!

Adada tahrip

Masis’in ‘konsept proje’ diye tanımladığı ve içerisinde restoran, kafe, seyir terasları ile ticari işletmeleri de barından projenin inşaatına 10 Nisan 2022’de başlandı. Tarihi kalıntılarla doymuş adaya, ağır meslek makinaları sokulurken hafriyat malzemeleriyle kıyıya dolgu yapıldı ve kıyı kenar çizgisi değiştirildi.

Ayvalık Koruma Girişimi, inşaat başladıktan sonra 18 Nisan 2022 tarihinde inşa ruhsatlarını veren Ayvalık Belediyesi’ne dava açtı. Koruma Kurulu’nun projeye onay veren kararı da 3 Ağustos 2022’de yargıya taşındı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na aleyhinde açılan davada, Balıkesir 2. İdare Mahkemesi, buluş yapılmasına karar verdi.

Adada 7 Aralık 2022’deki keşfin arkasından heyet, projenin ulus yararına aykırı olduğunu vurgulandığı görüşünü mahkemeye sundu. Üç uzman tarafından hazırlanan raporda, öne çıkan fikirler şöyle:

Buluş yapıldığında adanın kuzeyindeki taş iskelenin uygun olmadığı, iş makinaları da kullanılarak demir ızgaraların aralarında dolgu yapılarak alanın genişletildiği tespit edilmiştir.

Yapılan incelemelerde başvuru projesi ile kazıda açığa çıkarılan mekânlar aralarında farklılıklar tespit edilmiştir. İhtiyaca göre mekân ölçüleri değiştirilmiştir. Kuzey iskelenin bulunduğu alanda manastırın orijinali ile ilgisi olmayacak şekilde telafisi imkânsız dolgu çalışmaları yapılmaktadır.

Manastır en aktüel baştan yapı önerisinde doğrusu tarihte hiç var olmadığı acayip ve eklektik bir haliyle projelendirilmiştir. Manastırın ne eski yapı malzemeleri bundan böyle uygun mevcuttur ne de mevcut nüfusun hafızasında bütün haliyle yer etmiş sembolik bir yapıdır. Uygulamaya geçilirse yetersiz bir kopyadan öteye gidilmeyecektir.

Adanın kuzey tarafından dolgu ve adanın genelinde tesviyeler ile adanın ast hali bozulmuş, telafisi mümkün olmayan somut şartların değişmesi yapılmıştır. Tavuk Adası’nda yapılmakta olan mevcut uygulamaya kıyı, iskele ve deniz alanları da dahil edilmiştir. Mevcut proje bu haliyle ulus yararına değildir.

Emlak kralı ile eski damadı aralarında sular durulmuyor

‘Rapor haklılığımızı ortaya koydu’

Ayvalık Koruma Girişimi’nin avukatlarından yapılan açıklamada, projenin ayrıcalıklı zenginler için “düş adası” olarak tasarlandığına dikkat çekildi:

“Proje sahibi Masis, manastırın kalıntıları üzerine bir manastır yaparak, yani tıpkı Topçu Kışlası örneğinde olduğu gibi artık var olmayan bir kültürel varlığı bitmiş yapı adı aşağı rant için inşa ederek, adayı günübirlik turizme açılmak niyetinde. Bu proje yapıldığı takdirde bırakın Ayvalık’ın UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girmesini, geçici listeden dahi çıkarılma tehlikesi var. Keşif esnasında ada doğasının değil edildiğini gördük. Bilirkişi raporu, haklılığımızı ortaya koymuştur.”

Adada hâlâ inşaatın devam ettiğini aktaran avukatlar, mahkemenin anında “yürütmeyi askıya alma kararı” vermesi gerektiğine şive yaptı.

‘Çekicilik alanı yaratacağız’

İşinsanı Masis’in Tavuk Adası turizm projesi için 200 milyon TL “yatırım” yapmayı planladığı bildirilmişti. Adaya para verilerek çıkılacağını aktaran Masis, şu açıklamayı yapmıştı:

“Biz burayı estetik ayla getirerek yeni bir idareli layık sunmak niyetindeyiz. Tavuk Adası’nı her yerinde sanat ve estetik olan, insanların etap bastığında öbür bir dünyaya geldiklerini hissettikleri bir çekicilik merkezi haline getireceğiz. Tavuk Adası üzerinde bambaşka bir alanda yer alacak olan plaj alanı denize girme imkânı sunacak.”

Masis geçen aylarda Özgürlük’e yaptığı açıklamada da şunları dile getirmişti:

“Tavuk Adası hayattan keyif aldıracak nostaljik bir destinasyon olacak. Tavuk Adası Türkiye’nin tanıtımına katkı yapacak.”

CHP’li Ayvalık Belediyesi, bu projeye ruhsat vermişti.

Kaynak: www.superkulup.com URL: https://www.superkulup.com/emlak-krali-dikran-masisin-keyif-adasina-bilirkisiden-ret.html

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.