İstanbul Barosu’ndan WhatsApp ve Facebook açıklaması

Sözcü Gazetesi'nin haberine tarafından İstanbul Barosu da konuyla ilgili bir tanımlama yaptı.

Açıklamada, 4054 sayılı kanunun 9. maddesinin Rekabet Kurulu'na davranışsal ve yapısal önlem uygulama imkanı tanıdığı kaydedildi.

İstanbul Barosu Alıcı Hakları ve Rekabet Hukuku Merkezi’nden yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"WhatsApp'ın, kullanıcılarına, dilekçe koşullarının ve mahremiyet ilkesinin güncelleneceğine ilişkin yaptığı bilgilendirmede, kullanıcıların WhatsApp'ı kullanmaya devam edebilmeleri için WhatsApp verilerinin Facebook şirketleri ile paylaşılmasına onay vermeleri gerektiği, somurtkan halde 8 Şubat 2021'den itibaren WhatsApp'ı kullanamayacaklarını belirtmesi üstüne, Rekabet Kurulu, Facebook Inc., Facebook Ireland Ltd., WhatsApp Inc. ve WhatsApp LLC'den oluşan Facebook idareli bütünlüğünün, 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un 6. maddesini ihlal edip etmediğinin tespitine karşın olarak re'sen soruşturma açmıştır.

Rekabet Kurulu, laf konusu uygulamalarının soruşturma sonucunda alınacak nihai karara kadar önemli ve telafi olunamayacak zararlar doğurma ihtimali bulunması sebebiyle 4054 sayılı Kanun'un 9. maddesi çerçevesinde geçici tedbir başvuru formu kararı almıştır.

Geçici önlem kararına tarafından, Facebook'un Türkiye'de, WhatsApp kullanıcılarının verilerinin 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren diğer hizmetler için kullanılmasına yönelik getirdiği koşulları durdurması ve bu koşulları kabul eden ya da bilgilendirmeyi alarak kabul etmeyen tüm kullanıcılara Facebook'un bilgi paylaşımını içeren yeni koşulları durdurduğunu anılan tarihe kadar bildirmesi gerektiğine hükmedilmiştir.

Rekabet Kurulu, Facebook'un geçici tedbir kararı ile getirilen yükümlülüklere uymaması durumunda, her gün için, Facebook'a karardan bir önceki mali sene sonunda oluşan, bunun hesaplanması muhtemel olmazsa karar tarihine en yakın mali yıl sonunda oluşan ve Rekabet Kurulu göre saptanacak olan takvim gayri safi gelirlerinin onbinde beşi oranında idarî para cezası verir.

4054 sayılı Kanun'un 9. maddesi, Rekabet Kurulu'na davranışsal ve yapısal tedbir dilekçe imkânı tanımaktadır. Eğer Rekabet Kurulu soruşturma neticesinde Facebook'un 4054 sayılı Kanun'u ihlal ettiği sonucuna ulaşırsa, Facebook aleyhine davranışsal tedbirlere hükmedebilir.

4054 sayılı Kanun'a kadar, yapısal tedbirlere, ama daha önce getirilen davranışsal tedbirlerin netice vermediği hallerde başvurulabileceği için, davranışsal tedbirlerin netice vermediğinin nihai kararla saptama edilmesi halinde Facebook'a yapısal tedbirlerin uygulanması muhtemel ışık halkası gelebilir.

Yapısal tedbirler Facebook'un kayıtlı faaliyetlerini yoksa ortaklık payını veya malvarlıklarını devretmesi şeklinde ortaya çıkabilir."

Kaynak: www.sacitaslan.com
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.