Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıkladı:
banner121

Sözcü Gazetesi'nin haberine göre Sağlık Durumu Bakanı Fahrettin Koca, “Ortalama faal vakamız 400 bin civarında, 400 bin diyelim. 4’te 1’i 0-17 yaş grubunda yani yüzde 25’i. Daha önce yüzde 10-11 oranındaydı ama bu olgu sayılarındaki çoğalma hastane yatışına yüzde 10 oranında yansıdı. Yoğun bakım ve entübe sayılarına yansımadı. Huzursuz olunacak bir koşul değil” dedi.

Sıhhat Bakanı Koca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, yapılan Kabine Toplantısı’nın arkasından gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

Okulların 3 hafta açık kalmasıyla 0-17 yaş arasındaki vaka sayısının 1 kat daha arttığını gösteren Bakan Koca, söyle konuştu:

* Yani sıradan aktif vakamız 400 bin civarında, 400 bin diyelim. 4’te 1’i 0-17 yaş grubunda yani yüzde 25’i.

* Daha önce yüzde 10-11 oranındaydı lakin bu vaka sayılarındaki artış, hastane yatışına yüzde 10 oranında yansıdı. Yoğun bakım ve entübe sayılarına yansımadı.

* Tedirgin olunacak bir şart yok. Bu vaka artışı hastane yükünün artışına sebep olmuyor veya yoğun bakım ve entübe sayılarını değiştirmedi. Yakın takip ediyoruz. Bu 3 haftalık netice.

* Önümüzdeki dönemde bir değiştirme olursa zaten söylemiş olacağız. Bu anlamda sıkıntılı olunabilecek bir durumun olmadığını, okulları bu sene her halükarda açık tutacağımızı söylemiştim.

* En son kapanan yok katiyen kapanmayan. Bilim Kurulu olarak Sağlık Durumu Bakanlığı olarak ikili ve hafta sonu eğitim dahil edinmek üzere bütün alternatiflerin denenerek okulların açık kalmasını, yalnızca Ulusal Eğitim yok üniversiteler için de bunu düşünüyoruz.

‘OKULLAR, ASLA KAPANMAYACAK KURUMLAR OLACAK’

Bakan Koca, bir soru üstüne alışveriş merkezlerini de okulları da kapatmayacaklarını kaydederek, şu ifadeleri kullandı:

* Bundan Böyle aşı var. Elimizde bir şiddet var. O da aşı. Elimizde yeterince aşımız var. Yerli aşımız da önümüzdeki aylarda devreye girmiş olur.

* Dolayısıyla bizim aşı gibi bir gücümüz olduğunda toplumsal bağışıklığın elde edilmesi esas hedefimiz.

* Bunun için AVM’lerin kapanması veya yeni dönemde kapanmalarını gündeme almak istemiyoruz.

* Yeni dönemde kişisel tedbirlerin devreye girdiği, kişisel güvenlik çemberinin daha fazla önemsendiği ve aşılamayı ön planda hedeflediğimiz bir dönem olarak görüyoruz.

* Yeni dönemde kısıtlamaları gündemimize almak istemiyoruz. Okullar ve yükseköğrenim de dahil edinmek üzere asla kapanmayacak olan kurumlar olacak.

‘YERLİ AŞIDAN SONRA TERCİH HAKKI SUNACAĞIZ’

Bakan Koca, yerli aşı onayının, Türkiye İlaç ve Tıbbi Aygıt Kurumu’ndan (TİTCK) mı çıkacağının sorulması üzerine, “Acele tatbik onayını verecek olan zaten TİTCK. O gün geldiğinde tekrar onu paylaşırız. 14 jurnal süreç, aşılar geldikten daha sonra yapılan tetkikler sonucu acil başvuru formu onayıydı. Burada, üretilen bir aşının acil kullanım onayından bahsediyoruz” diye konuştu.

Bakan Koca, Turkovac’ın devreye alınmasıyla aşılamada önceliğin buna mı verileceğinin sorulması üstüne de “Herkese tercih hakkı sunacağız. Vatandaşımıza çoğu ülkede olmayan hem mRNA aşısı hem de geleneksel yöntemle yapılan inaktif aşı seçeneğini sunacağız. Yurt dışından gelen bu aşının yanında yerli aşımızın devreye girmesiyle bir alternatif daha sunmuş olacağız. Seçenekleri artıracağız. Kim, hangi aşıyı tercih ederse onu kullanacak” dedi.

‘AŞIDAN VEFAT EDEN HASTAMIZ OLMADI’

‘Aşı karşıtlığı’ kelimesini göstermek istemediğini söyleyen Bakan Koca, “Bu toplumun aşıyla ilgili sorunu olmadığına inanıyorum. Aşının olmaması yok en fazla hangi aşı tercih edilmeli bu konuşulabilir. Toplum, bugüne dek aşının olmama durumunu gündemine almadı. Çocuklarını yüzde 98 oranda 13 farklı aşıyla aşılayan bir toplumuz biz. en fazla aşısını erteleyenler vardır. Gerekirse ayaklarına artan bir şekilde aşıyı yapacağız” diye konuştu.

Bakan Koca, Turkovac ile Sinovac’ın karşılaştırılmasından meydana çıkan sonucun sorulması üzerine de “O egzersiz bitti. Sonuçları değerlendiriyoruz. İkisinin kıyaslaması biçiminde rapel doz şeklinde çalışma bitti o alıştırma sonuçları değerlendiriliyor. Benim bilim insanları adına erkenden konuşmam doğru yok” dedi.

Öğretmenlerin her geçen gün aşılanma oranlarının yükseldiğini kaydeden Koca, “Öğretmenlerin yüzde 92’sinin en düşük 1 doz, yüzde 82’sinin iki doz aşısı yapıldı. Orada aşılanma oranı da artan bir şekilde arttı. Öğretmenlerin faal vakalar içinde oranı yüzde 3’lerde. 400 bin olduğunu düşünün, 12 bin gibi” diye konuştu.

Gebelere aşının zarar verdiği yönündeki haberlerin anımsatılması üstüne de Bakan Koca, “Her kulağınıza gelene inanmayın. Bununla ilgili bize ulaşan bir bilgi yok. Aşıyla doğrudan doğruya ölüm eden bir hastamızı bilmiyoruz. Aşının hiçbir komplikasyonu yok demiyorum fakat aşı ilgili ilk elden ölüm eden bir hastamız olmadı” dedi.

Kaynak: www.sacitaslan.com URL: https://www.sacitaslan.com/saglik-bakani-fahrettin-koca-acikladi-vakalarin-4te-1i-0-17-yas-arasi-haberi-538976

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.