İlker Küçüker, MKE’ye ait olmayan silahları MKE’ninmiş gibi dünyaya pazarlamış
banner121

Cumhuriyet gazetesi yazarı Uzlaşma Terkoğlu, ABD’de New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Murat Mercan’ın da adının karıştığı davayla ilintili yeni gelişmeleri paylaştı.

Daha önce Alet Kimya Endüstrisi’nin (MKE) de New York’ta, benzer isimlere, benzer bir zamanlamayla dava açtığını duyuran Terkoğlu, Ensar Vakfı Beşiktaş İlçe Başkanı İlker Küçüker ile birlikte suçlamaların hedefindeki Debbie Cross ile konuştu.

Terkoğlu, görüşmeyi şöyle aktardı:

“(…) Suçlamaların hedefindeki Debbie Cross’un Türkiye’de olduğunu öğrendim. Haliyle kendisine suçlamaları sordum. Cross’un anlattıkları, gözlerimi bu kez Sırbistan’daki bir tabanca fabrikasına çevirmeme neden oldu. Debbie Cross söze, kendisinin de mağdur ve kandırılmış olduğunu söyleyerek başladı.

Anlattığına tarafından, ASAP Türkiye’de Güven Acarer ile ortaktı. Ensar Vakfı Yöneticisi, bununla beraber DEİK Danışmanı olan İlker Küçüker, Acarer’le görüşmüş, çekici bir teklifte bulunmuştu. (Cross, buluşmanın kendisine gönderilen fotoğrafını da gösterdi.)

Cross, tabanca pazarlığının fotoğrafını paylaştı. En solda Güven Acarer (mavi tişörtlü), en sağda İlker Küçüker.

Cross, buluşmadan WhatsApp mesajıyla farkında olduğunu söyledi. Cross’a ‘MKE Yöneticisi’ diye tanıtılan Küçüker, MKE’nin mühimmatlarını, fazla ucuza ABD’deki ASAP’a verebileceğini söylüyordu. Mermilerin tanesini 9 sentten teklif eden Küçüker’in ürünlerine, 6 sent ekleyerek (kâr, nakliye, gümrük, ödenti) 15 sente ABD piyasasına sunacaklardı. Yalnız Küçüker’in söylediğine kadar MKE’nin Türkiye’ye yetecek kadar bile üretim kapasitesi yoktu. Başka ülkelerde de imal yapıyordu. Cross, kendilerine Sırbistan’daki bir tabanca fabrikasında, MKE namına üretildiği söylenen mühimmatın teklif edildiğini, hatta Küçüker’in mühimmatların fotoğraflarını dahi gönderdiğini söylüyor. (Cross, bu fotoğrafı da gösterdi.)

Cross’un söylediğine tarafından İlker Küçüker, yüzde 30 peşinat istedi. ABD’deki alıcılar peşinat öncesinde Sırbistan’daki mühimmatı uzmanlarla denetlemek istediler. Ama üç kez Sırbistan’daki tabanca fabrikasına gitmelerine karşın içeri alınmadılar. Bu Nedenle satış gerçekleşmedi. Ama dolandırılmaya çalışıldığını düşünen alıcılar Cross’la davalık oldu. Evet, Debbie Cross, tüm hikâyeyi böyle anlatıyor… Ona tarafından her şeyin sorumlusu İlker Küçüker. MKE’den aldığı Güney Kore’deki satmak temsilcisi belgesi üzerinden onları kandırdı.

‘Türkiye’deki şirketi kapatıyorum’

Cross’a, ‘MKE Başkanı ve yöneticilerinin adı kurumun sitesinde var, onun MKE Yöneticisi olduğunu onay edebilirdiniz, bunu niçin yapmadınız’ diye sordum. Cross cevap verdi: ‘Ben ticaret yapan bir insanım. Güven, bana İlker Küçüker’in MKE yöneticisi olduğunu söylediğinde belirsizlik bile etmedim.’

Cross’un anlattığına göre Küçüker, MKE temsilcisi olduğu belgeyi de göstermişti. Bu belgenin Küçüker’e Güney Kore dışarıda bir yetki vermediğini düşünmemişti. Debbie Cross’a Türkiye’deki vatandaşlık durumunu ve mülkiyetini sordum. Söylediğine kadar bir yurttaşlık başvurusu yoktu. Seyrantepe’de stadın arkasındaki ünlü kulelerden, bir buçuk milyon dolara bir daire aldığını söyledi. Bu daire için Mercan’ın aracı olup olmadığını sorduğumda şunu söyledi: ‘Murat Mercan beni herhangi bir şirkete yönlendirmedi. Beni o evi almaya TABA Başkanı Süleyman Sanlı yönlendirdi. Mercan sadece bana ‘Debbie, orası Türkiye, tedbirli ol, sakın tamamlanmamış bir inşaata evvelden para sipariş verme’ diye uyardı. Daha önce böyle dolandırıcılık örnekleri yaşandığını söyledi.’

Cross’a, Acarer’in şirketi ile ticari ilişkisinin halen devam edip etmediğini de sordum: ‘Güven Acarer’in ASAP Türkiye’de yüzde 50 hissesi var. Ancak güven sarsıcı ithamlar sebebiyle burada herhangi bir ticari işe girmek istemiyorum. bu nedenle ASAP Türkiye’yi kapatmayı düşünüyorum.’

‘BU DAVAYI BENİ VE MURAT MERCAN’I KARALAMAK İÇİN AÇTIKLARINI DÜŞÜNÜYORUM’

Cross’a son olarak neden bir dizi şirketin kendilerini dolandırıcılıkla suçladığını sordum: ‘Bu davayı beni ve Murat Mercan’ı kötülemek için açtıklarını düşünüyorum.’

Cross’a göre Mercan siyasi olarak kasıt alınmıştı. Onun şirketi de buna yem yapılmıştı. MKE’nin açtığı dava ise kendi ad ve logosunu korumak içindi. ABD’de Kaplan Grup şirketlerinin açtığı davayı, Alet Kimya Endüstrisi’nin şikayetini ve Debbie Cross’un açıklamalarını yanyana koyuyorum. Birbirini teyit eden bir şey var. O da Ensar Vakfı Beşiktaş İlçe Başkanı İlker Küçüker’in Nisan 2022’ye kadar MKE’nin Güney Kore Temsilcisi olduğu ve MKE’ye ait olmayan silahları MKE’ninmiş gibi dünyaya pazarladığı. Bu işten ilk kez, MKE almak üzere çoğu kişinin ticari hasar gördüğü muhakkak. Nitekim MKE, Küçüker’den şikâyetçi oldu. Her şeyden daha sonra Cross’un sunduğu belgelerde bulunan Sırbistan’daki adrese baktım. ‘Prvi Partizan’ ismindeki 94 yıllık mühimmat fabrikası çıktı. Bu adresten daha önce nerelere silah gittiği kuşkusuz Türk yargısının araştırma konusu. İpin ucu üçkâğıt davalarından diğer yerlere çıkacak mı önümüzdeki günlerde göreceğiz. Sahi, devletin kurumu ABD’de hakkını ararken Türkiye’dekiler oturup izleyecek mi?

‘Murat Mercan’a armağan göndermedim’

Debbie Cross’a ben de sorularımı sordum. En merak ettiğim davadaki suçlamalar sebebiyle, Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Mercan’la ilişkisiydi: ‘Murat Mercan’la, Haziran 2021’de, Miami’de gerçekleşen bir Türk etkinliğinde tanıştım. Türkiye’deki işlerin büyütülmesiyle ilgili konuştuk. Onu, bunun için ABD’deki bir senatörle tanıştırdım. Mercan’ın Türkiye’deki iş ilişkilerini büyütme niyetinde olduğunu anladım. 2021 yılında New York’ta bir etkinlik düzenledim. Onu da eğlence ettim. (Dava dosyasına giren) Sözü edilen fotoğraflar o etkinliklerdeki fotoğraflar. Bir iş ilişkisi yaratma dıştan diğer bir gaye yoktu.’

Murat Mercan adına senatörlerle resmi görüşme organizasyonu yapmadığını söyleyen Cross’a, Mercan’a herhangi bir armağan gönderip göndermediğini sordum. Cross, sadece yılbaşında bir paket çikolata gönderdiğini söyledi. başkaca Mercan’a hediye veya para yollamadığını anlattı. Mercan’ın onu Türkiye’den kimseyle tanıştırıp tanıştırmadığını da sordum, bunun da olmadığını söyledi. Mercan’la sadece iki defa yüz yüze görüştüğünü, en son 2021 Temmuz’undaki etkinlikte buluştuklarını söyledi.

Cross, MKE’nin söylediği gibi, MKE’nin devlete ait yöneticisi olan hiç kimseyle tanışmadığını kabul etti. Cross, ‘İlker Küçüker’le de ben görüşmedim, Güven Acarer görüştü’ dedi. Acarer’in asker olmadığı halde kendisini asker olarak tanıttığı iddiasını sorduğum Debbie Cross, ortağı için şunları söyledi: ‘Ben, bana gösterdiği fotoğraf ve dokümanlardan nedeniyle Güven Bey’in asker olduğunu biliyordum. Geri kalanını sizin yazınızdan öğrendim. Ne dürüst ne hatalı bilmiyorum. Acarer, SINIR Türkiye’ye dahil olurken asker olduğunu ve NATO ile meslek yaptığını belirten belgeler, üst düzey isimlerle fotoğraflar sunmuştu. Başka bir bilgim yok.’ Cross, Acarer ile Küçüker’i tanıştıran kişinin adını bilmediğini oysa o kişinin bir avukat olduğunu söyledi.”

Kaynak: www.superkulup.com URL: https://www.superkulup.com/ilker-kucuker-mkeye-ait-olmayan-silahlari-mkeninmis-gibi-dunyaya-pazarlamis.html

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.