Sayıştay ortaya çıkardı: Medipol'e büyük piyango vurdu!
banner121

Sözcü Gazetesi'nden Yusuf Demir'in haberine kadar süreç 2004 yılında başladı. Vakıflar Genel Müdürlüğü, İstanbul Kadıköy'de E-5 karayolu üzerindeki çok değerli arazisine, Yap-İşlet-Devret modeliyle hastane yapılmasına karar verdi. 

İhale sonrası 2004'te imzalanan sözleşmedeki maddeye göre; yapılacak hastane binasında herhangi bir şekilde oluşacak kapalı bölge artışı halinde, müteahhit bu imalatları yapacak ve herhangi bir hak istek etmeyecekti.

Madde fazla açıktı ancak 2011'deki imar değişikliği sonrası görmezden gelindi. Çok daha fazlası verildi. Vakıflar Meclisi, aldığı bir kararla 17 takvim işletme süresine 16 sene daha ekledi. Bu Nedenle sözleşmedeki açık hükme karşın, Medipol'ün işletme süresi iki katına çıkarıldı.

SAYIŞTAY: “SÖZLEŞMEDEKİ HÜKME AYKIRI OLDUĞU AÇIK”

Sayıştay tarafından hazırlanan 2020 raporunda Medipol'e çıkan piyangonun detayları şöyle özetlendi:  

Yapılan incelemelerde; işin sözleşmesinin 26.10.2004 tarihinde yapıldığı, yer tesliminin ise arsa üzerindeki işgalciler nedeniyle fakat 14.04.2018 tarihinde yapılabildiği,
2011 tarihindeki imar değişikliği sebebiyle de, sözleşmede öngörülen metrekarenin 2,5 katı metrekare artışı olduğu görülmüştür. 

Bu imar değişikliği bahane gösterilerek 2011 tarihindeki Vakıflar Meclisi kararıyla müteahhide ilave işletme süresi verilmiştir. 

Sözleşmenin ilk halinde yapım dahil 17 yıl olarak öngörülen sözleşme süresine ilave olarak, müteahhide 16 yıl ek işletme süresi verilmiştir. 

Bu hususun yukarıda bahsedilen anlaşma hükmüne tutarsız olduğu açıktır. Zira herhangi bir metrekare artışına itiraz edilemeyeceği, müteahhidin de imzası yer alan sözleşmede açık bir şekilde ifade edilmektedir. 

Kaldı ancak, müteahhit çoğalan kapalı alanı ticari faaliyette kullanarak, katlandığı ilave külfetin hakkını da almış olacaktır.

Bu itibarla; ilgili sözleşmenin açık hükmüne rağmen ilave işletme süresinin verilmesinin yerinde olmadığı değerlendirilmektedir.

Verilen ilave işletme süresine ilişkin hususun yasal yollara başvurularak düzeltilmesi gerekmektedir.

İşte Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün görmezden geldiği sözleşmedeki 14 numaralı madde: 

“İhale konusu taşınmaz üzerine, yapılan anlaşma ve inşaat projesi dışarıya hem kat ve ambar ve daire ilave edilmesi ya da bunun dışında ilaveler yapılması halinde idaremiz uygun bulması halinde müteahhitçe hiçbir itiraz edilmeksizin yerine getirilecektir. Bu ilavelerden dolayı müteahhit herhangi bir hak talep etmeyecektir. Fakat ilave kazanılan bu yerlerde taahhüt kapsamı içerisinde olup, müteahhidin anlaşma hükümleri doğrultusunda tasarrufu altındadır.”

MEDİPOL'ÜN KURUCUSU VE 20 YILLIK YÖNETİCİSİ SAĞLIK BAKANI KOCA 

İhalenin yapıldığı 2004 yılında da, işletme süresine 16 sene eklendiği 2011 yılında da Medipol’ün başında Fahrettin Koca vardı. Medipolitan Eğitim ve Sağlık Durumu Vakfı’nın (bu günkü adıyla Türkiye Eğitim, Sıhhat ve Araştırma Vakfı-TESA) Kurucu Başkanı olan Dr. Fahrettin Koca, aynı vakıf aracılığıyla 1997 yılında Medipol Hastanesi ve 2009 yılında Medipol Üniversitesi’ni kurdu.  yapılırken de, işletme Medipol, AKP iktidarında kamuya ait taşınmazlar üzerinde hızla büyüdü. Unkapanı'ndaki Tekel binası, TCDD Ankara Garı, Kadıköy'deki SGK arazisi, Kavacık’taki Karayolları arazisi, Atatürk Orman Çiftliği arazisi, Kadıköy’deki mektep arazi üstünde yapılan Medipol hastaneleri fazla tartışıldı.

2012 yılında açılan Medipol Bağcılar Hastanesi’nin kurdelesini Fahrettin Koca, Başbakan Erdoğan ve beş bakanla birlikte kesmişti. 
 

2018 yılına bakan oluncaya dek Medipol'ün başında olan Koca, 2020 yılında bir basın toplantısında soru üzerine Medipol’le ilişiğini kestiğini, 1-1.5 yıldır hastaneye uğramadığını söyledi. Ticaret sicil kayıtlarına göre Medipol'ün başında halen Koca ailesi üyeleri bulunuyor. Özer Koca Yönetim Kurulu Başkanı ve Nusret Koca Yönetim Kurulu Üyesi … TESA'nın idare heyeti üyeleri arasında da aileden Serdal Koca yer alıyor.

Kaynak: www.sacitaslan.com URL: https://www.sacitaslan.com/sayistay-ortaya-cikardi-medipole-buyuk-piyango-vurdu-haberi-539070

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.