Merkez Bankası faiz kararı açıklandı
banner121

Sözcü Gazetesi'nin haberine kadar Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), faiz kararını açıkladı. Komite, politika faizini yüzde 14’te değişmez tuttu.

Böylece tekrar tekrar altıncı PPK toplantısında da faiz değişmez tutulmuş oldu. Karar öncesi yapılan anketlerde de ekonomistlerin beklentisi, TCMB’nin faizi değişmez tutacağı yönündeydi.

Banka, geçen senenin eylül-aralık döneminde Cumhurbaşkanı’nın talimatıyla faizi yüzde 19’dan yüzde 14’e düşürmüş, bu kararların etkisiyle dolar kuru 8,30’dan 18,30’a, resmi tüketici enflasyonu yüzde 19’dan yüzde 73’e fırlamıştı.

Dünyada merkez bankaları yükselen enflasyonu frenlemek üzere faiz artışlarına bu arada, TCMB tam zıt yöndeki politikasına devam etti.

AÇIKLAMADA DEĞİŞİKLİK

Önceki karar metinlerinde yer alan ve ekonomistlerin eleştirdiği “merkez bankaları destekleyici finansal duruşlarını halen sürdürmektedir” ifadesi, bugünkü metinde yer almadı. Bu cümle yerine yeni metinde “Finansal piyasalarda artan belirsizliklere yönelik merkez bankaları tarafından geliştirilen yeni destekleyici başvuru ve araçlarla çözüm üretme gayretlerinin arttığı gözlenmektedir” ifadeleri yer aldı.

Martta 25, mayısta 50 baz puan faiz artıran ABD Merkez Bankası (Fed), haziran toplantısında 75 baz puanlık faiz artışına gitmiş ve bu çoğaltma daha sonra 28 yılın en sert faiz artışı olmuştu.

‘ÇOĞALTMA TAHMİNLERİ AŞAĞI YÖNÜ OLAN GÜNCELLENİYOR’

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Para Politikası Kurulu (Komite), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 14 düzeyinde değişmez tutulmasına karar vermiştir.

Etkisi artarak sürmekte olan jeopolitik riskler yılın birincil yarısında negatif yönde gerçekleşmiş, dünyada iktisadi faaliyetin zayıflamasına sebep olmuştur. Önümüzdeki döneme ilişkin küresel çoğalma tahminleri altında yönlü güncellenmeye devam etmektedir. Küresel yiyecek güvenliğindeki ticaret yasakları ile artan belirsizlikler, emtia fiyatlarındaki yüksek seyir, esas yiyecek ve enerji ilk olarak almak üzere bir takım sektörlerdeki talep kısıtlarının sürmesi ve nakliyecilik maliyetlerindeki yüksek seviye milletlerarası ölçekte imalatçı ve alıcı fiyatlarının artmasına yol açmaktadır.

Yüksek küresel enflasyonun, enflasyon beklentileri ve milletlerarası mali piyasalar üzerindeki etkileri yakından izlenmektedir. bununla beraber, gelişmiş ülke merkez bankaları büyüyen enerji fiyatları ve talep-talep uyumsuzluğuna emrindeki olarak enflasyonda görülen yükselişin beklenenden uzun sürebileceğini vurgulamaktadırlar. Bu çerçevede, ülkeler aralarında farklılaşan iktisadi görünüme bağlı olarak gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikası adım ve iletişimlerinde ayrışma artmaktadır. Mali piyasalarda gelişen belirsizliklere karşın merkez bankaları tarafından geliştirilen yeni destekleyici uygulama ve araçlarla çözüm üretme gayretlerinin arttığı gözlenmektedir.

İLAVE TEDBİR VURGUSU

Kapasite uygulama seviyeleri ve diğer öncü göstergeler yılın başındaki kuvvetli büyümenin dış talebin de olumlu etkisiyle ikinci çeyrekte sürdüğüne işaret etmektedir. Büyümenin kompozisyonunda sürdürülebilir bileşenlerin payı artarken, cari işlemler dengesinde turizm kaynaklı iyileşmelerin yanında enerji fiyatlarından kaynaklanan riskler devam etmektedir. Cari işlemler dengesinin sürdürülebilir seviyelerde kalıcı hale gelmesi, fiyat istikrarı için ağırlık arz etmektedir. Kredilerin büyüme hızı ve erişilen finansman kaynaklarının amacına uygun olarak iktisadi etkinlik ile buluşması yakından peşine düşüp takip edilmektedir. Kurul, güçlendirdiği makroihtiyati politika setini kararlılıkla uygulayarak gerekmesi durumunda ek tedbirleri uygulamaya alacaktır.

Enflasyonda gözlenen yükselişte; jeopolitik gelişmelerin yol açtığı enerji maliyeti artışları, hesaplı temellerden uzakta fiyatlama oluşumlarının geçici etkileri, küresel enerji, gıda ve tarımsal emtia fiyatlarındaki artışların oluşturduğu enerjik olumsuz arz şokları etkin olmaya devam etmektedir. Komite, sürdürülebilir fiyat istikrarı ve mali istikrarın güçlendirilmesi için atılan ve kararlılıkla uygulanan adımlar ile birlikte, küresel barış ortamının yeniden tesis edilmesi ve enflasyonda baz etkilerinin de ortadan kalkmasıyla dezenflasyonist sürecin başlayacağını öngörmektedir. Bu çerçevede Kurul, politika faizinin değişmez tutulmasına karar vermiştir. Fiyat istikrarının sürdürülebilir bir şekilde kurumsallaşması nedeniyle TCMB'nin bütün politika araçlarında kalıcı ve güçlendirilmiş liralaşmayı teşvik eden geniş detaylı bir politika çerçevesi gözden geçirme süreci devam etmektedir. Değer Biçme süreçleri tamamlanan güvence ve likidite politika adımları para politikası aktarım mekanizmasının etkinliğinin güçlendirilmesi için kullanılmaya devam edilecektir.

TCMB, fiyat istikrarı esas amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe sinyâl eden dinç göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya dek elindeki tüm araçları liralaşma stratejisi çerçevesinde kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrar, ülke tehlike primlerindeki düşüş, ters para ikamesinin ve döviz rezervlerindeki büyüme eğiliminin sürmesi ve finansman maliyetlerinin daimi olarak gerilemesi aracılığıyla makroekonomik istikrarı ve parasal istikrarı olumlu etkileyecektir. Bu Vesile Ile, yatırım, imal ve istihdam artışının sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde devamı için uygun zemin oluşacaktır.

Komite, kararlarını şeffaf, öngörülebilir ve bilgi odaklı bir çerçevede almaya devam edecektir.

Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş çalışma günü içinde yayımlanacaktır."

Kaynak: www.sacitaslan.com URL: https://www.sacitaslan.com/merkez-bankasi-faiz-karari-aciklandi-haberi-550738

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.