Jetle künefe söyleyen adam iflasını istedi
banner121

İstanbul Anadolu Ticaret Mahkemesi’ne geçtiğimiz yıl Yelena E. kadar doğrudan doğruya iflas talebiyle açılan dava dosyasındaki bilgilere tarafından EA İnşat şirketini iflasa götüren olaylar şöyle anlatıldı:

Sözcü’den Yaşamsal Arıgan’ın haberine göre Beykoz Anadolu Hisarı’nda 8 daireli projenin giriş katında bulunan 2 dairenin satışı konusunda Yelena E., eski unvanı M Karasu İnşaat yeni unvanı EA Mühendislik Müteahhitlik İnşaat şirketi ile bir milyon 100 bin euro fazla KDV karşılığı 2011’de anlaştı. Sözleşmede Mehmet Karasu da inşaat şirketine kefil olarak yer aldı.

İFLASINI İSTEDİ

Daireler sözleşmeye göre 3 sene içinde teslim edilecekti. Ama daireler Yelena E.’ye teslim edilmedi.

Yelena E., inşaat firmasının haklarını ihlal eden haksız muamelelerde bulunduğunu, sözleşmede bulunan ödemelerin kendisine yapılmadığını ileri sürerek doğrudan doğruya iflas davası açtı.

Yelena E., dairelerin teslim edilmediği gibi sözleşmede yer alan maddeye tarafından aylık 2 bin dolardan 65 aylık kira bedelinin de ödenmediğini anlattı.

HİLELİ DAVRANIŞLARI REDDETTİ

EA inşaat ise 10 yıllık zamanaşımı süresinin dolduğunu, nedensiz zenginleşme ve akdi zamanaşımı itirazında bulunarak davanın reddini istedi.

Şirketin hakkındaki haksız operasyon, mülk kaçırma gibi iddiaların yalan yanlış olduğunun yer aldığı cevap dilekçesinde, zinde parasal yapısı yer alan şirketin tüzel bir kişilik olduğu vurgulandı.

TACİR DEĞİLİM

Mehmet Karasu ise cevap dilekçesinde sözleşmede kefilin sorumlu olacağı muayyen miktarın gösterilmediği, kefalet sözleşmesinin geçersiz olduğunu ana borcun zamanaşımı sebebiyle sona erdiğini ve tacir olmadığı için iflasa emrindeki kişilerden olmadığını belirtti.

Karasu husumet yokluğu sebebiyle davanın reddini istedi.

OYALAMA TAKTİĞİ UYGULADILAR

İstanbul Anadolu Ticaret Mahkemesinde yapılan yargılamada Yelena E.’nin Türkmenistan’da inşaat işiyle uğraşan eşi Abdulkadir E. de tanık olarak dinlendi.

Anadoluhisarı’nda yapılacak projeden 2 daireyi olmak için Mehmet Karasu ile görüştüğünü belirten Abdulkadir E., “2011’de satış vaadi sözleşmesi yaparak 950 bin dolar tutarında çeki kendilerine verdim.

EA İnşaat çek bedellerini bankadan tahsil etti. Mehmet Karasu dairelerin yapılacağı yerdeki öteki arsaları da satın alarak site şeklinde sosyal alanları yer alan bir yer yapacağını söyledi.

Bunun üzerine inşaatın bitirilmesi konusunda aceleci davranmadık. Belediye ile sorunlar yaşadığını belirterek inşaat sürecini uzatmaya devam etti” dedi.

SBK ORTAYA ÇIKTI

Mehmet Karasu’nun EA inşaat şirketi ile alakasının kalmadığı söylentilerinin çıktığını gösteren Abdulkadir Eser, “Ekim Alptekin ile görüştük. İnşaatın niteliğinin değiştiğini metrekaresinin büyüdüğünü belirterek bizden daha artı para istedi. Para vermedik fakat ilerleyen süreçte teslim edilen veya tapusu verilen herhangi bir taşınmaz besbelli yoktu. EA İnşaat’ın bankaya borcu olduğunu, Sezgin Baran Korkmaz’dan temlik aldığını ve inşaatı SBK’nın bitireceğini öteki daire sahiplerinden duyduk. Mehmet Karasu da bu konuyu bize anlatarak ekstra para başvurusunda bulundu” dedi.

RESMİ KAYITLAR ‘TACİR DEĞİL’ DEDİ

Duruşma İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğüne Mehmet Karasu’nun tacir sıfatının bulunup bulunmadığını sordu. gelen cevapta; hakiki ve tüzel kişi tacirlerin ticaret unvanlarının tasnifinden meydana gelen sicil firhistinde yapılan incelemede Mehmet Karasu’nun gerçek birey ticari işletme kaydının bulunmadığı belirtildi.

İFLAS GÖRÜŞÜ

Bilirkişi gelen veriler doğrultusunda, Mehmet Karasu’nun ticari işletmeyi kısmen de olsa kendi adına işlettiğini ancak tacir sıfatına haiz olduğunu göstermediğini belirtti.

Bilirkişi dava yönünden zamanaşımının dolmadığını, şikayetçi Yelena E.’nin şirket defterlerinde alacaklı olarak gözüktüğünü belirterek şirketin iflasına karar verilebileceği görüşünü raporunda sundu.

Geçtiğimiz hafta yapılan duruşmaya taraf avukatları katıldı. Davaya Sezgin Baran Korkmaz ile de bağlantısı olan Mega Varlık da müdahil olurken, Ekim Alptekin de sanık olarak katıldı.

EKİM ALPTEKİN: PROJE DEVAM EDİYOR

Ekim Alptekin ifadesinde, “Ben şirketi 2012 yılı sonunda devraldım. Daha önce şirketin sahibi Mediha Karasu idi. Dava konusu arazide Bey Konak Evleri projesi halen devam etmektedir, şirketimin kayıtlarına kadar davacının şirketime bir milyon dolar borcu görünmektedir. Davacıdan ne sebeple alacaklı olduğumu bilmiyorum muhasebe kayıtlarından bana bildirilen bilgi bu şekildedir. Ben gerçekte şirketi 2017 yılında yönetmeye başladım, şikayetçi taraf ile 2018’de tanıştım, davacı taraf temiz kalpli değildir, davanın reddini talep ediyorum” dedi.

MEGA VARLIK ALACAĞIMIZ FAZLA POZITIF

Müdahil Mega Varlık avukatı ise “Araştırmacı raporundaki iflas şartlarının tespitine yönelik manzara ve değerlendirmelere bir itirazımız yoktur. Ama müvekkilimin alacağı raporda saptama edilenden daha fazladır lakin bu koşul sonuca etkili olmadığı için ayrıca bir beyanda bulunmayacağız, ayrıca söz konusu gayrimenkul müvekkilime ipotekli olup satmak aşamasına gelmiştir” dedi.

AN İTİBARİYLE İFLAS KARARI

Duruşma Mehmet Karasu yönünden tacir sıfatı taşımadığı için usulden davayı reddetti. EA Mühendislik Müteahhitlik İnşaat San. ve Tic. A.Ş.’nin 12 Ekim 2022 günü, saat 14:30 itibariyle iflasına karar veren mahkeme İstanbul Anadolu İflas Müdürlüğüne yazı yazılmasına da karar verdi.

Kaynak: www.superkulup.com URL: https://www.superkulup.com/jetle-kunefe-soyleyen-adam-iflasini-istedi.html

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.