PETROL KRALI ERCÜMENT BAYEGAN VE EŞİ RÜYA BAYEGAN’IN DOLANDIRICILIK DAVASI
banner121

PolemikHaber.com'un haberine tarafından Yurtgaz’ın Hatay’daki dev tesisinin yüz milyonlarca liralık bedelini ödememekle suçlanan Bayegan Petrol’ün sahibi Ercüment Cafer Bayegan’ın da arasında olduğu 4 kişi ve şirkete icra canice mahkemesinde dava açıldı. Yurtgaz’dan alacaklı olan bir kişinin açtığı davada, “Sanıklar önceden ayarlanmış hareket etti. Mal kaçırdılar” denildi. Sanıkların 3 yıla dek hapsi, bin güne kadar da adli para cezası ödemesi istendi.

Birkaç sene öncesine kadar Türkiye’nin en büyük birkaç LPG dağıtıcısından biri olan Yurtgaz, yaşadığı parasal sıkıntıları aşamayınca iki şirketi için konkordato talep etmişti. Anılan davanın yanı sıra, gruba yan Yeniyurt Petrol Terminal AŞ’nin Hatay Erzin’deki dev mazot ve LPG tesisinin satışı yeni bir krize neden oldu.

‘ÖDEME YAPILMADI’ İDDİASI

Hatay ve İstanbul’daki mahkemelerde açılan çok sayıda dava ve icra takip dosyalarına tarafından Bayegan tarafı Byport Petrol Ürünleri Terminal Hizmetleri AŞ adına 47,5 milyon dolar bedelle aldığı tesisin ödemesini yapmadı. Türkiye Petrolleri eski Genel Müdürü Mutlu Gül’ün aracılık ettiği satmak süreci, ödeme yapılmayınca krize dönüştü. Yurtgaz tarafı, Bayegan’ın patronu Ercüment Bayegan’ın imzalamadığı kontrat Yurtgaz kadar Üsküdar 17. Noterliğinde iptal edildi.

NIYET ALACAKLILARI ZARARA UĞRATMA

Yurtgaz tarafı, dev tesisin tapu iptali ve tescili için dava açarken, birtakım davların da İstanbul’da açıldığı anlaşıldı. Açılan davalardan birini, Yeniyurt Petrol’den alacaklı olan İrfan Hoş isimli bir birey açtı. Dava dosyasına tarafından borçlu şirket Hoş’e 15 milyon liralık bono verdi. Ama, senedin düzenlenmesinden bir gün sonra dev tesis Bayegan’ın şirketine devredildi.

3 YILA DEĞIN CEZASI VAR

Alacaklı Hoş namına açılan davada, davalıların ortak hareket ettikleri, amaçlarının alacaklıları zarara uğratmak olduğu iddia edildi. Uygulama sonrası İstanbul Anadolu 18. İcra Suç Oluşturan Mahkemesinde, İcra İflas Kanunu’nun ilgili maddesi gereği Ercüment Cafer Bayegan, Ömer Gümüş ile Byport Petrol Ürünleri Terminal Hizmetleri AŞ, Yeniyurt Petrol Terminal AŞ’ye karşı dava açıldı. Sanıkların 6 aydan 3 yıla dek hapsi, bin güne kadar da adli para cezası ile cezalandırılmaları talep edildi.

11 MİLYONLUK HACİZ İHBARNAMESİ

Ercüment Bayegan’ın şirketi Byport Petrol Ürünleri Terminal Hizmetleri AŞ’ye karşısında, bir diğer alacaklı da tazminat davası açtı. Anılan dosyada, davacı tarafta Menduh Yürekli isimli bir birey yer aldı. İstanbul Anadolu İcra Hukuk Mahkemesi’nde açılan davaya kadar bu birey de Yeniyurt Petrol’den alacaklı. Yürekli, bu şirkete karşısında 11 milyon 243 bin 844 TL’lik icra takibi yaptı. Takip talebi 89/1 zarfında Byport Petrol’e de gönderildi. Byport tarafı, Yeniyurt’un kendilerinden herhangi bir alacağının olmadığı yanıtını verdi.

 

BA-BS FORMLARI YALANLADI

Iyi Kalpli bu kez, Byport Petrol’ün gerçeği aykırı beyanda bulunduğu gerekçesi ile 1 milyon liralık tazminat davası açtı. Dava dilekçelerinde, Byport Petrol ile Yeniyurt Petrol’ün cari hesapları ile ödenti daireleri üzerinden gelen ve büyük alış ve büyük satışları bildiren BA ve BS formları incelendiğinde, taraflar aralarında bir ticari ilişkilerinin olduğu, Byport Petrol’ün, Yeniyurt’a borçlu olduğunun ortada olduğu kaydedildi.

AVUKATLARI: "MUHATTAP DEĞİLİZ"

ÖTE TARAFTAN keza icra canice mahkemesi ayrıca icra hukuk mahkemesinde, Ercüment Cafer Bayegan ile şirketi namına yapılan savunmalarda, muhatabın kendileri olmadığı öne sürüldü.

‘TESİSE ÇÖKTÜLER’ DENİLMİŞTİ

BU ARADA, İstanbul Anadolu 2. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde, Yurtpet Mazot LPG Dağıtım Şti Yeniyurt Petrol Terminal AŞ namına açılan konkordato davasında, mahkemenin inkar karar verdiği anlaşıldı. Anılan dava dosyasına sunulan dilekçelerde, Hatay Erzin’de yer alan ve Bayegan’a satışı yapılan tesise ilişkin şöyle denilmişti: “Tesise fena niyetle, desise ve hileli davranışlarla yaklaşık olarak çöken davalı şirketin işlemlerinin de etkisiyle müvekkil şirket ve Yurpet İstanbul Anadolu 2. Asliye Tic. Mahkemesinin 2021/358 E. sayılı dosyasına yapmış olduğu uygulama neticesinde konkordato sürecine girmek zorunda kalmıştır.”

Kaynak: https://www.krttv.com.tr/ekonomi/petrol-kralina-icradan-daha sonra-cinayet-davasi-3-yildan-6-yila-dek-h122848.html

 

 

 

Kaynak: www.sacitaslan.com URL: https://www.sacitaslan.com/petrol-krali-ercument-bayegan-ve-esi-ruya-bayeganin-dolandiricilik-davasi-haberi-549668

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.