Kürşat Ayvatoğlu Sayıştay raporundan da çıktı

Sözcü Gazetesi'nden İsmail Akduman'ın haberine kadar uyuşturucu uygulamak suçundan gözaltına alınan ve özgür bırakıldıktan sonra ikinci defa yakalanarak mahkemeye çıkarılan AKP ofis personeli Kürşat Ayvatoğlu’na bu kez de ev hapsi verildi. 2014 yılında yapılan seçimlerde AKP Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ın seçim bürosunda çalışmaya başlayan Ayvatoğlu’nun kaderi de Babaş’ın 3 dönem MHP’de olan belediyeyi kazanmasıyla değişti.

Grafiker olarak belediyede işe başlayan Ayvatoğlu, kısa vakit daha sonra Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ile Özel kalem Müdürlüğü görevlerine getirildi. Bu kanunsuz atamanın 2014 yılında yapılan Sayıştay raporlarında da yer alması dikkat çekti.

HERHANGİ BİR PERSONELİ BELEDİYE BAŞKANI MÜDÜR OLARAK ATAYAMAZ

Raporda, yer alan “Müdür Kadrosu Görevde Yükselmeye Emrindeki Bir Unvan Olduğu Halde Personelin Görevde Çoğalma Eğitimi ve Sınavına Katılmaksızın Belediye Başkanının Onayıyla Müdür Kadrosuna Atanması” başlıklı bulguda, ilgili kanun maddelerine yer verilerek, müdür kadrosuna görevde çoğalma eğitimine katılmadan ve sınavı kazanmadan herhangi bir personelin Belediye Başkanının onayıyla atanması muhtemel olmadığı belirtildi.

GEREKLİ ÖZELLİKLERE SAHİP DEĞİL

Sayıştay denetçileri, müdür olarak atanan kişinin, “Kastamonu Belediyesi müdür kadrosunda çalışan personelin açıklama edilen yönetmelik hükümlerine tutarsız olarak ayrıca gerekli şartları taşımadıkları keza de görevde çoğalma ve unvan değişikliği sınavını kazanmadıkları halde bu kadrolara atandıkları saptama edilmiştir” ifadelerini kullandı.

BELEDİYE DÜZELTTİK DEDİ, 3 YIL İÇİNDE 5 KİŞİ ÖZEL KALEM MÜDÜRÜ YAPILDI

Raporlarda yer alan semptom üstüne Sayıştay’a cevap veren Kastamonu Belediyesi, mevzuata tutarsız ve yasadışı olarak yapılan tayin işlemlerinin bir kısmının ilgili mevzuat doğrultusunda düzeltildiğini belirtti.

Ama sonuç kısmında “Bulguda açıklanmış hususların yerine getirilip getirilmediği 2015 yılı denetiminde izlenecektir” denildi. 2015-2016 ve 2017 yılında hazırlanan raporlarda, bu konu hakkında olumlu ya da olumsuz düşünce yer almadı. 2018 yılında hazırlanan Sayıştay raporunda, son 3 yıl içerisinde 5 kişini özel kalem müdürlüğü kadrosuna atandığı, bunlardan dördünün memur kadrosunu kazanmasından sonra ya devir yerinin değiştiğini veya diğer bir kuruma nakil gittiğini tespit etti. Sınavsız memurluğa geçen 4 kişinin ise 3 hafta ile 10 ay arasında özel kalem müdürlüğünde tahsis yaptığı açıklandı.

BELEDİYE UYARILDI

Sayıştay denetçileri özel kalem müdürlüğüne yapılan atamalar için, “Kanun önünde denklik, kamu görevine girmede eşitlik ve liyakat ilkesine aykırı bir durum oluşturduğunu” ifade ederek AKP’li Belediyeyi uyardı. Belediye de, atamaların mevzuata uygun olduğunu ileri sürdü. Denetçiler ise, özel kalem müdürlüğü kadrosunun memuriyete sınavsız atama yolu olarak kullanıldığını vurgulayarak, “Uygulamaların ilgili mevzuatın düzenlenme amacına uygun bir şekilde yapılması konusunda, gereken dikkat ve itina gösterilmesini” istedi.

MHP BAŞKAN AYVATOĞLU’NUN İŞİNE SON VERDİ

Lüks yaşamı ve fiyatı yüksek otomobilleriyle uyarı çeken Kürşat Ayvatoğlu, Kastamonu’nun MHP’li Belediye Başkanı Şampiyon Vidinlioğlu da bir açıklama yaptı. Ayvatoğlu’nu daha önceden tanımadığını gösteren Başkan Vidinlioğlu, “Kültür ve Sosyal İşler Müdürüydü. Her belediye başkanı kendi ekibiyle çalışması lazım. Ben de bu anlamda kendisine birlikte çalışamayacağımızı söyledim. İlk ve son görüşümdür. O da hoşgörüyle karşıladı ve ayrıldı. Fakat, bu olaylardan sonradan benden önceki dönemler için bir inceleme yaptıracağım” dedi.

Kaynak: www.sacitaslan.com URL: https://www.sacitaslan.com/kursat-ayvatoglu-sayistay-raporundan-da-cikti-haberi-530586
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.